| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Więcej wydatków na badania i rozwój firm

Więcej wydatków na badania i rozwój firm

Europejskie firmy zwiększają nakłady na badania i rozwój. Janez Potočnik, unijny komisarz ds. nauki widzi w tym szansę nie tylko na wyjście z kryzysu, ale także na wzmocnienie gospodarek krajów unijnych.

Pomimo kryzysu gospodarczego w 2008 roku europejskie firmy wydały na badania i rozwój średnio o 8,1 proc. więcej niż w roku 2007 – poinformowało biuro prasowe Komisji Europejskiej. Przez dwa lata z rzędu następował mniej więcej taki sam wzrost procentowy.

Firmy amerykańskie i japońskie, które są naszymi największymi rywalami pod względem wydatków na badania i rozwój również zwiększyły wydatki na tworzenie nowych produktów, lecz w ich przypadku wzrost (odpowiednio 5,7 proc i 4,4 proc.) nie był aż tak wysoki.

To drugi rok z rzędu, w którym stopa wzrostu wydatków na badania i rozwój w firmach europejskich była wyższa niż w firmach amerykańskich. To również czwarty rok z rzędu, kiedy UE wyprzedza firmy japońskie.

Nakłady na badania i rozwój mają podstawowe znaczenie dla utrzymania konkurencyjności w globalnej gospodarce. Janez Potočnik, unijny komisarz ds. nauki zaznacza, że jest to najlepsza strategia, dzięki której gospodarka wyjdzie z kryzysu wzmocniona.

W rankingu dotyczącym nakładów na badania i rozwój w 2009 roku uwzględniono około 2 tys. firm (1 tys. z UE, a pozostałe głównie z Japonii i USA), które wydają na ten cel 80 proc. światowych nakładów firm..

Dwie firmy z UE – niemiecki Volkswagen oraz fińska Nokia znalazły się w pierwszej dziesiątce największych inwestorów. Trafiło tam również pięć firm z USA, w tym Microsoft, General Motors i Pfizer. Największym inwestorem na świecie jest japońska Toyota, która przeznaczyła na ten cel 7,61 mld euro.

Choć europejskie firmy inwestują w badania i rozwój w szybszym tempie niż ich amerykańscy czy japońscy konkurenci, ich realne wydatki na ten cel pozostają niższe.

Europejskie inwestycje wyrażone jako procent sprzedaży wyniosły w 2008 roku 2,7 proc. W przypadku USA i Japonii było to odpowiednio 4,5 i 3,4 proc. Są to podobne wyniki jak w roku 2007.

Amerykańskie firmy zwiększyły swoją przewagę nad UE w sektorach wymagających szczególnie intensywnych wydatków na badania – w sektorze farmaceutycznym, biotechnologii oraz technologii informacyjnych i komunikacyjnych. Jednak nakłady na energię ze źródeł alternatywnych rosną, a największymi inwestorami są firmy europejskie.

W skali światowej inwestycje w badania i rozwój wzrosły o 6,9 proc., czyli mniej niż w roku 2007 (9 proc.) i 2006 (10 proc).

KE podkreśla, że firmy z krajów o gwałtownie rozwijającej się gospodarce mają niewielki udział w całości inwestycji, ale i to się zmienia. Chiny wydały w zeszłym roku na ten cel o 40 proc. więcej niż w 2007 roku, Indie o 27,3 proc., z kolei Tajwan o 25,1 proc.

KE/IN

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anna Bierła

Ekspert Aferry.pl, specjalista ds. marketingu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »