| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Budżet Domowy > Porady internautów > Czy wiesz jak być rozsądnym kredytobiorcą?

Czy wiesz jak być rozsądnym kredytobiorcą?

Przed zaciągnięciem kredytu koniecznie sprawdź, jaki rodzaj zadłużenia jest dla ciebie najlepszy i jakie szanse oraz ryzyko wiążą się z każdym z nich. Musisz przecież wziąć kredyt, którego później nie będziesz żałował.

Policz, czy stać Cię na spłacenie pożyczki przez kolejnych kilkanaście miesięcy – zsumuj swoje miesięczne dochody, stałe wydatki, policz ile wydajesz na życie i zobacz jaką masz rezerwę – gdy nie przekracza 200 zł zastanów się, czy warto się zadłużać.

Nie zaciągaj kredytu pod wpływem reklamy – porównaj ofertę wybranego banku z innymi. Bank, który nachalnie się reklamuje często jest droższy od konkurencji – koszty reklamy wliczone są w oprocentowanie kredytu.

Nie ufaj % - do niskiego oprocentowania często doliczane są wysokie prowizje - porównaj oferty i zsumuj ich parametry – oprocentowanie, prowizje, opłaty dodatkowe – wszystko razem da Ci przybliżony obraz kosztów kredytu.

Porównuj miesięczne raty a nie % - niektóre banki wliczają koszty prowizji w poszczególne raty, a inne każą zapłacić je z góry – dlatego pytaj o konkretną symulację dla określonej kwoty i okresu kredytowania lub porównuj miesięczne raty.

Idź do banku, w którym masz konto osobiste – często możesz liczyć na specjalne warunki np. niższe oprocentowanie i prowizja. Ale bez względu na to porównaj ofertę swojego banku z innymi.

Im łatwiej o zaciągnięcie kredytu, tym drożej – jeśli bank nie wymaga od Ciebie zaświadczenia o zarobkach i daje Ci pożyczkę od ręki to prawdopodobnie oprocentowanie kredytu będzie bardzo wysokie – bank wlicza ryzyko w oprocentowanie.

Nie pożyczaj małych kwot np. 1000 zł – większość instytucji finansowych oferuje małym pożyczkobiorcom gorsze warunki finansowe – nawet gdy oprocentowanie jest podobne, to zwykle opłaty są wyższe. Zapytaj o debet do konta osobistego – spłacany na bieżąco z comiesięcznych dochodów jest oprocentowany mniej niż szybki kredyt. W większości banków nie będziesz mieć kłopotów z uzyskaniem debetu do kwoty jednokrotności comiesięcznych wpływów.

Przeczytaj umowę kredytu – zwróć uwagę na termin płatności rat – jeśli wypada przed Twoją wypłatą negocjuj jego zmianę – inaczej będziesz wpadać w karne odsetki – wtedy kredyt będzie dużo droższy.

Gdy masz kłopoty w spłacie rat – od razu idź do banku i poinformuj go o swoich problemach finansowych – najprawdopodobniej bank zaproponuje jakieś rozwiązanie (np. przesunięcie kalendarium spłaty rat, wydłużenie okresu kredytowania) inaczej karne odsetki będą szybko narastać.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Adamska

Specjalista ds. Public Relations

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »