Czy wiesz jak być rozsądnym kredytobiorcą?
REKLAMA
REKLAMA
Policz, czy stać Cię na spłacenie pożyczki przez kolejnych kilkanaście miesięcy – zsumuj swoje miesięczne dochody, stałe wydatki, policz ile wydajesz na życie i zobacz jaką masz rezerwę – gdy nie przekracza 200 zł zastanów się, czy warto się zadłużać.
REKLAMA
Nie zaciągaj kredytu pod wpływem reklamy – porównaj ofertę wybranego banku z innymi. Bank, który nachalnie się reklamuje często jest droższy od konkurencji – koszty reklamy wliczone są w oprocentowanie kredytu.
Nie ufaj % - do niskiego oprocentowania często doliczane są wysokie prowizje - porównaj oferty i zsumuj ich parametry – oprocentowanie, prowizje, opłaty dodatkowe – wszystko razem da Ci przybliżony obraz kosztów kredytu.
REKLAMA
Porównuj miesięczne raty a nie % - niektóre banki wliczają koszty prowizji w poszczególne raty, a inne każą zapłacić je z góry – dlatego pytaj o konkretną symulację dla określonej kwoty i okresu kredytowania lub porównuj miesięczne raty.
Idź do banku, w którym masz konto osobiste – często możesz liczyć na specjalne warunki np. niższe oprocentowanie i prowizja. Ale bez względu na to porównaj ofertę swojego banku z innymi.
Im łatwiej o zaciągnięcie kredytu, tym drożej – jeśli bank nie wymaga od Ciebie zaświadczenia o zarobkach i daje Ci pożyczkę od ręki to prawdopodobnie oprocentowanie kredytu będzie bardzo wysokie – bank wlicza ryzyko w oprocentowanie.
Nie pożyczaj małych kwot np. 1000 zł – większość instytucji finansowych oferuje małym pożyczkobiorcom gorsze warunki finansowe – nawet gdy oprocentowanie jest podobne, to zwykle opłaty są wyższe. Zapytaj o debet do konta osobistego – spłacany na bieżąco z comiesięcznych dochodów jest oprocentowany mniej niż szybki kredyt. W większości banków nie będziesz mieć kłopotów z uzyskaniem debetu do kwoty jednokrotności comiesięcznych wpływów.
Przeczytaj umowę kredytu – zwróć uwagę na termin płatności rat – jeśli wypada przed Twoją wypłatą negocjuj jego zmianę – inaczej będziesz wpadać w karne odsetki – wtedy kredyt będzie dużo droższy.
Gdy masz kłopoty w spłacie rat – od razu idź do banku i poinformuj go o swoich problemach finansowych – najprawdopodobniej bank zaproponuje jakieś rozwiązanie (np. przesunięcie kalendarium spłaty rat, wydłużenie okresu kredytowania) inaczej karne odsetki będą szybko narastać.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.