| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Wzrośnie zatrudnienie w II kwartale 2010 r.

Wzrośnie zatrudnienie w II kwartale 2010 r.

Pracodawcy w Polsce zwiększą dynamikę zatrudnienia w II kwartale 2010 r. Na podstawie deklaracji reprezentatywnej próby polskich pracodawców ustalono prognozę netto zatrudnienia na poziomie +13%. Jest to najwyższa prognoza dla II kwartału 2010 r. spośród wszystkich 17 przebadanych europejskich krajów.

20% pracodawców planuje zwiększenie całkowitego zatrudnienia, 7% przewiduje zmniejszenie zatrudnienia, a 71% badanych szacuje brak zmian personalnych w II kwartale 2010 r. W ujęciu kwartalnym, odnotowano wzrost prognozy netto zatrudnienia o 9 punktów, natomiast w ujęciu rok do roku, prognoza jest wyższa o 7 punktów procentowych.

W Polsce, prognoza netto zatrudnienia dla II kwartału 2010 r. jest dodatnia we wszystkich 10 badanych sektorach. Najwyższą prognozę, drugi kwartał z rzędu, odnotowano w sektorze Instytucje sektora publicznego (+21%). Wyraźny optymizm widoczny jest także wśród pracodawców z sektora Handel detaliczny i hurtowy (+20%), Restauracje/ Hotele (+17%) oraz Kopalnie/ Przemysł wydobywczy (+16%). Umiarkowany optymizm przejawiają przedsiębiorcy z sektorów Rolnictwo/ Leśnictwo/ Rybołówstwo oraz Finanse/ Ubezpieczenia/ Nieruchomości/ Usługi (oba +8%).

W porównaniu kwartalnym, odnotowano optymizm pracodawców z 9 na 10 sektorów i w większości przypadków wzrosty są znaczące. Największy wzrost, o 16 punktów procentowych, odnotowano dla sektora Produkcja przemysłowa. W przypadku sektorów Energetyka/ Gazownictwo/ Wodociągi, Kopalnie/ Przemysł oraz Handel detaliczny i hurtowy prognoza jest wyższa o 15 punktów. Prognoza netto zatrudnienia pozostaje na tym samym poziomie, co przed kwartałem w sektorze Finanse/ Ubezpieczenia/ Nieruchomości/ Usługi.

Polecamy: Jakie mamy rodzaje umów o pracę

W ujęciu rocznym, wyższe prognozy netto zatrudnienia odnotowano w 7 z 10 sektorów. Największe wzrosty, o 23 i 19 punktów procentowych, widoczne są w sektorach, odpowiednio, Produkcja przemysłowa oraz Handel detaliczny i hurtowy. Prognoza netto zatrudnienia jest także wyższa w sektorach Kopalnie/ Przemysł wydobywczy, Instytucje sektora publicznego oraz Transport/ Logistyka.

W przypadku regionów Polski , pracodawcy ze wszystkich 6 badanych regionów oceniają plany wzrostu zatrudnienia w II kwartale 2010 r. optymistycznie. Najwięcej optymizmu wykazują pracodawcy z regionu Północnego (województwo kujawsko-pomorskie, warmińsko-mazurskie, pomorskie), dla którego otrzymano prognozę netto zatrudnienia na poziomie +16%. Na podstawie deklaracji przedsiębiorców z regionu Północno-Zachodniego (województwo wielkopolskie, zachodniopomorskie, lubuskie) ustalono prognozę +14%. Prognoza netto zatrudnienia zarówno dla regionu Południowego (województwo małopolskie, śląskie), jak i Centralnego (województwo łódzkie, mazowieckie) osiąga +13%.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Monika Białobrzewska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »