| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Lewiatan: kryzys ustępuje

Lewiatan: kryzys ustępuje

Według ekspertów Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan, obserwowane od wielu miesięcy spadkowe tendencje w gospodarce zostały zatrzymane.

Wskazują na to notowania Indeksu Biznesu, którego roczny poziom w październiku nie zmienił się od poprzedniego miesiąca, indeks kwartalny stracił, a półroczny zyskał jeden punkt. Jednocześnie notowania te nie wróżą znaczącej poprawy koniunktury w tym roku.

Indeks Biznesu PKPP Lewiatan w październiku utrzymał poziom notowania rocznego z poprzedniego miesiąca (35 pkt), który nie zmienia się już od pół roku. Z kolei indeks kwartalny stracił jeden punkt (spadek do 30 pkt), a indeks półroczny tyle samo zyskał ( wzrost do 32 pkt).

Obydwa indeksy oscylują od kilku miesięcy między 30 a 32 pkt, czyli nieco poniżej indeksu rocznego. Nie wróży to znaczącej poprawy koniunktury w tym roku.

Aktualna różnica dwu punktów na korzyść indeksu półrocznego w stosunku do indeksu kwartalnego może – zdaniem ekspertów Lewiatana – oznaczać prognozę lepszych wyników gospodarki w trzecim niż w obecnym, czwartym kwartale.

Obserwowana wyraźna stabilizacja indeksów na niskim poziomie może zapowiadać koniec dalszego pogłębiania się tendencji recesyjnych, chociaż brak jeszcze symptomów widocznego odbicia w górę.

PKPP Lewiatan podaje, że sprzedaż produkcji przemysłu jest co prawda nadal niższa niż przed rokiem, ale spadki miesięczne są coraz niższe, co najwyraźniej oznacza, że 11-miesięczna spadek został przełamany. Coraz wolniej jednak rośnie sprzedaż detaliczna, co może sygnalizować spadek tempa wzrostu konsumpcji indywidualnej na skutek stagnacji płac i spadku zatrudnienia.

Jednocześnie rośnie ujemne saldo wymiany z zagranicą, a więc wkład eksportu netto do wzrostu PKB. Głównym czynnikiem pobudzającym wzrost w IV kwartale może się okazać stopniowa odbudowa zapasów, co sugerowałby zaobserwowany ponowny wzrost kredytu dla przedsiębiorstw.

Eksperci PKPP Lewiatan zaznaczają, że mimo trudnych warunków uzyskania kredytu we wrześniu obserwowano ponowny wzrost kredytu dla przedsiębiorstw.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

dr Arletta Bolesta

Adwokat kościelny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK