reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Początek nowego roku na giełdzie

Początek nowego roku na giełdzie

Nasza rodzima waluta zajęła w nowym roku silną pozycję. Kurs EUR/PLN plasuje się w okolicach 3,9600, natomiast notowania USD/PLN, które niedawno spadły aż do poziomu 2,9450, poszły dzisiaj nieco w górę i znalazły się w okolicach pułapu 2,9800.

Dziś na rynek napłynęły dane, dotyczące aktywności gospodarczej w polskim sektorze przemysłowym. Według publikacji Markit HSBC indeks PMI wzrósł w grudniu piąty miesiąc z rzędu i osiągnął wartość 56,3 pkt. Jest to trzeci, najwyższy wynik w historii obliczania tego wskaźnika. Z perspektywy przyszłej publikacji na temat produkcji przemysłowej to bardzo dobra informacja. Oznacza ona, iż pomimo surowych warunków pogodowych produkcja w grudniu mogła zanotować silny wzrost.

W górę poszedł także czeski PMI, który zwyżkował w grudniu do 58,4 pkt z 57,3 pkt miesiąc wcześniej. Indeks aktywności gospodarczej w węgierskim sektorze przemysłowym spadł natomiast do 52,9 pkt z 54,9 pkt w listopadzie. W dalszym ciągu pozostaje on zdecydowanie powyżej poziomu 50,0 pkt, oddzielających recesję od ekspansji w przemyśle.

Dowiedz się także: Jakie są wyniki Indeksu Koniunktury Ekspertów Finansowych na koniec roku 2010?

O godz. 10.00 została opublikowana prognoza inflacji Ministerstwa Finansów. Według MF w grudniu inflacja wzrosła do poziomu 3,1 proc. r/r z 2,7 proc. miesiąc wcześniej. Dodatkowo Ministerstwo przewiduje przyspieszenie tempa wzrostu cen w styczniu, indeks CPI nie powinien jednak przekroczyć 3,5 proc.

Pierwsza sesja na zagranicznym rynku walutowym w nowym roku rozpoczyna się w spokojnych nastrojach. Notowania eurodolara, po sylwestrowej zwyżce do poziomu 1,3400, dziś oscylują w okolicach 1,3300. Natomiast kurs GBP/USD powrócił do poziomu 1,5500, gdzie od rana podlega konsolidacji. Po piątkowym wzroście do nowego, 28-letniego szczytu, notowania AUD/USD konsolidują się dzisiaj nieco poniżej tego poziomu.

Polecamy serwis: Lokaty

W bieżącym tygodniu kalendarz makroekonomiczny będzie zdecydowanie bardziej interesujący niż w ostatnich dniach. Już dziś poznamy dane o aktywności gospodarczej w amerykańskim sektorze przemysłowym, czyli odczyt indeksu ISM. Kolejne dni upłyną pod znakiem oczekiwań na publikację comiesięcznych danych z amerykańskiego rynku pracy – zaczną one napływać już w środę. Główna publikacja jak zawsze będzie miała miejsce w piątek. Oprócz tego poznamy m.in. dane o zamówieniach w przemyśle z Eurolandu oraz USA, produkcji przemysłowej z Niemiec i indeks ISM ze Stanów Zjednoczonych.

W miarę jak rynek będzie odzyskiwał dawną płynność, wraz z powrotem inwestorów po świątecznym okresie, zmienność powinna rosnąć. Uczestnicy rynku będą mieli wiele okazji do odreagowania marazmu z ostatnich dni.

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Joanna Pluta

analityk w Departamencie Analiz TMS Brokers

Źródło:

INFOR
Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Skarbiec

Kancelaria Prawna Skarbiec, specjalizuje się w kompleksowej obsłudze prawnej podmiotów gospodarczych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama