REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Po konopiach czas na psychodeliki? Perspektywy biznesowe

branża psychodelików
branża psychodelików
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dane z raportu New Frontier Data, wskazują, że w 2022 r. sprzedaż produktów zawierających CBD w UE sięgnęła 10,1 mld euro. Czy psylocybina zawarta w grzybach osiągnie podobny sukces?

Medycyna konopna – nowa gałąź biznesu z perspektywą. Psylocybina następna?

REKLAMA

Medycyna konopna stała się w Polsce dużym biznesem. Branża ta ma wciąż ogromny potencjał do wzrostu. Prognozy wskazują że do 2030 roku będzie rosnąć w złożonym rocznym tempie wzrostu wynoszącym 25,5%. Dziesiątki spółek notowanych na giełdzie działają w branży legalnej marihuany, w tym firmy, które powstały w ostatnich latach, a także spółki z kategorii big pharma, które dostrzegły okazję i weszły na rynek.

REKLAMA

Obecnie, popularność zyskują badania przeprowadzane przez światowe podmioty naukowe, nad medycznym zastosowaniem terapii z psychodelikami, m.in. psylocybiną. Dzięki badaniom wykazującym potencjalne zastosowania medyczne psylocybiny i środków pochodnych można spodziewać się, że wkrótce pojawią się możliwości biznesowe dla ich produkcji i sprzedaży. Warto więc przygotować się na nowy trend tym bardziej, że zastosowanie w przyszłym przemyśle psychodelicznym mogą mieć wnioski wyciągnięte z rozwoju biznesu konopnego. 

Dużym krokiem dla biznesu psychodelicznego jest ostatnia decyzja rządu Australii, który zalegalizował terapię substancjami psychodelicznymi na poziomie federalnym, jako pierwszy kraj na świecie. Jest to przełom nie tylko dla przyszłego biznesu ale i dla przyszłości medycyny. 

Dlaczego rośnie zainteresowane psylocybiną na świecie? 

Zaledwie w Unii Europejskiej problemy ze zdrowiem psychicznym dotyczą więcej niż jednej na sześć osób. Co ma znaczący wpływ na koszty społeczne i gospodarcze przekraczające w obecnym momencie 4% unijnego PKB .

- W ostatnich latach coraz częściej mówi się o problemie jakim jest globalny kryzys zdrowia psychicznego. Psylocybina okazuje się być skuteczna w leczeniu wielu chorób psychicznych. Już teraz dużo się mówi o pozytywnym efekcie psylocybiny w leczeniu zespołu stresu pourazowego (PTSD), depresji lekoopornej, uzależnienia od alkoholu i amfetaminy, zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych, lęku społecznego u dorosłych z autyzmem oraz lęku lub depresji w chorobach zagrażających życiu (np. u pacjentów onkologicznych). Trwają również badania dotyczące leczenia wspomaganego psylocybiną w fibromialgii, anoreksji czy uogólnionych zaburzeń lękowych (tzw. GAD). I mowa tutaj tylko o badaniach klinicznych - komentuje Aleksandra Maciejewicz, założycielka hubu ONDARE, który wspiera prawnie biznes z tego obszaru.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Terapia psychodelikami – alternatywna terapia alkoholizmu

REKLAMA

Prowadzone badania kliniczne wykazują, że psylocybina jest bezpieczna, a negatywne reakcje są rzadkie i generalnie krótkotrwałe. W Stanach Zjednoczonych w 2018 roku Food and Drug Administration (FDA) przyznała psylocybinie status „terapii przełomowej”, co znacznie zwiększa możliwości badawcze. W stanie Oregon psylocybina została zdekryminalizowana. Przewiduje się, że to może być początek końca prohibicji psylocybinowej. Rosną więc możliwości biznesowe psylocybiny, jednak przedsiębiorcy zainteresowani rozwojem branży powinni być do tego dobrze przygotowani. 

W Polsce, pomimo wielu restrykcji, prowadzenie badań i biznesu terapeutycznego opartego na tych substancjach jest możliwe. Jest to rynek z ogromnym i jeszcze niewykorzystanym potencjałem. Aleksandra Maciejewicz dodaje, że to segment obwarowany prawnie, który wymaga specjalistycznej wiedzy i doświadczenia, by się w nim sprawnie poruszać. Ważne aby wesprzeć projekt od zalążka pomysłu, przez umowę założycieli, postawienie spółki, prowadzenie badań, po komercjalizację produktu. Obwarowań w Polsce jest mnóstwo, ale inne rynki, np. USA czy Wielka Brytania mimo podobnych obostrzeń, jednak prężnie się rozwijają. Z dobrym wsparciem także na naszym rodzimym rynku jest to możliwe.

Zmienia się krajobraz regulacyjny

Globalny krajobraz prawny szybko się zmienił. W Stanach Zjednoczonych obecnie już 38 stanów zezwala na marihuanę medyczną. Jeśli psylocybina zostanie ostatecznie dopuszczona do użytku medycznego, przedsiębiorcy powinni skupić się na przestrzeni farmaceutycznej, a nie na sprzedaży detalicznej. Tam, gdzie firmy konopne koncentrują się na wyzwaniach, takich jak rozszerzenie linii produktów, aby przyciągnąć konsumentów, firmy psylocybinowe musiałyby skoncentrować się na wyzwaniach, takich jak uzyskanie zgody FDA i upewnienie się, że lekarze rozumieją przypadki użycia psylocybiny.

Jednak granica między zastosowaniami medycznymi i rekreacyjnymi może być niewyraźna. Refren w branży konopnej, że „cała konsumpcja jest lecznicza”, jest czymś, co często przyjmują również zwolennicy psylocybiny. 

