REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy wiesz jak odliczyć Internet od podatku?

REKLAMA

REKLAMA

W rozliczeniu podatkowym można skorzystać z ulgi internetowej. Polega ona na odliczeniu od dochodu poniesionych w roku podatkowym wydatków z tytułu użytkowania Internetu w lokalu będącym miejscem zamieszkania podatnika, w wysokości nieprzekraczającej kwoty 760 zł. Jak i ile możesz odliczyć sobie za Internet od podatku?

Z ulgi podatkowej za Internet możesz skorzystać jeżeli rozliczasz się z podatku na zasadach ogólnych według skali podatkowej (PIT-36 lub PIT-37) albo w przypadku, gdy rozliczasz się na podstawie PIT-28 (ryczałt ewidencjonowany). Musisz jednak spełniać określone w przepisach warunki (art. 26 ust. 1 pkt 6a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych): musisz w ciągu roku podatkowego ponieść wydatek z tytułu użytkowania Internetu i musi być to udokumentowane fakturą VAT (tylko faktury zapłacone potwierdzone dowodami wpłaty), użytkowanie Internetu musi odbywać się w lokalu będącym twoim miejscem zamieszkania i i co najważniejsze - kwota podlegająca odliczeniu nie może przekraczać 760 zł  (jeżeli koszty przekroczą tę kwotę np. wyniosą 900 zł, w zeznaniu podatkowym wpisujesz tylko 760 zł, jeśli mniej, np. 500 zł – wpisujesz tyle ile faktycznie zapłaciłeś w ciągu roku, czyli 500 zł).

REKLAMA

Ulga na Internet nie przysługuje ci jeśli opłacasz podatek w formie podatku liniowego lub opłacasz kartę podatkową.

REKLAMA

Uwaga! Limit roczny 760 zł jest limitem dotyczącym pojedynczego podatnika. Jeżeli z Internetu korzysta w tym samym miejscu więcej osób, limit ten przysługuje każdej z nich odrębnie. Jeżeli rozliczasz się z małżonkiem, każde was ma prawo odliczyć 760 zł. Jednak trzeba pamiętać, aby w fakturze były wymieniony wszystkie osoby, w innym razie ma prawo rozliczyć się tylko ta osoba, na którą wystawiona jest faktura.

Jak się rozliczyć, gdy posiadasz kilaka mieszkań z Internetem? Załóżmy, że posiadasz 2 mieszkania z zainstalowanym łączem internetowym - w jednym mieszkasz na stałe, a dwa wynajmujesz. Odliczyć możesz sobie ulgę za Internet w mieszkaniu, w którym przebywasz na stałe (faktyczne miejsce zamieszkania). W drugim mieszkaniu z ulgi nie skorzystasz, ale tu z odliczenia mogą skorzystać wynajmujący (jest to ich miejsce zamieszkania i mają na to dowód w postaci umowy najmu, na nich także jest wystawiona faktura VAT). Jeżeli wynajmujesz komuś mieszkanie bez umowy najmu i ta osoba korzysta z Internetu (faktury są wystawiane na nią), nikt nie będzie mógł skorzystać z ulgi internetowej – ty tu nie mieszkasz i najemca formalnie też nie. Uwaga! Jeśli miejsce zamieszkania różni się od miejsca zameldowania wówczas należy to zgłosić w Urzędzie Skarbowym.

Jak odpisać ulgę za Internet? Wyliczamy ją od dochodu i wykazujemy w ulgowym załączniku PIT/O w polach 21 i 22 (wypełnia się jeśli małżonkowie rozliczają się wspólnie). Następnie przepisujemy kwotę do formularza zeznania rocznego PIT-36 lub PIT-37.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co nie podlega odliczeniu od podatku? Odliczyć można abonament za stałe łącze i dostęp do Internetu. Nie odliczasz natomiast kosztów założenia łącza i urządzeń potrzebnych do korzystania z sieci.

Na fakturze VAT za Internet musi być wyraźnie wskazana kwota, jaką płacisz za Internet. Jeżeli płacisz za pakiet, np. Internet + telewizja + telefon i na fakturze nie ma wyróżnionych opłat za każdą usługę, nie możesz odliczyć sobie Internetu od podatku.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zadbaj o siebie i swoje przywództwo, czyli wyzwania współczesnego menedżera

Dzisiejszy świat zarządzania wymaga od menedżerów nieustannej ewolucji. Hasło „menedżer od nowa” może oznaczać zarówno rozpoczęcie czegoś od początku, jak i wprowadzenie zmian poprawiających istniejący stan rzeczy. W obliczu dzisiejszych wyzwań, pełnych zawirowań i rozlicznych ścieżek, nowoczesne zarządzanie staje się sztuką balansowania między tradycją a innowacją.

Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

REKLAMA

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

REKLAMA

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

REKLAMA