REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Znaczenie kopii zapasowych – bezpieczeństwo danych w firmie

Znaczenie kopii zapasowych
Znaczenie kopii zapasowych

REKLAMA

REKLAMA

31 marca obchodzimy doroczny Światowy Dzień Backupu. Już po raz dwunasty. I choć eksperci od lat przypominają o tym, jak ważne jest tworzenie kopii zapasowych, wiele organizacji nadal ma problemy z przywróceniem danych w przypadku kryzysu – ataku ransomware, utraty danych spowodowanej ludzkim błędem czy w wyniku klęski żywiołowej.

Znaczenie kopii zapasowych 

Najnowsze badania pokazują, że w 2022 roku zaledwie 52% ofiar ataków ransomware przywróciło swoje dane za pomocą kopii zapasowych. Około jedna trzecia organizacji (34%) zapłaciła okup. Dla niektórych to był jedyny sposób na odzyskanie danych, ponieważ nie mieli odpowiednich kopii zapasowych lub cyberprzestępcy uzyskali do nich dostęp i usunęli pliki. 

REKLAMA

- Dotarcie do kopii zapasowych danych, zablokowanie do nich dostępu lub całkowite ich usunięcie jest obecnie integralną częścią ataku ransomware. Jeśli firmowy plan tworzenia kopii zapasowych ma jakiekolwiek luki w zabezpieczeniach, atakujący znajdą je i wykorzystają – mówi Mateusz Ossowski, CEE Channel Manager w firmie Barracuda Networks.

Za co cyberprzestępcy są wdzięczni przedsiębiorcom? Złe strategie tworzenia kopii zapasowych

Jeśli firma nie wykonuje kopii zapasowych danych lub gdy robi to w sposób nieprawidłowy, to atakujący mają większą szansę na uzyskanie okupu od firmy. Co może sprawić, że backup nie zadziała?

REKLAMA

- Szeroki dostęp do oprogramowania do tworzenia kopii zapasowych. Im więcej osób w firmie (administratorów, pracowników) ma dostęp do takiego oprogramowania, tym większe ryzyko. Atakujący, którzy wykradną dane uwierzytelniające takich osób i dostaną się do zasobów organizacji, mogą też uzyskać dostęp do kopii zapasowych i możliwość manipulowania nimi.

- Systemy kopii zapasowych znajdujące się w firmowej infrastrukturze. Jeśli system kopii zapasowych znajduje się w ramach sieci korporacyjnej, intruzi mogą użyć zainfekowanego urządzenia, by dostać się do oprogramowania do tworzenia kopii zapasowych, a następnie ograniczyć do nich dostęp lub usunąć pliki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Zdalny dostęp do oprogramowania tworzącego kopie zapasowe. Jeśli wymagane jest połączenie między firmowymi serwerami a systemami do tworzenia kopii danych, by nimi zarządzać, cyberprzestępcy mają ułatwione zadanie. Gdy uzyskają dostęp do chronionych systemów, będą mieli także dostęp do kopii zapasowych danych. 

- Tworzenie kopii zapasowych w nieregularnych odstępach czasu lub z niewystarczającą częstotliwością. Nawet jeśli firma ma kopię zapasową danych, może w wyniku ataku wiele stracić, gdy proces tworzenia kopii zapasowych nie jest wykonywany wystraczająco często. 

- Niesprawdzone kopie zapasowe. Żadna firma nie będzie miała pewności, że proces tworzenia kopii i przywracania danych działa prawidłowo, dopóki go nie przetestuje.

- Zabezpieczenie oprogramowania i urządzeń do tworzenia kopii zapasowych ma kluczowe znaczenie. Solidna ochrona zminimalizuje ryzyko ataku i możliwość wymazania przez napastników danych z kopii zapasowych jeszcze przed atakiem. To częsta taktyka cyberprzestępców, aby uniemożliwić ofierze przywrócenie systemu po ataku – dodaje Mateusz Ossowski.

Czego nie lubią cyberprzestępcy? Dobra strategia tworzenia kopii zapasowych

Firma, która chce zbudować skuteczną, ukierunkowaną na bezpieczeństwo i ciągłość działania strategię tworzenia kopii zapasowych, powinna:

- Tworzyć kopie zapasowe wszystkiego, nie tylko danych biznesowych. Pełna kopia zapasowa systemu pozwoli na szybsze przywrócenie go do działania po incydencie.

- Unikać używania menedżera kopii zapasowych w środowiskach o otwartym dostępie. Znacznie lepiej sprawdzają się rozwiązania typu appliance, ponieważ są zamknięte i poddawane cyklicznemu hardeningowi przez producenta.

- Upewnić się, że na serwerze kopii zapasowych działa oprogramowanie zabezpieczające (najlepiej system EDR). 

- Rozważyć wdrożenie automatycznego harmonogramu tworzenia kopii zapasowych. Zapewni on regularne tworzenie kopii wszystkich danych. Dzięki temu w procesie przywracania danych firma straci minimalną ich ilość.

- Wdrożyć uwierzytelnianie wieloskładnikowe (MFA) i kontrolę dostępu opartą na rolach (RBAC). Dzięki temu zapewni się dostęp do kopii zapasowych tylko niewielkiej liczbie uprawnionych użytkowników. 

- Replikować kopie zapasowe poza siedzibą firmy. Najlepiej w zdalnej lokalizacji lub u dostawcy usług w chmurze, który zapewnia warstwę bezpieczeństwa pomiędzy lokalnym serwerem kopii zapasowych w siedzibie firmy a lokalizacją poza siedzibą firmy. 

- Zadbać o dodatkową replikację kopii zapasowych w chmurze. Najlepiej w oparciu o innego dostawcę chmurowego.

- Upewnić się, że wszystkie dane kopii zapasowych są zaszyfrowane.

- Stosować złoty standard w zakresie tworzenia kopii zapasowych 3:2:1 – twórz trzy niezależne kopie zapasowe, na co najmniej dwóch różnych rodzajach medium danych, z których jeden jest przechowywany w innej, niezależnej lokalizacji.

- Dobre intencje przedsiębiorców mogą zostać zniweczone przez błędy we wdrażaniu strategii bezpieczeństwa. Proces tworzenia kopii zapasowych i przywracania danych należy dobrze przygotować, odpowiednio przeprowadzić i przetestować. Wciąż na każdą historię o zaatakowanej firmie, którą uratowała kopia danych przechowywana poza siedzibą firmy, przypada historia o cyberprzestępcach usuwających zarówno podstawową, jak i dodatkową kopię danych tylko dlatego, że mieli dostęp do zabezpieczeń. Z okazji Światowego Dnia Backupu warto sprawdzić, czy nasza strategia działania nie sprzyja atakującym – podsumowuje Mateusz Ossowski.

Źródło: Barracuda Networks

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

REKLAMA