reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > W maju mija termin składania wniosków o przyznanie płatności obszarowych

W maju mija termin składania wniosków o przyznanie płatności obszarowych

Jeszcze tylko miesiąc mają rolnicy na złożenie wniosków o przyznanie płatności obszarowych za 2010 rok. Podstawowy termin składania wniosków o przyznanie płatności obszarowych upływa 17 maja br.

Do tej pory rolnicy złożyli blisko 225 tys. wniosków o przyznanie płatności obszarowych za 2010 rok.  Dopuszczalne jest złożenie wniosku w terminie 25 dni kalendarzowych po tym terminie, czyli do 11 czerwca 2010 roku, ale w takich przypadkach należna rolnikowi płatność będzie pomniejszana o 1 proc. za każdy dzień roboczy opóźnienia.

Wnioski można składać osobiście lub przesłać pocztą do biura powiatowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę rolnika. Do 14 kwietnia w biurach powiatowych ARiMR złożono w skali kraju blisko 225 tys. takich wniosków, czyli podobną liczbę, jak w analogicznym okresie ubiegłego roku. Ocenia się, że o płatności obszarowe ubiegać się będzie w tym roku ok. 1,4 mln rolników.

Najwięcej rolników złożyło wnioski o dopłaty obszarowe w województwach: mazowieckim - ponad 31,5 tys., lubelskim – blisko 27, tys. i małopolskim - ponad 25 tys.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) przyjmuje wnioski o płatności obszarowe od 15 marca. W ostatnich dniach odwiedza biura powiatowe dwukrotnie więcej rolników niż w okresie przedświątecznym. Na przykład 14 kwietnia biura powiatowe ARiMR przyjęły ponad 17,5 tys. wniosków. Rolnicy składający wnioski są sprawnie obsługiwani i nie tracą czasu w kolejkach.

Świadczy to o bardzo dobrym przygotowaniu Agencji do tej akcji. Przy przyjmowaniu i wprowadzaniu wniosków do "systemu" informatycznego pracuje w drugiej połowie kwietnia w ARiMR blisko 2 tys. pracowników, czyli o 400 więcej niż w marcu. Ale nawet przy takiej mobilizacji w Agencji trudno będzie uniknąć kolejek, jeśli zbyt wielu rolników odłoży złożenie wniosku na ostatnią chwilę.

Rolnicy występujący w 2010 roku o przyznanie płatności bezpośrednich, wypełniając jeden formularz wniosku mogą jednocześnie ubiegać się o pomoc finansową z tytułu dopłat obszarowych, wspierania gospodarowania na obszarach górskich oraz innych obszarach o niekorzystnych warunkach gospodarowania (ONW), płatności na realizację przedsięwzięć rolnośrodowiskowych i poprawę dobrostanu zwierząt (PROW 2004-2006) oraz płatności rolnośrodowiskowe (PROW 2007-2013).

Wprowadzenie jednego formularza wniosku dla 12 różnych rodzajów płatności jest ułatwieniem dla rolników, którzy nie muszą teraz wielokrotnie podawać tych samych danych i występować do Agencji z osobnymi wnioskami o przyznanie różnych dopłat.

Zasady przyznawania płatności, formularze wniosków oraz załączników do wniosku są dostępne na stronie internetowej ARiMR oraz w biurach powiatowych i oddziałach regionalnych ARiMR. Wniosek można wypełnić także w formie elektronicznej, który jest również dostępny na stronie internetowej ARiMR. Tak wypełniony wniosek należy wydrukować, podpisać i wysłać do biura powiatowego ARiMR.

Z tytułu płatności w ramach systemów wsparcia bezpośredniego, w 2010 roku polscy rolnicy będą mogli otrzymać do 3,25 mld euro. Dodatkowo z tytułu pomocy na wspieranie gospodarowania na obszarach górskich oraz innych obszarach o niekorzystnych warunkach gospodarowania (ONW) zostanie przeznaczona kwota ok. 1,35 mld zł.

MRiRW/IN

Polecamy: Finanse i rozwój Wieszjak.pl

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Ulgi na rozwój i innowacje w PIT i CIT. Zmiany 202169.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

EurActiv.pl

Portal informacyjny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama