reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Budżet Domowy > Porady internautów > Czy wiesz jak być rozsądnym kredytobiorcą?

Czy wiesz jak być rozsądnym kredytobiorcą?

Przed zaciągnięciem kredytu koniecznie sprawdź, jaki rodzaj zadłużenia jest dla ciebie najlepszy i jakie szanse oraz ryzyko wiążą się z każdym z nich. Musisz przecież wziąć kredyt, którego później nie będziesz żałował.

Policz, czy stać Cię na spłacenie pożyczki przez kolejnych kilkanaście miesięcy – zsumuj swoje miesięczne dochody, stałe wydatki, policz ile wydajesz na życie i zobacz jaką masz rezerwę – gdy nie przekracza 200 zł zastanów się, czy warto się zadłużać.

Nie zaciągaj kredytu pod wpływem reklamy – porównaj ofertę wybranego banku z innymi. Bank, który nachalnie się reklamuje często jest droższy od konkurencji – koszty reklamy wliczone są w oprocentowanie kredytu.

Nie ufaj % - do niskiego oprocentowania często doliczane są wysokie prowizje - porównaj oferty i zsumuj ich parametry – oprocentowanie, prowizje, opłaty dodatkowe – wszystko razem da Ci przybliżony obraz kosztów kredytu.

Porównuj miesięczne raty a nie % - niektóre banki wliczają koszty prowizji w poszczególne raty, a inne każą zapłacić je z góry – dlatego pytaj o konkretną symulację dla określonej kwoty i okresu kredytowania lub porównuj miesięczne raty.

Idź do banku, w którym masz konto osobiste – często możesz liczyć na specjalne warunki np. niższe oprocentowanie i prowizja. Ale bez względu na to porównaj ofertę swojego banku z innymi.

Im łatwiej o zaciągnięcie kredytu, tym drożej – jeśli bank nie wymaga od Ciebie zaświadczenia o zarobkach i daje Ci pożyczkę od ręki to prawdopodobnie oprocentowanie kredytu będzie bardzo wysokie – bank wlicza ryzyko w oprocentowanie.

Nie pożyczaj małych kwot np. 1000 zł – większość instytucji finansowych oferuje małym pożyczkobiorcom gorsze warunki finansowe – nawet gdy oprocentowanie jest podobne, to zwykle opłaty są wyższe. Zapytaj o debet do konta osobistego – spłacany na bieżąco z comiesięcznych dochodów jest oprocentowany mniej niż szybki kredyt. W większości banków nie będziesz mieć kłopotów z uzyskaniem debetu do kwoty jednokrotności comiesięcznych wpływów.

Przeczytaj umowę kredytu – zwróć uwagę na termin płatności rat – jeśli wypada przed Twoją wypłatą negocjuj jego zmianę – inaczej będziesz wpadać w karne odsetki – wtedy kredyt będzie dużo droższy.

Gdy masz kłopoty w spłacie rat – od razu idź do banku i poinformuj go o swoich problemach finansowych – najprawdopodobniej bank zaproponuje jakieś rozwiązanie (np. przesunięcie kalendarium spłaty rat, wydłużenie okresu kredytowania) inaczej karne odsetki będą szybko narastać.

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Invado Sp. z o.o.

Producent stolarki drzwiowej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama