reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Firmy będę zwiększać zatrudnienie

Firmy będę zwiększać zatrudnienie

Gospodarka przyspiesza. Utrzymuje się realna wartość wynagrodzeń przy uwzględnieniu inflacji - podają eksperci Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan.

Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w kwietniu 2010 roku spadło o 2,7 proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca – podał GUS. W ujęciu rocznym zwiększyło się o 3,2 proc. i wyniosło 3398,67 zł.

Natomiast przeciętne zatrudnienie w firmach w kwietniu 2010 roku osiągnęło 5,308 mln osób i wzrosło w stosunku do marca o 0,3 proc. W odniesieniu do kwietnia 2009 roku pozostało do zmian.

Jacek Męcina, ekspert Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan zaznacza, że widać wyraźnie powolną normalizację w gospodarce.

- Nie obserwujemy niebezpiecznej presji płacowej. Utrzymuje się realna wartość wynagrodzeń przy uwzględnieniu inflacji. Gwałtowny wzrost płac, z jakim mieliśmy do czynienia w marcu br. (wzrost o 6,2 proc.) był spowodowany przede wszystkim wypłatą w firmach trzynastych i czternastych pensji, a także regulacjami płacowymi na koniec I kwartału - tłumaczy analityk.

Ekspert dodaje, że obecnie firmy nie są skore do szybkiego podnoszenia płac. Będą się raczej starały zwiększać zatrudnienie. I to dobrze wróży na przyszłość, bo może oznaczać, że w ciągu kilku miesięcy uda się chociaż lekko odrobić 1-procentowy spadek zatrudnienia w pierwszych czterech miesiącach 2010 roku w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego. Kwietniowe dane o zatrudnieniu potwierdzają sezonowość polskiego rynku pracy. Tradycyjnie właśnie wiosną rośnie zatrudnienie w branży budowlanej i w projektach infrastrukturalnych.

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan

Polecamy: Zatrudnienie.wieszjak.pl

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Grupa Deweloperska GEO

Grupa Deweloperska GEO to holding kilkunastu spółek, prowadzących aktywną działalność na terenie trzech polskich aglomeracji: Krakowa, Wrocławia i Katowic.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama