REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ewa Polkowska: Trwa degeneracja procesu legislacyjnego w Polsce [PODCAST]

Ewa Polkowska: Trwa degeneracja procesu legislacyjnego w Polsce
Ewa Polkowska: Trwa degeneracja procesu legislacyjnego w Polsce

REKLAMA

REKLAMA

Dlaczego krytycy regulacji prawnych, związanych z pandemią, mówią dziś o "patolegislacji"? Jak proces legislacyjny wpływa na życie obywateli?

Proces legislacyjny w Polsce jest dziś pozbawiony wszelkiej debaty, w tym: analiz prawnych i oceny skutków regulacji. Dobre prawo to nie jest prawo, które osiąga doraźny cel polityczny, ale takie, które służy przemyślanym i potrzebnym działaniom – mówi w rozmowie z Szymonem Glonkiem (Infor.pl) Ewa Polkowska, prezes Polskiego Towarzystwa Legislacji.

REKLAMA

Jak proces legislacyjny wpływa na życie obywateli? Dlaczego krytycy regulacji prawnych, związanych z pandemią, mówią o "patolegislacji"? Czy zamieszania, związanego z wprowadzeniem w życie Polskiego Ładu, można było uniknąć?

Zapraszamy do wysłuchania najnowszego odcinka podcastu "DGPtalk: Z pierwszej strony".

Czym zajmują się legislatorzy?

REKLAMA

Legislator to urzędnik, który jest merytorycznie przygotowany do tego, aby pisać prawo i pomóc je tworzyć. Uczestniczymy w procesie tworzenia prawa. Jesteśmy wykształconymi prawnikami. Student prawa może wybrać aplikację legislacyjną. Są także studia podyplomowe z tego zakresu.

Jakie są cechy dobrego legislatora? Powinien być to mądry, wrażliwy i ciągle głodny wiedzy oraz doświadczenia prawnik. Osoba intelektualnie niezależna, która lubi procedury tworzenia prawa, rozumie je i wie, czym jest dobre prawo – tłumaczy Ewa Polkowska.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak proces legislacyjny wpływa na życie obywateli?

Proces legislacyjny jest to proces tworzenia prawa. W dzisiejszym świecie jako społeczeństwo jesteśmy skolonizowani przez państwo i przez prawo. Nie ma już żadnej dziedziny życia społecznego, dotyczy to także wielu obszarów sfery prywatnej, która nie byłaby uregulowana przez normy prawne.

Oznacza to, że sposób, w jaki przebiega proces legislacyjny, ma ogromny wpływ na nasze życie jako obywateli. Decyduje o tym, czy będziemy skolonizowani przez dobre prawo czy też prawo to będzie w większym stopniu opresyjne.

W momencie, kiedy podmiot odpowiedzialny podejmie świadomą decyzję, że należy zmienić jakąś dziedzinę prawa lub ją stworzyć, rolą legislatora jest ten zamysł polityczny przelać na normę prawną, oczywiście zgodnie z określonymi procedurami – wyjaśnia Polkowska.

Jak wygląda proces legislacyjny w dobie pandemii?

W naszym państwie mamy świetnie ukształtowane i dobrze opisane modelowe procedury tworzenia prawa. Na każdym poziomie i dla każdego uczestnika tego procesu.

Jednak od kilku lat bardzo widoczne jest w Polsce uleganie pokusie uczynienia z prawa środka osiągania doraźnych celów politycznych. Wtedy te procedury ulegają niszczeniu – są omijane, a podmioty wyzwalają się ze swoich obowiązków.

W związku z tym, mamy dziś do czynienia z bardzo trudną sytuacją, która przez wielu jest w uproszczeniu nazywana "patolegislacją". Dotyczy to przede wszystkim norm prawnych, związanych z pandemią.

REKLAMA

Jednak niezależnie od realiów ostatnich dwóch lat, mamy do czynienia z pogłębiającą się tendencją zamieniania procesu legislacyjnego w farsę i jego degeneracją. Mówimy tu o łamaniu procedur legislacyjnych w sposób ewidentny. Manipulowanie tymi procedurami jest bardzo szkodliwe, bo wpływa na kształt prawa – mówi Ewa Polkowska.

Ewa Polkowska – prawniczka, urzędniczka państwowa, prezeska Polskiego Towarzystwa Legislacji. W latach 2006–2016 szefowa Kancelarii Senatu RP, w latach 2016–2019 wiceprezeska Najwyższej Izby Kontroli. W 2015 roku wyróżniona Odznaką Honorową za Zasługi dla Legislacji.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA