REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Po konopiach czas na psychodeliki? Perspektywy biznesowe

branża psychodelików
branża psychodelików
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dane z raportu New Frontier Data, wskazują, że w 2022 r. sprzedaż produktów zawierających CBD w UE sięgnęła 10,1 mld euro. Czy psylocybina zawarta w grzybach osiągnie podobny sukces?

Medycyna konopna – nowa gałąź biznesu z perspektywą. Psylocybina następna?

REKLAMA

Medycyna konopna stała się w Polsce dużym biznesem. Branża ta ma wciąż ogromny potencjał do wzrostu. Prognozy wskazują że do 2030 roku będzie rosnąć w złożonym rocznym tempie wzrostu wynoszącym 25,5%. Dziesiątki spółek notowanych na giełdzie działają w branży legalnej marihuany, w tym firmy, które powstały w ostatnich latach, a także spółki z kategorii big pharma, które dostrzegły okazję i weszły na rynek.

REKLAMA

Obecnie, popularność zyskują badania przeprowadzane przez światowe podmioty naukowe, nad medycznym zastosowaniem terapii z psychodelikami, m.in. psylocybiną. Dzięki badaniom wykazującym potencjalne zastosowania medyczne psylocybiny i środków pochodnych można spodziewać się, że wkrótce pojawią się możliwości biznesowe dla ich produkcji i sprzedaży. Warto więc przygotować się na nowy trend tym bardziej, że zastosowanie w przyszłym przemyśle psychodelicznym mogą mieć wnioski wyciągnięte z rozwoju biznesu konopnego. 

Dużym krokiem dla biznesu psychodelicznego jest ostatnia decyzja rządu Australii, który zalegalizował terapię substancjami psychodelicznymi na poziomie federalnym, jako pierwszy kraj na świecie. Jest to przełom nie tylko dla przyszłego biznesu ale i dla przyszłości medycyny. 

Dlaczego rośnie zainteresowane psylocybiną na świecie? 

Zaledwie w Unii Europejskiej problemy ze zdrowiem psychicznym dotyczą więcej niż jednej na sześć osób. Co ma znaczący wpływ na koszty społeczne i gospodarcze przekraczające w obecnym momencie 4% unijnego PKB .

- W ostatnich latach coraz częściej mówi się o problemie jakim jest globalny kryzys zdrowia psychicznego. Psylocybina okazuje się być skuteczna w leczeniu wielu chorób psychicznych. Już teraz dużo się mówi o pozytywnym efekcie psylocybiny w leczeniu zespołu stresu pourazowego (PTSD), depresji lekoopornej, uzależnienia od alkoholu i amfetaminy, zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych, lęku społecznego u dorosłych z autyzmem oraz lęku lub depresji w chorobach zagrażających życiu (np. u pacjentów onkologicznych). Trwają również badania dotyczące leczenia wspomaganego psylocybiną w fibromialgii, anoreksji czy uogólnionych zaburzeń lękowych (tzw. GAD). I mowa tutaj tylko o badaniach klinicznych - komentuje Aleksandra Maciejewicz, założycielka hubu ONDARE, który wspiera prawnie biznes z tego obszaru.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Terapia psychodelikami – alternatywna terapia alkoholizmu

REKLAMA

Prowadzone badania kliniczne wykazują, że psylocybina jest bezpieczna, a negatywne reakcje są rzadkie i generalnie krótkotrwałe. W Stanach Zjednoczonych w 2018 roku Food and Drug Administration (FDA) przyznała psylocybinie status „terapii przełomowej”, co znacznie zwiększa możliwości badawcze. W stanie Oregon psylocybina została zdekryminalizowana. Przewiduje się, że to może być początek końca prohibicji psylocybinowej. Rosną więc możliwości biznesowe psylocybiny, jednak przedsiębiorcy zainteresowani rozwojem branży powinni być do tego dobrze przygotowani. 