Ostatecznie jednak wszelkie dozwolone zastosowania będą zależeć od prawodawców, a przedsiębiorcy będą musieli pójść w ich ślady.

Jak przygotować się na możliwości biznesowe psylocybiny?

Jak w każdej branży warto być o krok przed trendem oraz znać prawo aby doskonale poruszać się w jego przepisach. Zaangażowanie się w nową przestrzeń biznesową, która będzie się w najbliższym czasie zmieniać i dojrzewać, nie jest łatwe dlatego wymaga odpowiedniego wsparcia i przygotowania. Warto wyciągnąć wnioski z doświadczeń poprzedników – medycyny konopnej, ale także zbudować odpowiedni zespół czy zadbać o doświadczonego doradcę i zespół. 

1. Monitoruj zmiany w prawie, aby wcześnie wykorzystać zmieniające się przepisy

Potencjalny przedsiębiorca powinien zacząć od zrozumienia przepisów i ścisłego ich przestrzegania. Prowadzący biznes muszą być elastyczni i dynamiczni, gdy wkraczają w tak nowy krajobraz prawny.

2. Zrozum ograniczenia prawne

Regulacje prawne mogą również utrudniać rozwój i ważne jest, aby realistycznie podejść do tego, jak najlepiej działać w ramach ich przepisów. Dekryminalizacja to trudny, powolny proces, który czasami może powodować sprzeczności utrudniające skalowanie nowej branży. Natomiast odpowiednie zrozumienie przepisów pozwala przedsiębiorcom wykorzystywać szanse.

3. Współpracuj z ekspertami

Ludzie i firmy, które odnoszą sukcesy, budują zespoły złożone z ekspertów, którzy rozumieją wszystkie aspekty biznesu.

Chociaż przyszłość przemysłu psylocybinowego zależy od zmieniających się praw i zasad, zainteresowani przedsiębiorcy mogą zacząć już teraz. Uważnie śledząc zmieniające się przepisy i oceniając możliwości. Jest to również czas na budowanie relacji w branży, przedsiębiorcy mogą albo znaleźć dla siebie przestrzeń już dziś, albo być gotowi do działania kiedy przepisy ulegną zmianie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(2)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Ken
  2023-03-01 15:54:06
  Nareszcie! Kiedy Polska się otworzy na zyski z nauki. To żyła złota i jeszcze korzyści
  0
 • martin
  2023-03-01 12:24:43
  rynek konopii jest juz nasycony, tez uwazam ze psychodeliki to przyszlosc i to juz za rogiem
  0
QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

Sprzedaż miodu - nowe przepisy od 18 kwietnia 2024 r.

Nowe przepisy dotyczące sprzedaży miodu wchodzą w życie 18 kwietnia 2024 r. O czym muszą wiedzieć producenci miodu?

REKLAMA

Branża HoReCa nie jest w najlepszej kondycji. Restauracja z Wrocławia ma 4,2 mln zł długów

Branża HoReCa od pandemii nie ma się najlepiej. Prawie 13,6 tys. obiektów noclegowych, restauracji i firm cateringowych w Polsce ma przeterminowane zaległości finansowe na ponad 352 mln zł. 

Branża handlu detalicznego liczy w 2024 roku na uzyskanie wyższych marż – i to mimo presji na obniżanie cen

Choć od pandemii upłynęło już sporo czasu, dla firm handlu detalicznego dalej największym wyzwaniem jest zarządzanie kosztami w warunkach wciąż wysokiej inflacji oraz presji na obniżkę cen. Do tego dochodzi w dalszym ciągu staranie o ustabilizowanie łańcucha dostaw. Jednak coraz więcej przedsiębiorstw patrzy z optymizmem w przyszłość i liczy na możliwość uzyskania wyższej marzy.

Coraz więcej firm ma w planach inwestycje – najwięcej wśród średnich, co trzecia. Co to oznacza dla gospodarki

Czwarty kwartał z rzędu rośnie optymizm wśród przedsiębiorców, co oznacza powrót do normalności jakiego nie było od czasów pandemii. Stabilność w pozytywnych nastrojach właścicieli i kadry zarządzającej firmy dobrze rokuje dla tempa wzrostu polskiej gospodarki.

KPO: Od 6 maja 2024 r. można składać wnioski na dotacje dla branży HoReCa - hotelarskiej, gastronomicznej, cateringowej, turystycznej i hotelarskiej

Nabór wniosków na dotacje dla branży hotelarskiej, gastronomicznej i cateringowej oraz turystycznej i kulturalnej w ramach Krajowego Planu Odbudowy ogłoszono w kwietniu 2024 r. Wnioski będzie można składać od 6 maja 2024 r. do 5 czerwca 2024 r.

REKLAMA

Ile pracuje mikro- i mały przedsiębiorca? 40-60 godzin tygodniowo, bez zwolnień lekarskich i urlopów

Przeciętny mikroprzedsiębiorca poświęca dużo więcej czasu na pracę niż przeciętny pracownik etatowy. Wielu przedsiębiorców nie korzysta ze zwolnień lekarskich i nie było na żadnym urlopie. Chociaż mikroprzedsiębiorcy zwykle zarabiają na poziomie średniej krajowej albo trochę więcej, to są zdecydowanie bardziej oszczędni niż większość Polaków.

Duży wzrost cyberataków na świecie!

Aż 28 proc. O tyle procent wzrosła liczba ataków cyberprzestępców. Hakerzy stawiają także na naukę i badania oraz sektor administracyjno-wojskowy. W Europie liczba ataków ransomware wzrosła o 64 proc. Jest się czego obawiać. 

REKLAMA