reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Budżet Domowy > Porady internautów > Czy wiesz jak odliczyć Internet od podatku?

Czy wiesz jak odliczyć Internet od podatku?

W rozliczeniu podatkowym można skorzystać z ulgi internetowej. Polega ona na odliczeniu od dochodu poniesionych w roku podatkowym wydatków z tytułu użytkowania Internetu w lokalu będącym miejscem zamieszkania podatnika, w wysokości nieprzekraczającej kwoty 760 zł. Jak i ile możesz odliczyć sobie za Internet od podatku?

Z ulgi podatkowej za Internet możesz skorzystać jeżeli rozliczasz się z podatku na zasadach ogólnych według skali podatkowej (PIT-36 lub PIT-37) albo w przypadku, gdy rozliczasz się na podstawie PIT-28 (ryczałt ewidencjonowany). Musisz jednak spełniać określone w przepisach warunki (art. 26 ust. 1 pkt 6a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych): musisz w ciągu roku podatkowego ponieść wydatek z tytułu użytkowania Internetu i musi być to udokumentowane fakturą VAT (tylko faktury zapłacone potwierdzone dowodami wpłaty), użytkowanie Internetu musi odbywać się w lokalu będącym twoim miejscem zamieszkania i i co najważniejsze - kwota podlegająca odliczeniu nie może przekraczać 760 zł  (jeżeli koszty przekroczą tę kwotę np. wyniosą 900 zł, w zeznaniu podatkowym wpisujesz tylko 760 zł, jeśli mniej, np. 500 zł – wpisujesz tyle ile faktycznie zapłaciłeś w ciągu roku, czyli 500 zł).

Ulga na Internet nie przysługuje ci jeśli opłacasz podatek w formie podatku liniowego lub opłacasz kartę podatkową.

Uwaga! Limit roczny 760 zł jest limitem dotyczącym pojedynczego podatnika. Jeżeli z Internetu korzysta w tym samym miejscu więcej osób, limit ten przysługuje każdej z nich odrębnie. Jeżeli rozliczasz się z małżonkiem, każde was ma prawo odliczyć 760 zł. Jednak trzeba pamiętać, aby w fakturze były wymieniony wszystkie osoby, w innym razie ma prawo rozliczyć się tylko ta osoba, na którą wystawiona jest faktura.

Jak się rozliczyć, gdy posiadasz kilaka mieszkań z Internetem? Załóżmy, że posiadasz 2 mieszkania z zainstalowanym łączem internetowym - w jednym mieszkasz na stałe, a dwa wynajmujesz. Odliczyć możesz sobie ulgę za Internet w mieszkaniu, w którym przebywasz na stałe (faktyczne miejsce zamieszkania). W drugim mieszkaniu z ulgi nie skorzystasz, ale tu z odliczenia mogą skorzystać wynajmujący (jest to ich miejsce zamieszkania i mają na to dowód w postaci umowy najmu, na nich także jest wystawiona faktura VAT). Jeżeli wynajmujesz komuś mieszkanie bez umowy najmu i ta osoba korzysta z Internetu (faktury są wystawiane na nią), nikt nie będzie mógł skorzystać z ulgi internetowej – ty tu nie mieszkasz i najemca formalnie też nie. Uwaga! Jeśli miejsce zamieszkania różni się od miejsca zameldowania wówczas należy to zgłosić w Urzędzie Skarbowym.

Jak odpisać ulgę za Internet? Wyliczamy ją od dochodu i wykazujemy w ulgowym załączniku PIT/O w polach 21 i 22 (wypełnia się jeśli małżonkowie rozliczają się wspólnie). Następnie przepisujemy kwotę do formularza zeznania rocznego PIT-36 lub PIT-37.

Co nie podlega odliczeniu od podatku? Odliczyć można abonament za stałe łącze i dostęp do Internetu. Nie odliczasz natomiast kosztów założenia łącza i urządzeń potrzebnych do korzystania z sieci.

Na fakturze VAT za Internet musi być wyraźnie wskazana kwota, jaką płacisz za Internet. Jeżeli płacisz za pakiet, np. Internet + telewizja + telefon i na fakturze nie ma wyróżnionych opłat za każdą usługę, nie możesz odliczyć sobie Internetu od podatku.

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Euro-Tax.pl Zwrot Podatku S.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama