REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Anna Worwa: Nowe dowody osobiste to odpowiedź na wzrost przestępczości [PODCAST]

dowód osobisty fot. shutterstock
dowód osobisty fot. shutterstock
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Czy wymiana dowodu osobistego jest płatna? Do kiedy mamy na nią czas? Czy wniosek o nowy dowód można złożyć on-line?

Od 8 listopada 2021 r. można składać wnioski o dowody osobiste z drugą cechą biometryczną, czyli odciskami palców. Z danych urzędowych wynika, że od 8 listopada do końca 2021 roku około 100 tysięcy osób powinno wymienić dowody z uwagi na utratę ważności obecnego dokumentu, a ponad 17 tysięcy osób złożyć wniosek z powodu ukończenia 18 lat.

REKLAMA

Dlaczego UE wprowadziła nowe dowody? Czy wymiana dowodu jest płatna? Do kiedy mamy na nią czas? Czy wniosek o nowy dowód można złożyć on-line?

Te kwestie, w rozmowie z Szymonem Glonkiem (Infor.pl), w najnowszym odcinku "DGPtalk: Obiektywnie o biznesie" wyjaśnia Anna Worwa, Dyrektor Sprzedaży na Europę Środkowo-Wschodnią w firmie Ariadnext. Zapraszamy do odsłuchania podcastu!

Dlaczego w 2021 roku wprowadzono nowe dowody osobiste?

Jeżeli spojrzymy na historię dowodów tożsamości, widać, że znacznie ewoluowały od momentu ich powstania, czyli od lat 20. XX wieku.

Natomiast w ostatnich latach, ta ewolucja dość mocno przyspieszyła, co jest spowodowane kilkoma czynnikami. Głównym i wiodącym nurtem jest tu upowszechniona digitalizacja.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

To, co nas spotkało w 2020 roku, czyli pandemia COVID, niezmiernie przyspieszyło i zmieniło naszą perspektywę postrzegania i to, w jaki sposób funkcjonujemy i korzystamy z różnych, zdalnych dostępów.

Obecna zmiana dowodów w Polsce wynika wprost z regulacji Parlamentu Europejskiego z dnia 20 czerwca 2019 roku, która została przygotowana w oparciu o prognozy i diagnozy, związane z bezpieczeństwem obywateli – wyjaśnia Anna Worwa.

Czy upowszechniona digitalizacja wiąże się z jakimiś zagrożeniami?

REKLAMA

Tak, ponieważ świat przestępczy również się zmienił i wzmocnił. Jeśli analizujemy tylko i wyłącznie 2020 rok, skala oszustw i przestępczości gospodarczej wzrosła około 47 procent. Jestem przekonana, że w 2021 roku, będzie to jeszcze więcej. Ponad 60 procent oszustw związanych jest z kradzieżą tożsamości. Jest to drugi, pod względem wysokości, poziom takich incydentów, zgłoszony w przeciągu 20 lat.

Tak więc, zmiany dotyczące dowodów osobistych są odpowiedzią Unii Europejskiej na zmieniające się zagrożenia. Mają one na celu, przede wszystkim, zabezpieczenie obywateli przed podrobieniem i kradzieżą ich tożsamości  – podkreśla Worwa.

Czy w przyszłości dowody cyfrowe zastąpią ich obecną, fizyczną formę?

Myślę, że jesteśmy coraz bliżej momentu, w którym będziemy mieć swoją cyfrową tożsamość w sieci, która będzie nam ułatwiać funkcjonowanie i nie będziemy potrzebowali fizycznych, plastikowych kart, do tego, aby się zidentyfikować.

Patrząc na obecne telefony komórkowe oraz identyfikację za pomocą elementów bezpiecznych, które są w nich zaszyte, można łatwo wyobrazić sobie jak bardzo świat może posunąć się do przodu w tym obszarze.

REKLAMA

Jeśli ktoś ma smartfon, to często korzysta już z identyfikacji biometrycznej, identyfikacji za pomocą twarzy czy kciuka lub z wchodzącej teraz na rynek, identyfikacji za pomocą tęczówki. Może być to także kombinacja kilku tych elementów  – mówi Worwa.

Anna Worwa – Dyrektor Sprzedaży w regionie Europy Środkowo-Wschodniej w firmie Ariadnext. Temat nowych technologii i bezpieczeństwa w sieci towarzyszy jej właściwie od początku zawodowej kariery. Doświadczenie zdobywała pracując w takich firmach jak IDEMIA, Feedzai czy IBM, obserwując trendy i rozwój procesu cyfrowej transformacji.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

REKLAMA

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

REKLAMA

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

REKLAMA