W Polsce, pomimo wielu restrykcji, prowadzenie badań i biznesu terapeutycznego opartego na tych substancjach jest możliwe. Jest to rynek z ogromnym i jeszcze niewykorzystanym potencjałem. Aleksandra Maciejewicz dodaje, że to segment obwarowany prawnie, który wymaga specjalistycznej wiedzy i doświadczenia, by się w nim sprawnie poruszać. Ważne aby wesprzeć projekt od zalążka pomysłu, przez umowę założycieli, postawienie spółki, prowadzenie badań, po komercjalizację produktu. Obwarowań w Polsce jest mnóstwo, ale inne rynki, np. USA czy Wielka Brytania mimo podobnych obostrzeń, jednak prężnie się rozwijają. Z dobrym wsparciem także na naszym rodzimym rynku jest to możliwe.

Zmienia się krajobraz regulacyjny

Globalny krajobraz prawny szybko się zmienił. W Stanach Zjednoczonych obecnie już 38 stanów zezwala na marihuanę medyczną. Jeśli psylocybina zostanie ostatecznie dopuszczona do użytku medycznego, przedsiębiorcy powinni skupić się na przestrzeni farmaceutycznej, a nie na sprzedaży detalicznej. Tam, gdzie firmy konopne koncentrują się na wyzwaniach, takich jak rozszerzenie linii produktów, aby przyciągnąć konsumentów, firmy psylocybinowe musiałyby skoncentrować się na wyzwaniach, takich jak uzyskanie zgody FDA i upewnienie się, że lekarze rozumieją przypadki użycia psylocybiny.

Jednak granica między zastosowaniami medycznymi i rekreacyjnymi może być niewyraźna. Refren w branży konopnej, że „cała konsumpcja jest lecznicza”, jest czymś, co często przyjmują również zwolennicy psylocybiny. 

Ostatecznie jednak wszelkie dozwolone zastosowania będą zależeć od prawodawców, a przedsiębiorcy będą musieli pójść w ich ślady.

Jak przygotować się na możliwości biznesowe psylocybiny?

Jak w każdej branży warto być o krok przed trendem oraz znać prawo aby doskonale poruszać się w jego przepisach. Zaangażowanie się w nową przestrzeń biznesową, która będzie się w najbliższym czasie zmieniać i dojrzewać, nie jest łatwe dlatego wymaga odpowiedniego wsparcia i przygotowania. Warto wyciągnąć wnioski z doświadczeń poprzedników – medycyny konopnej, ale także zbudować odpowiedni zespół czy zadbać o doświadczonego doradcę i zespół. 

1. Monitoruj zmiany w prawie, aby wcześnie wykorzystać zmieniające się przepisy

Potencjalny przedsiębiorca powinien zacząć od zrozumienia przepisów i ścisłego ich przestrzegania. Prowadzący biznes muszą być elastyczni i dynamiczni, gdy wkraczają w tak nowy krajobraz prawny.

2. Zrozum ograniczenia prawne

Regulacje prawne mogą również utrudniać rozwój i ważne jest, aby realistycznie podejść do tego, jak najlepiej działać w ramach ich przepisów. Dekryminalizacja to trudny, powolny proces, który czasami może powodować sprzeczności utrudniające skalowanie nowej branży. Natomiast odpowiednie zrozumienie przepisów pozwala przedsiębiorcom wykorzystywać szanse.

3. Współpracuj z ekspertami

Ludzie i firmy, które odnoszą sukcesy, budują zespoły złożone z ekspertów, którzy rozumieją wszystkie aspekty biznesu.

Chociaż przyszłość przemysłu psylocybinowego zależy od zmieniających się praw i zasad, zainteresowani przedsiębiorcy mogą zacząć już teraz. Uważnie śledząc zmieniające się przepisy i oceniając możliwości. Jest to również czas na budowanie relacji w branży, przedsiębiorcy mogą albo znaleźć dla siebie przestrzeń już dziś, albo być gotowi do działania kiedy przepisy ulegną zmianie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA