REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak płacić 10 proc. mniej za prąd?

ceny energii
ceny energii
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Aby ochronić odbiorców energii elektrycznej przed skutkami wzrostu cen prądu, rząd wprowadził Tarczę Solidarnościową, która zakłada zamrożenie cen energii w 2023 roku na poziomie stawek z 2022 roku do ustalonego limitu. Dodatkowo możliwe jest zmniejszenie rachunków za prąd o 10 proc., jeśli zużycie energii w gospodarstwie domowym w okresie od 1.10.2022 do 31.12.2023 r. będzie o 1/10 mniejsze względem tego samego okresu w 2022 r.

Energia mocno zdrożała z powodu wojny 

W 2022 r. z pewnością wielu z nas zauważyło skok cen energii elektrycznej spowodowany m.in. stale rosnącymi kosztami zakupu uprawnień do emisji dwutlenku węgla oraz wzrostem cen surowców wywołanym wojną w Ukrainie. Polski rząd podjął działania mające na celu zmniejszenie negatywnego wpływu wzrostu rachunków za prąd, wprowadzając Tarczę Solidarnościową. Jaki wynika z obliczeń PGE Obrót , pozwoli to zaoszczędzić od 2 000 do nawet 3 000 zł na rachunkach za energię elektryczną. Ulgę otrzymać mogą rodziny posiadające Kartę Dużej Rodziny, rolnicy, osoby z niepełnosprawnościami, a także pozostałe gospodarstwa domowe oraz właściciele działek ROD.

REKLAMA

Jak zmniejszyć opłaty za prąd o dodatkowe 10 %

Kolejnym ważnym rozwiązaniem rządowej Tarczy Solidarnościowej jest możliwość uzyskania 10 proc. upustu pod warunkiem ograniczenia zużycia energii w gospodarstwie domowym o 1/10 w okresie od 1.10.2022 do 31.12.2023 r. w porównaniu do tego samego okresu w roku poprzednim. Spełnienie tych założeń pozwoli na 10-procentową obniżkę rachunków, które zostaną rozliczone w 2024 roku. 

Zamrożenie cen energii elektrycznej 

REKLAMA

Zmniejszenie opłat za prąd o 10 proc. połączone z zamrożeniem cen energii elektrycznej przez rząd, pozwala na redukcję rachunków za prąd o nawet kilkadziesiąt procent. Jest więc to dodatkowa motywacja dla konsumentów, by optymalizowali korzystanie z urządzeń elektronicznych i mądrze dysponowali energią. 

- Tarcza Solidarnościowa to rozwiązanie, dzięki któremu Polacy w zdecydowanie mniejszym stopniu odczują skutki globalnego kryzysu energetycznego. Bonus w postaci 10 proc. upustu, to pewnego rodzaju dodatkowa nagroda dla osób, które w swoim codziennym życiu wdrożyły proste zmiany mające na celu zmniejszenie zużycia energii elektrycznej i podchodzą do gospodarowania prądem w sposób odpowiedzialny. To z kolei nie musi oznaczać drastycznej zmiany dotychczasowych przyzwyczajeń. Zachęcamy również do zapoznania się z zasadami rządowej Tarczy Solidarnościowej, ponieważ w niektórych przypadkach dla uzyskania większego limitu zużycia prądu, należy przekazać swojemu sprzedawcy energii elektrycznej stosowne oświadczenie – mówi Magda Smokowska, doradca w Polskim Komitecie Energii Elektrycznej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

REKLAMA

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

REKLAMA