REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Onboarding – wdrożenie do pracy zdalnie. Jak zwiększyć efektywność?

praca zdalna
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Praca zdalna daje możliwości, które jeszcze kilka lat temu były nieosiągalne. Coraz więcej organizacji stawia na ten model, dając możliwość pracy z własnego domu czy nawet z drugiego końca świata. O ile samo działanie jest już w większości przypadków bezproblemowe, warto zwrócić uwagę na proces wdrożenia w świat nowej organizacji i nowych obowiązków. 

Nowy rynek pracy w wersji zdalnej 

Forma zdalna stworzyła nowy rodzaj pracobiorcy - świadomego, który zyskuje na ograniczeniu wydatków na paliwo, komunikację miejską czy posiłki w lunch-barach. Otwiera także drogę dla osób, zamieszkujących inne obszary, niż duże miasta, będące najczęściej miejscem w którym znajdują się biura i siedziby firm. 

REKLAMA

Z drugiej strony, równolegle do opisywanego wyżej wzoru zaczął generować się model będący w opozycji do tej formy pracy - ze względu na ryzyko mniejszej kontroli, kontaktu z zespołem czy wyzwaniem z utrzymaniem stałego zaangażowania i motywacji. Wyzwania są faktem. Warto jednak pamiętać, że odpowiedni model zarządzania i zaplecze technologiczne są w stanie im sprostać.

Jak podkreśla Dawid Pięta, trener sprzedaży w Selvoy: „Zaakceptowaliśmy ten stan rzeczy, ale i nie zaprzestaliśmy w poszukiwaniu rozwiązań, które mogłoby dostarczyć nam ‘nieoszlifowane diamenty’.

Nowe możliwości niosą ze sobą również nowe wyzwania. Nowy model pracy gwarantuje współpracę z osobami, które doceniają możliwość rozwoju, aczkolwiek często posiadają braki w przygotowaniu technicznym, co wcześniej nie miało miejsca, aż w takiej skali. Trenerzy prowadzący musieli na nowo zreorganizować swój model działania. 

Podczas szkoleń wstępnych większą ilość czasu poświęca się na kwestie techniczne

REKLAMA

Przekazywanie wiedzy teoretycznej przekształciło się w warsztaty, które w większym stopniu aktywizują do samodzielnego szukania rozwiązań. Celem szkoleniowca jest przede wszystkim dostarczyć osobę samodzielną, zaznajomioną z technologią, która zna system, potrafi się nim posługiwać i korzystać z dodatkowych, interaktywnych narzędzi. Dodatkowo, część paneli szkoleniowych została zmodyfikowana tak, że są realizowane poza obszarem klasycznego szkolenia wstępnego. Dzięki czemu nowy członek zespołu skupia się na kwestiach najbardziej istotnych, a mniejsza ilość materiału zapewnia mu łatwiejsze i szybsze przyswajanie wiedzy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 „Wypracowaliśmy metodę, która ułatwia działanie trenerom i liderom, dzięki czemu ograniczyliśmy kwestionowanie przygotowania jakościowego na kolejnych etapach współpracy z nowymi osobami” – podkreśla Jarosław Janusz Customer Experience Manager. 

Organizacje aspirujące do funkcjonowania w pełni zdalnie powinny stawiać na inwestycje związane z szeroko pojętym terminem bezpieczeństwa danych. Istotne jest implementowanie rozwiązań, zapewniających ochronę danych przy jednoczesnym komforcie pracy.

Kwestie proceduralne 

REKLAMA

Poza kwestiami technicznymi istotne są też kwestie proceduralne, które obligują do konkretnych działań. Dział HR we współpracy z kadrami tworzył odpowiednie zapisy w umowach, aby te były zrozumiałe i nie budziły wątpliwości przyszłych współpracowników. 

Elementem najistotniejszym jest przepływ informacji między osobami odpowiadającymi za poszczególne etapy wdrożenia. Zmiana jest jedyną stałą w biznesie, dlatego bez odpowiedniej komunikacji często może dochodzić do konfliktów czy rozbieżnych kwestii komunikacyjnych. „Bieżący przepływ informacji zdecydowanie ułatwia dopasowywanie modelu szkolenia wstępnego do aktualnych potrzeb liderów sprzedaży. Bycie liderem oznacza gotowość na niestandardowe działania, dzięki czemu stawiamy na większą samoświadomość potrzeby rozwoju i dostosowywania się do zmian” – podkreśla trener sprzedaży Dawid Pięta.

Źródło: Selvoy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

  Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

  Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

  Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

  "DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

  Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

  Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

  "Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

  REKLAMA

  Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

  W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

  Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

  12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

  Sprzedaż miodu - nowe przepisy od 18 kwietnia 2024 r.

  Nowe przepisy dotyczące sprzedaży miodu wchodzą w życie 18 kwietnia 2024 r. O czym muszą wiedzieć producenci miodu?

  Branża HoReCa nie jest w najlepszej kondycji. Restauracja z Wrocławia ma 4,2 mln zł długów

  Branża HoReCa od pandemii nie ma się najlepiej. Prawie 13,6 tys. obiektów noclegowych, restauracji i firm cateringowych w Polsce ma przeterminowane zaległości finansowe na ponad 352 mln zł. 

  REKLAMA

  Branża handlu detalicznego liczy w 2024 roku na uzyskanie wyższych marż – i to mimo presji na obniżanie cen

  Choć od pandemii upłynęło już sporo czasu, dla firm handlu detalicznego dalej największym wyzwaniem jest zarządzanie kosztami w warunkach wciąż wysokiej inflacji oraz presji na obniżkę cen. Do tego dochodzi w dalszym ciągu staranie o ustabilizowanie łańcucha dostaw. Jednak coraz więcej przedsiębiorstw patrzy z optymizmem w przyszłość i liczy na możliwość uzyskania wyższej marzy.

  Coraz więcej firm ma w planach inwestycje – najwięcej wśród średnich, co trzecia. Co to oznacza dla gospodarki

  Czwarty kwartał z rzędu rośnie optymizm wśród przedsiębiorców, co oznacza powrót do normalności jakiego nie było od czasów pandemii. Stabilność w pozytywnych nastrojach właścicieli i kadry zarządzającej firmy dobrze rokuje dla tempa wzrostu polskiej gospodarki.

  REKLAMA