REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Polska w pełni wykorzystuje fundusze norweskie

REKLAMA

REKLAMA

- Wszystkie środki przyznane Polsce w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego zostały zakontraktowane. Na realizację ponad czterystu projektów oraz grantów blokowych zostało przeznaczono blisko 530 mln euro poinformował Adam Zdziebło, wiceminister rozwoju regionalnego.

Otwierając spotkanie roczne w ramach Mechanizmu Finansowego EOG i Norweskiego Mechanizmu Finansowego wiceminister zaznaczył, że resort obecnie pracuje  nad tym, by zakontraktowane fundusze jak najlepiej wykorzystać. Skupia się przede wszystkim na monitorowaniu realizowanych projektów, zwłaszcza w zakresie ich terminowości i poprawności wydatkowania środków.

REKLAMA

REKLAMA

Uczestnicy spotkania zapoznali się z uzupełnioną o najnowsze dane prezentacją sprawozdań rocznych z wdrażania Mechanizmów w 2009 roku. Według stanu na koniec kwietnia 2010 r. podpisano z beneficjentami 409 umów o dofinansowanie na kwotę 435 mln euro. Zakończono realizację rzeczową 114 projektów, a 52 z nich zostało formalnie zamkniętych. Ponadto, zawarto około 900 umów w ramach grantów blokowych. Beneficjentom i operatorom grantów blokowych wypłacono blisko 260 mln euro.

- Coraz większe kwoty płatności w kolejnych kwartałach 2009 oraz od początku 2010 roku świadczą o znaczącym postępie w wydatkowaniu środków z Mechanizmów. To m.in. efekt pakietu usprawnień przyjętego podczas spotkań z przedstawicielami Państw Darczyńców - podkreśliła Małgorzata Zalewska, zastępca dyrektora departamentu programów pomocowych i pomocy technicznej MRR.

Na bieżąco prowadzony jest także monitoring projektów. W 2009 roku skontrolowano blisko połowę z nich. 

Polecamy: Inwestycje.wieszjak.pl

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Wyniki przeprowadzonych kontroli wykazały, że projekty realizowane są zgodnie z założeniami i wytycznymi. Wszelkie rozbieżności wyjaśniamy na bieżąco - powiedziała Małgorzata Wierzbicka dyrektor Departamentu Programów Pomocowych i Pomocy Technicznej MRR. Omówiono również stan wdrażania grantów blokowych oraz kwestię oszczędności pojawiających się w projektach, które wynoszą obecnie około 17 mln euro.

- Jesteśmy zadowoleni ze współpracy ze stroną polską i stanu wdrażania mechanizmów. Wyniki Polski, w porównaniu z innymi państwami, które korzystają tej formy wsparcia, są bardzo dobre – podsumował Anders Erdal, przedstawiciel Ministerstwa Spraw Zagranicznych Norwegii.

MRR/IN

Polecamy: Finanse i rozwój Wieszjak.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA