REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ewa Polkowska: Trwa degeneracja procesu legislacyjnego w Polsce [PODCAST]

Szymon Glonek
Szymon Glonek
Ewa Polkowska: Trwa degeneracja procesu legislacyjnego w Polsce
Ewa Polkowska: Trwa degeneracja procesu legislacyjnego w Polsce

REKLAMA

REKLAMA

Dlaczego krytycy regulacji prawnych, związanych z pandemią, mówią dziś o "patolegislacji"? Jak proces legislacyjny wpływa na życie obywateli?

Proces legislacyjny w Polsce jest dziś pozbawiony wszelkiej debaty, w tym: analiz prawnych i oceny skutków regulacji. Dobre prawo to nie jest prawo, które osiąga doraźny cel polityczny, ale takie, które służy przemyślanym i potrzebnym działaniom – mówi w rozmowie z Szymonem Glonkiem (Infor.pl) Ewa Polkowska, prezes Polskiego Towarzystwa Legislacji.

REKLAMA

Jak proces legislacyjny wpływa na życie obywateli? Dlaczego krytycy regulacji prawnych, związanych z pandemią, mówią o "patolegislacji"? Czy zamieszania, związanego z wprowadzeniem w życie Polskiego Ładu, można było uniknąć?

Zapraszamy do wysłuchania najnowszego odcinka podcastu "DGPtalk: Z pierwszej strony".

Czym zajmują się legislatorzy?

REKLAMA

Legislator to urzędnik, który jest merytorycznie przygotowany do tego, aby pisać prawo i pomóc je tworzyć. Uczestniczymy w procesie tworzenia prawa. Jesteśmy wykształconymi prawnikami. Student prawa może wybrać aplikację legislacyjną. Są także studia podyplomowe z tego zakresu.

Jakie są cechy dobrego legislatora? Powinien być to mądry, wrażliwy i ciągle głodny wiedzy oraz doświadczenia prawnik. Osoba intelektualnie niezależna, która lubi procedury tworzenia prawa, rozumie je i wie, czym jest dobre prawo – tłumaczy Ewa Polkowska.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak proces legislacyjny wpływa na życie obywateli?

Proces legislacyjny jest to proces tworzenia prawa. W dzisiejszym świecie jako społeczeństwo jesteśmy skolonizowani przez państwo i przez prawo. Nie ma już żadnej dziedziny życia społecznego, dotyczy to także wielu obszarów sfery prywatnej, która nie byłaby uregulowana przez normy prawne.

Oznacza to, że sposób, w jaki przebiega proces legislacyjny, ma ogromny wpływ na nasze życie jako obywateli. Decyduje o tym, czy będziemy skolonizowani przez dobre prawo czy też prawo to będzie w większym stopniu opresyjne.

W momencie, kiedy podmiot odpowiedzialny podejmie świadomą decyzję, że należy zmienić jakąś dziedzinę prawa lub ją stworzyć, rolą legislatora jest ten zamysł polityczny przelać na normę prawną, oczywiście zgodnie z określonymi procedurami – wyjaśnia Polkowska.

Jak wygląda proces legislacyjny w dobie pandemii?

W naszym państwie mamy świetnie ukształtowane i dobrze opisane modelowe procedury tworzenia prawa. Na każdym poziomie i dla każdego uczestnika tego procesu.

Jednak od kilku lat bardzo widoczne jest w Polsce uleganie pokusie uczynienia z prawa środka osiągania doraźnych celów politycznych. Wtedy te procedury ulegają niszczeniu – są omijane, a podmioty wyzwalają się ze swoich obowiązków.

W związku z tym, mamy dziś do czynienia z bardzo trudną sytuacją, która przez wielu jest w uproszczeniu nazywana "patolegislacją". Dotyczy to przede wszystkim norm prawnych, związanych z pandemią.

REKLAMA

Jednak niezależnie od realiów ostatnich dwóch lat, mamy do czynienia z pogłębiającą się tendencją zamieniania procesu legislacyjnego w farsę i jego degeneracją. Mówimy tu o łamaniu procedur legislacyjnych w sposób ewidentny. Manipulowanie tymi procedurami jest bardzo szkodliwe, bo wpływa na kształt prawa – mówi Ewa Polkowska.

Ewa Polkowska – prawniczka, urzędniczka państwowa, prezeska Polskiego Towarzystwa Legislacji. W latach 2006–2016 szefowa Kancelarii Senatu RP, w latach 2016–2019 wiceprezeska Najwyższej Izby Kontroli. W 2015 roku wyróżniona Odznaką Honorową za Zasługi dla Legislacji.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raport: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe

Raport Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe. Jak firmy operujące na rynku polskim podchodzą do kwestii środowiskowych, społecznych i zarządzania przedsiębiorstwem (ESG)?

Przedsiębiorców Mikołaj uszczęśliwiłby najbardziej, dając im gotówkę na podróże lub rozwój pasji. Poprawa finansów firmy już nie jest priorytetem

W co zainwestowaliby przedsiębiorcy, gdyby dostali 100 tys. zł od Mikołaja? Nieruchomości i firma są daleko. Work life balance jest na topie także u przedsiębiorców, a specyficzna biznesowa jego odmiana wskazuje na podróże i rozwijanie pasji.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r. Kto może złożyć wniosek o umorzenie składek? Jakie warunki należy spełniać, by wystąpić z wnioskiem o umorzenie składek? Co będzie podlegało umorzeniu?

Polityka klimatyczna UE. Czy Europejski Zielony Ład osłabia konkurencyjność unijnej gospodarki

Europa ma coraz mniejszy udział w światowej gospodarce. W 2010 r. gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, natomiast w 2020 r. Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. Przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej - mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik.

REKLAMA

W biznesie jest miejsce na empatię

Rozmowa z Agatą Swornowską-Kurto, socjolożką, CEO w Grupie ArteMis i autorką kampanii „Bliżej Siebie”, o tym, dlaczego zrozumienie emocji i troska o zdrowie psychiczne pracowników są dziś podstawą długoterminowego sukcesu organizacji.

Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

REKLAMA

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

REKLAMA