REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Znaczenie kopii zapasowych – bezpieczeństwo danych w firmie

Znaczenie kopii zapasowych
Znaczenie kopii zapasowych

REKLAMA

REKLAMA

31 marca obchodzimy doroczny Światowy Dzień Backupu. Już po raz dwunasty. I choć eksperci od lat przypominają o tym, jak ważne jest tworzenie kopii zapasowych, wiele organizacji nadal ma problemy z przywróceniem danych w przypadku kryzysu – ataku ransomware, utraty danych spowodowanej ludzkim błędem czy w wyniku klęski żywiołowej.

Znaczenie kopii zapasowych 

Najnowsze badania pokazują, że w 2022 roku zaledwie 52% ofiar ataków ransomware przywróciło swoje dane za pomocą kopii zapasowych. Około jedna trzecia organizacji (34%) zapłaciła okup. Dla niektórych to był jedyny sposób na odzyskanie danych, ponieważ nie mieli odpowiednich kopii zapasowych lub cyberprzestępcy uzyskali do nich dostęp i usunęli pliki. 

REKLAMA

- Dotarcie do kopii zapasowych danych, zablokowanie do nich dostępu lub całkowite ich usunięcie jest obecnie integralną częścią ataku ransomware. Jeśli firmowy plan tworzenia kopii zapasowych ma jakiekolwiek luki w zabezpieczeniach, atakujący znajdą je i wykorzystają – mówi Mateusz Ossowski, CEE Channel Manager w firmie Barracuda Networks.

Za co cyberprzestępcy są wdzięczni przedsiębiorcom? Złe strategie tworzenia kopii zapasowych

Jeśli firma nie wykonuje kopii zapasowych danych lub gdy robi to w sposób nieprawidłowy, to atakujący mają większą szansę na uzyskanie okupu od firmy. Co może sprawić, że backup nie zadziała?

REKLAMA

- Szeroki dostęp do oprogramowania do tworzenia kopii zapasowych. Im więcej osób w firmie (administratorów, pracowników) ma dostęp do takiego oprogramowania, tym większe ryzyko. Atakujący, którzy wykradną dane uwierzytelniające takich osób i dostaną się do zasobów organizacji, mogą też uzyskać dostęp do kopii zapasowych i możliwość manipulowania nimi.

- Systemy kopii zapasowych znajdujące się w firmowej infrastrukturze. Jeśli system kopii zapasowych znajduje się w ramach sieci korporacyjnej, intruzi mogą użyć zainfekowanego urządzenia, by dostać się do oprogramowania do tworzenia kopii zapasowych, a następnie ograniczyć do nich dostęp lub usunąć pliki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Zdalny dostęp do oprogramowania tworzącego kopie zapasowe. Jeśli wymagane jest połączenie między firmowymi serwerami a systemami do tworzenia kopii danych, by nimi zarządzać, cyberprzestępcy mają ułatwione zadanie. Gdy uzyskają dostęp do chronionych systemów, będą mieli także dostęp do kopii zapasowych danych. 

- Tworzenie kopii zapasowych w nieregularnych odstępach czasu lub z niewystarczającą częstotliwością. Nawet jeśli firma ma kopię zapasową danych, może w wyniku ataku wiele stracić, gdy proces tworzenia kopii zapasowych nie jest wykonywany wystraczająco często. 

- Niesprawdzone kopie zapasowe. Żadna firma nie będzie miała pewności, że proces tworzenia kopii i przywracania danych działa prawidłowo, dopóki go nie przetestuje.

- Zabezpieczenie oprogramowania i urządzeń do tworzenia kopii zapasowych ma kluczowe znaczenie. Solidna ochrona zminimalizuje ryzyko ataku i możliwość wymazania przez napastników danych z kopii zapasowych jeszcze przed atakiem. To częsta taktyka cyberprzestępców, aby uniemożliwić ofierze przywrócenie systemu po ataku – dodaje Mateusz Ossowski.

Czego nie lubią cyberprzestępcy? Dobra strategia tworzenia kopii zapasowych

Firma, która chce zbudować skuteczną, ukierunkowaną na bezpieczeństwo i ciągłość działania strategię tworzenia kopii zapasowych, powinna:

- Tworzyć kopie zapasowe wszystkiego, nie tylko danych biznesowych. Pełna kopia zapasowa systemu pozwoli na szybsze przywrócenie go do działania po incydencie.

- Unikać używania menedżera kopii zapasowych w środowiskach o otwartym dostępie. Znacznie lepiej sprawdzają się rozwiązania typu appliance, ponieważ są zamknięte i poddawane cyklicznemu hardeningowi przez producenta.

- Upewnić się, że na serwerze kopii zapasowych działa oprogramowanie zabezpieczające (najlepiej system EDR). 

- Rozważyć wdrożenie automatycznego harmonogramu tworzenia kopii zapasowych. Zapewni on regularne tworzenie kopii wszystkich danych. Dzięki temu w procesie przywracania danych firma straci minimalną ich ilość.

- Wdrożyć uwierzytelnianie wieloskładnikowe (MFA) i kontrolę dostępu opartą na rolach (RBAC). Dzięki temu zapewni się dostęp do kopii zapasowych tylko niewielkiej liczbie uprawnionych użytkowników. 

- Replikować kopie zapasowe poza siedzibą firmy. Najlepiej w zdalnej lokalizacji lub u dostawcy usług w chmurze, który zapewnia warstwę bezpieczeństwa pomiędzy lokalnym serwerem kopii zapasowych w siedzibie firmy a lokalizacją poza siedzibą firmy. 

- Zadbać o dodatkową replikację kopii zapasowych w chmurze. Najlepiej w oparciu o innego dostawcę chmurowego.

- Upewnić się, że wszystkie dane kopii zapasowych są zaszyfrowane.

- Stosować złoty standard w zakresie tworzenia kopii zapasowych 3:2:1 – twórz trzy niezależne kopie zapasowe, na co najmniej dwóch różnych rodzajach medium danych, z których jeden jest przechowywany w innej, niezależnej lokalizacji.

- Dobre intencje przedsiębiorców mogą zostać zniweczone przez błędy we wdrażaniu strategii bezpieczeństwa. Proces tworzenia kopii zapasowych i przywracania danych należy dobrze przygotować, odpowiednio przeprowadzić i przetestować. Wciąż na każdą historię o zaatakowanej firmie, którą uratowała kopia danych przechowywana poza siedzibą firmy, przypada historia o cyberprzestępcach usuwających zarówno podstawową, jak i dodatkową kopię danych tylko dlatego, że mieli dostęp do zabezpieczeń. Z okazji Światowego Dnia Backupu warto sprawdzić, czy nasza strategia działania nie sprzyja atakującym – podsumowuje Mateusz Ossowski.

Źródło: Barracuda Networks

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA