REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Anna Worwa: Nowe dowody osobiste to odpowiedź na wzrost przestępczości [PODCAST]

dowód osobisty fot. shutterstock
dowód osobisty fot. shutterstock
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Czy wymiana dowodu osobistego jest płatna? Do kiedy mamy na nią czas? Czy wniosek o nowy dowód można złożyć on-line?

Od 8 listopada 2021 r. można składać wnioski o dowody osobiste z drugą cechą biometryczną, czyli odciskami palców. Z danych urzędowych wynika, że od 8 listopada do końca 2021 roku około 100 tysięcy osób powinno wymienić dowody z uwagi na utratę ważności obecnego dokumentu, a ponad 17 tysięcy osób złożyć wniosek z powodu ukończenia 18 lat.

REKLAMA

Dlaczego UE wprowadziła nowe dowody? Czy wymiana dowodu jest płatna? Do kiedy mamy na nią czas? Czy wniosek o nowy dowód można złożyć on-line?

Te kwestie, w rozmowie z Szymonem Glonkiem (Infor.pl), w najnowszym odcinku "DGPtalk: Obiektywnie o biznesie" wyjaśnia Anna Worwa, Dyrektor Sprzedaży na Europę Środkowo-Wschodnią w firmie Ariadnext. Zapraszamy do odsłuchania podcastu!

Dlaczego w 2021 roku wprowadzono nowe dowody osobiste?

Jeżeli spojrzymy na historię dowodów tożsamości, widać, że znacznie ewoluowały od momentu ich powstania, czyli od lat 20. XX wieku.

Natomiast w ostatnich latach, ta ewolucja dość mocno przyspieszyła, co jest spowodowane kilkoma czynnikami. Głównym i wiodącym nurtem jest tu upowszechniona digitalizacja.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

To, co nas spotkało w 2020 roku, czyli pandemia COVID, niezmiernie przyspieszyło i zmieniło naszą perspektywę postrzegania i to, w jaki sposób funkcjonujemy i korzystamy z różnych, zdalnych dostępów.

Obecna zmiana dowodów w Polsce wynika wprost z regulacji Parlamentu Europejskiego z dnia 20 czerwca 2019 roku, która została przygotowana w oparciu o prognozy i diagnozy, związane z bezpieczeństwem obywateli – wyjaśnia Anna Worwa.

Czy upowszechniona digitalizacja wiąże się z jakimiś zagrożeniami?

REKLAMA

Tak, ponieważ świat przestępczy również się zmienił i wzmocnił. Jeśli analizujemy tylko i wyłącznie 2020 rok, skala oszustw i przestępczości gospodarczej wzrosła około 47 procent. Jestem przekonana, że w 2021 roku, będzie to jeszcze więcej. Ponad 60 procent oszustw związanych jest z kradzieżą tożsamości. Jest to drugi, pod względem wysokości, poziom takich incydentów, zgłoszony w przeciągu 20 lat.

Tak więc, zmiany dotyczące dowodów osobistych są odpowiedzią Unii Europejskiej na zmieniające się zagrożenia. Mają one na celu, przede wszystkim, zabezpieczenie obywateli przed podrobieniem i kradzieżą ich tożsamości  – podkreśla Worwa.

Czy w przyszłości dowody cyfrowe zastąpią ich obecną, fizyczną formę?

Myślę, że jesteśmy coraz bliżej momentu, w którym będziemy mieć swoją cyfrową tożsamość w sieci, która będzie nam ułatwiać funkcjonowanie i nie będziemy potrzebowali fizycznych, plastikowych kart, do tego, aby się zidentyfikować.

Patrząc na obecne telefony komórkowe oraz identyfikację za pomocą elementów bezpiecznych, które są w nich zaszyte, można łatwo wyobrazić sobie jak bardzo świat może posunąć się do przodu w tym obszarze.

REKLAMA

Jeśli ktoś ma smartfon, to często korzysta już z identyfikacji biometrycznej, identyfikacji za pomocą twarzy czy kciuka lub z wchodzącej teraz na rynek, identyfikacji za pomocą tęczówki. Może być to także kombinacja kilku tych elementów  – mówi Worwa.

Anna Worwa – Dyrektor Sprzedaży w regionie Europy Środkowo-Wschodniej w firmie Ariadnext. Temat nowych technologii i bezpieczeństwa w sieci towarzyszy jej właściwie od początku zawodowej kariery. Doświadczenie zdobywała pracując w takich firmach jak IDEMIA, Feedzai czy IBM, obserwując trendy i rozwój procesu cyfrowej transformacji.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Komisja Europejska proponuje zmniejszenie i uproszczenie obciążeń rolników. Czy to wystarczy by przerwać protesty?

  Komisja Europejska przesłała w czwartek prezydencji belgijskiej w Radzie UE dokument, zawierający listę działań mających na celu "zmniejszenie obciążeń administracyjnych, spoczywających na barkach rolników". Propozycje zostaną omówione z państwami członkowskimi 26 lutego na posiedzeniu Rady ds. Rolnictwa.

  Używasz smartfona? Twoje wrażliwe dane są jak na dłoni. Technologia pozbawia nas prywatności

  Użytkownicy różnych urządzeń, aplikacji czy systemów często nie są świadomi, przez kogo i do jakich celów są gromadzone i wykorzystywane dane na ich temat. Rozwój technologii rzadko idzie w parze ze świadomością użytkowników i regulacjami prawnymi. To stanowi zagrożenie dla ochrony danych osobowych.

  Wzrasta ryzyko prowadzenia biznesu. "Liczba wzmianek o geopolityce i ryzyku politycznym w dokumentach spółek wzrosła o 600%"

  Ryzyko prowadzenia biznesu w 2024 roku zwiększa rosnąca polaryzacja na światowej scenie politycznej. Istotna dla przedsiębiorców będzie minimalizacja potencjalnych niebezpieczeństw, m.in. poprzez zwiększenie odporności łańcuchów dostaw, odpowiednią politykę dostępu do zasobów i zaadresowanie kwestii ESG – wynika z raportu EY-Parthenon 2024 Geostrategic Outlook.

  Handel internetowy idzie w górę, stanowi 8,8% ogółu sprzedaży detalicznej

  Sprzedaż internetowa w ujęciu rocznym w styczniu wzrosła ogółem o 11%, co stanowił 8,8% ogółu sprzedaży detalicznej. Największy udział e-sprzedaży w całości sprzedaży detalicznej miały takie kategorie jak tekstylia, odzież, obuwie, prasa i książki. Tak wynika z danych przekazanych przez GUS.

  REKLAMA

  Nie zalegasz ze składkami ZUS? Weź udział w konkursie prewencji wypadkowej. Można dostać 300.000,00 zł dofinansowania. Rozpoczyna się nabór.

  ZUS realizuje program prewencji wypadkowej, w ramach którego można uzyskać dofinansowanie na poprawę warunków pracy poprzez zakup maszyn i urządzeń. Można liczyć nawet na 300.000,00 zł dofinansowania.

  Szkody rolnicze - stawki pomocy i wnioski w 2024 roku. 1000 zł, 500 zł lub 250 zł na 1 ha pomocy dla rolników poszkodowanych suszą, przymrozkami, powodzią i innymi zjawiskami pogodowymi

  Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało w komunikacie, że od 29 lutego 2024 r. do 15 marca 2024 r. producenci rolni, w których gospodarstwach rolnych szkody w uprawach rolnych spowodowane wystąpieniem w 2023 r. suszy, gradu, deszczu nawalnego, ujemnych skutków przezimowania, przymrozków wiosennych, powodzi, huraganu, pioruna, obsunięcia się ziemi lub lawiny w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich wyniosły powyżej 30 % średniej rocznej produkcji roślinnej w gospodarstwie rolnym, mogą składać wnioski o udzielenie pomocy w  formie dotacji do powierzchni upraw rolnych, na których ww. niekorzystne zjawiska spowodowały utratę co najmniej 30% plonu. 

  Bezpieczeństwo w Internecie i rewolucja dla przedsiębiorców działających w sieci. Nowość: akt o usługach cyfrowych (DSA) już w mocy

  Bezpieczeństwo w Internecie to w dzisiejszych czasach podstawa. W Unii Europejskiej obowiązuje nowy akt o usługach cyfrowych (Digital Services Act, DSA). Również w Polsce będą obowiązywały nowe przepisy. To bardzo ważne, ponieważ wiele osób zastanawia się: jak zachowywać się bezpiecznie w Internecie? Jak chronić swoje bezpieczeństwo w sieci? Jakie są zagrożenia w Internecie? Jak chronić się przed zagrożeniami w Internecie? Przepisy będą dotyczyły przedsiębiorców jak i osób fizycznych. Nowe przepisy mają poprawić bezpieczeństwo użytkowników w sieci, wspierać walkę z nielegalnymi treściami w Internecie, uregulować zagadnienia dot. moderowania treści. Nie będzie już tak łatwo manipulować użytkownikami, "śledzić ich" działań w sieci, profilować, wysyłać tzw. ciasteczek (pliki cookie). Będzie większa ochrona przed pedofilią. To będzie prawdziwa rewolucja dla przedsiębiorców działających w Internecie. Akt o usługach cyfrowych stosuje się od dnia 17 lutego 2024 r.

  Podatnicy nie wiedzą, że mogą skorzystać z ulgi B+R, a to duże korzyści finansowe

  Z ulgi badawczo-rozwojowej mogą skorzystać firmy z różnych branż. Ulga B+R może przynieść korzyści finansowe sięgające nawet kilkuset tysięcy złotych w skali roku. Kto może zastosować tę ulgę? 

  REKLAMA

  Firmy wciąż bardziej obawiają się odejścia kontrahenta niż utraty płynności finansowej. Faktury z odroczoną płatnością to już standard

  Zwłaszcza w branży produkcyjnej i transporcie opcja płatności odroczonej od 7 do 30 dni stała się praktyką powszechnie stosowaną. Choć dla firm czekanie na należność wiąże się z ryzykiem i niedogodnościami – same muszą się w tym czasie kredytować – to w 2024 roku nie mają w planach odchodzenia od tej praktyki.

  BGK będzie mógł udzielać gwarancji spłaty kredytów mikrofirmom oraz małym i średnim przedsiębiorstwom. Projektowane rozporządzenie ma wejść w życie 29 marca 2024 r.

  BGK będzie mógł gwarantować kredyty dla MŚP w ramach programu InvestEU. Jaka pomoc dla MŚP?

  REKLAMA