REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak skorzystać z programu „Rodzina na Swoim”, żeby dostać więcej?

inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Dead-line na składanie wniosków o udział w programie „Rodzina na Swoim” zbliża się nieubłaganie i coraz więcej młodych rodzin odlicza dni, które pozostały im na zaciągnięcie kredytu. Niektórzy zostali już skreśleni z listy, np. Warszawiacy, którzy nie wyrobili się ze z zawarciem związku małżeńskiego. W warszawskim USC nie ma już wolnych terminów na śluby w tym roku.

REKLAMA

Nieco lepiej sytuacja przedstawia się w podwarszawskich miejscowościach, takich jak Grodzisk Mazowiecki. Tam na ślub nie jest jeszcze za późno. Można też wybrać inną opcję: ślub konkordatowy w kościele. W tym przypadku przyszli małżonkowie zdani są na dobrą wolę księdza.

REKLAMA

Hucznego przyjęcia w tak krótkim czasie nie uda się zorganizować, ale nawet, gdy gości będzie niewielu, znajdzie się wśród nich rząd z kopertą, w której nowożeńcy znajdą ok. 50 tys. zł, bo tyle np. wynoszą dopłaty do odsetek kredytu na 250 tys. zł. Zgodnie z zasadami Programu „Rodzina na Swoim”, przez pierwszych osiem lat trwania kredytu rząd spłaca za kredytobiorcę blisko połowę odsetek. Obecnie jest to połowa z 5,82 proc. Jeśli kredyt będzie spłacany przez 30 lat, rząd sfinansuje niemal jedną piątą wszystkich odsetek. Jeżeli jednak udał się zaplanować spłatę na 20 lat, dopłata wyniesie niemal 30 proc. W przypadku kredytu na 15 lat udział państwa w odsetkach przekroczy nawet 37 proc. 


Źródło: obliczenia Open Finance

Dowiedz się także: Dlaczego program „Rodzina na Swoim” będzie krzywdzący dla singli?

Przyśpieszenie terminu ślubu

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Różnie można traktować ślub dla pieniędzy. Choć pobieranie się z powodu kredytu wydaje się zabawne, a może nawet smutne – wszystko zależy od punktu widzenia – to jednak doradcy kredytowi nie ukrywają, że gdyby nie program „Rodzina na Swoim”, wiele związków długo czekałoby jeszcze na legalizację. Podpowiadamy więc niewtajemniczonym, jak załatwić formalności, by szybko dołączyć do grona nowożeńców. Wystarczą skrócone odpisy aktów urodzenia, dowody osobiste, pisemne zapewnienie o braku przeszkód do zawarcia związku na druku USC oraz wniosek o udzielenie ślubu. Potem trzeba poczekać miesiąc i jeden dzień na datę ślubu, oczywiście, jeśli USC ma wolne terminy. W nadzwyczajnych sytuacjach można poprosić kierownika urzędu o przyspieszenie terminu. Zdarza się, że argumenty kredytowe działają.


Źródło: BGK

Dofinansowania dostaną najtańsze mieszkania na rynku pierwotnym 

Mimo że rząd nie zajął się jeszcze zmianami projektu nowelizacji ustawy o kredytach z dopłatami do odsetek, to jednak wszystko wskazuje na to, że zrobi to na dniach. Gdy zmieni zasady, na ich wejście w życie rynek poczeka dwa tygodnie.

REKLAMA

A co ma się zmienić? Przede wszystkim planowane jest szybsze niż wcześniej zapowiadano, wykluczenie z programu mieszkań z rynku wtórnego. Niby błaha rzecz, ale praktyka pokazuje, że 7 na 10 mieszkań w ramach Programu „Rodzina na Swoim” to mieszkania używane. Poszukujący mieszkania na kredyt z dopłatami będą więc zmuszeni radykalnie zmienić upodobania i przede wszystkim powinni odłożyć sporo gotówki na urządzenie gołych ścian.

Jeszcze bardziej dotkliwe mogą okazać się jednak obniżki maksymalnych cen mieszkań, kwalifikowanych do programu. Jeśli zmiany okażą się tak drastyczne, jak chce Ministerstwo Finansów i nastąpi spadek o blisko 30 proc., znalezienie mieszkania z ceną akceptowaną przez Program RnS może graniczyć z cudem. Chyba, że przeważą racje Ministra Infrastruktury. Wówczas ceny obniżą się o 14 proc., co jeszcze nie będzie dramatem, ale również może skomplikować sytuację.


Źródło: BGK

Polecamy serwis: Kredyty

Dwa mieszkania zamiast jednego dla pary bez ślubu

Jeśli związek miałby opierać się głównie na kredycie, może jednak warto poczekać na zmiany, bo mają one wyjść naprzeciw singlom. Wtedy będzie można wziąć na kredyt z dopłatami dwa małe mieszkanka obok siebie i zaplanować ich połączenie w przyszłości. Dopłata ma obowiązywać do 30 m. Koniec końców rząd będzie wtedy dopłacał do 60 m. kw., a nie jak małżeństwom czy osobom samotnie wychowującym dzieci – do 50 m. kw. (Obecnie maksymalna wielkość mieszkania to 75 m. kw.) Nie można jednak zwlekać z kredytem w nieskończoność, bo według nowych założeń dofinansowania będą przyznawane osobom, które mają najwyżej 35 lat.

Źródło: Halina Kochalska, Open Finance

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA