| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Certyfikat AEO ułatwia współpracę z organami celnymi

Certyfikat AEO ułatwia współpracę z organami celnymi

Polscy przedsiębiorcy działający w branży spedycyjnej i motoryzacyjnej wciąż za mało korzystają z uproszczeń jakie daje Certyfikat Upoważnionego Przedsiębiorcy (AEO) – podaje Deloitte.

Posiadanie tego certyfikatu przez przedsiębiorców, którzy współpracują z kontrahentami zagranicznymi zyskuje coraz większe znaczenie zarówno w kontaktach z organami celnymi, jak partnerami biznesowymi.

W opinii ekspertów firmy doradczej Deloitte jednym z głównych czynników wpływających na efektywność postępowania certyfikacyjnego jest dokładna samoocena i dobre przygotowanie firmy do certyfikacji.

Certyfikat Upoważnionego Przedsiębiorcy (AEO) zakłada podniesienie bezpieczeństwa wymiany handlowej z partnerami spoza Unii Europejskiej. Umożliwia to ścisła współpraca pomiędzy przedsiębiorstwami i administracją celną, która pozwala na uprzywilejowane traktowanie „sprawdzonych” przedsiębiorców przez organy celne, w zamian za przejęcie części obowiązków dotyczących czynności celnych.

Eksperci Deloitte zaznaczają, że o status Upoważnionego Przedsiębiorcy mogą ubiegać się wszystkie firmy zainteresowane obrotem międzynarodowym, zarówno eksporterzy jak i ich dostawcy, importerzy, spedytorzy, firmy logistyczne, agencje celne oraz operatorzy portów morskich i lotniczych.

I dodają, że od momentu wdrożenia, instytucja Upoważnionego Przedsiębiorcy (AEO) cieszy się rosnącym zainteresowaniem. W ciągu ostatnich dwóch lat rekordową ilość certyfikatów przyznano w Niemczech – 383.

W czołówce krajów Unii Europejskiej, w których wydano największą ilość tych dokumentów jest także Holandia - 182 i Szwecja, w której do tej pory wydano146 certyfikatów.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

EY

Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK