REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Onboarding – wdrożenie do pracy zdalnie. Jak zwiększyć efektywność?

praca zdalna
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Praca zdalna daje możliwości, które jeszcze kilka lat temu były nieosiągalne. Coraz więcej organizacji stawia na ten model, dając możliwość pracy z własnego domu czy nawet z drugiego końca świata. O ile samo działanie jest już w większości przypadków bezproblemowe, warto zwrócić uwagę na proces wdrożenia w świat nowej organizacji i nowych obowiązków. 

Nowy rynek pracy w wersji zdalnej 

Forma zdalna stworzyła nowy rodzaj pracobiorcy - świadomego, który zyskuje na ograniczeniu wydatków na paliwo, komunikację miejską czy posiłki w lunch-barach. Otwiera także drogę dla osób, zamieszkujących inne obszary, niż duże miasta, będące najczęściej miejscem w którym znajdują się biura i siedziby firm. 

REKLAMA

Z drugiej strony, równolegle do opisywanego wyżej wzoru zaczął generować się model będący w opozycji do tej formy pracy - ze względu na ryzyko mniejszej kontroli, kontaktu z zespołem czy wyzwaniem z utrzymaniem stałego zaangażowania i motywacji. Wyzwania są faktem. Warto jednak pamiętać, że odpowiedni model zarządzania i zaplecze technologiczne są w stanie im sprostać.

Jak podkreśla Dawid Pięta, trener sprzedaży w Selvoy: „Zaakceptowaliśmy ten stan rzeczy, ale i nie zaprzestaliśmy w poszukiwaniu rozwiązań, które mogłoby dostarczyć nam ‘nieoszlifowane diamenty’.

Nowe możliwości niosą ze sobą również nowe wyzwania. Nowy model pracy gwarantuje współpracę z osobami, które doceniają możliwość rozwoju, aczkolwiek często posiadają braki w przygotowaniu technicznym, co wcześniej nie miało miejsca, aż w takiej skali. Trenerzy prowadzący musieli na nowo zreorganizować swój model działania. 

Podczas szkoleń wstępnych większą ilość czasu poświęca się na kwestie techniczne

REKLAMA

Przekazywanie wiedzy teoretycznej przekształciło się w warsztaty, które w większym stopniu aktywizują do samodzielnego szukania rozwiązań. Celem szkoleniowca jest przede wszystkim dostarczyć osobę samodzielną, zaznajomioną z technologią, która zna system, potrafi się nim posługiwać i korzystać z dodatkowych, interaktywnych narzędzi. Dodatkowo, część paneli szkoleniowych została zmodyfikowana tak, że są realizowane poza obszarem klasycznego szkolenia wstępnego. Dzięki czemu nowy członek zespołu skupia się na kwestiach najbardziej istotnych, a mniejsza ilość materiału zapewnia mu łatwiejsze i szybsze przyswajanie wiedzy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 „Wypracowaliśmy metodę, która ułatwia działanie trenerom i liderom, dzięki czemu ograniczyliśmy kwestionowanie przygotowania jakościowego na kolejnych etapach współpracy z nowymi osobami” – podkreśla Jarosław Janusz Customer Experience Manager. 

Organizacje aspirujące do funkcjonowania w pełni zdalnie powinny stawiać na inwestycje związane z szeroko pojętym terminem bezpieczeństwa danych. Istotne jest implementowanie rozwiązań, zapewniających ochronę danych przy jednoczesnym komforcie pracy.

Kwestie proceduralne 

REKLAMA

Poza kwestiami technicznymi istotne są też kwestie proceduralne, które obligują do konkretnych działań. Dział HR we współpracy z kadrami tworzył odpowiednie zapisy w umowach, aby te były zrozumiałe i nie budziły wątpliwości przyszłych współpracowników. 

Elementem najistotniejszym jest przepływ informacji między osobami odpowiadającymi za poszczególne etapy wdrożenia. Zmiana jest jedyną stałą w biznesie, dlatego bez odpowiedniej komunikacji często może dochodzić do konfliktów czy rozbieżnych kwestii komunikacyjnych. „Bieżący przepływ informacji zdecydowanie ułatwia dopasowywanie modelu szkolenia wstępnego do aktualnych potrzeb liderów sprzedaży. Bycie liderem oznacza gotowość na niestandardowe działania, dzięki czemu stawiamy na większą samoświadomość potrzeby rozwoju i dostosowywania się do zmian” – podkreśla trener sprzedaży Dawid Pięta.

Źródło: Selvoy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA