Oznakowanie CE
REKLAMA
REKLAMA
W jakich przypadkach oznakowanie CE jest obowiązkowe?
Oznakowanie CE jest obowiązkowe tylko w przypadku produktów objętych unijnymi specyfikacjami zawierającymi wymóg zamieszczania oznakowania CE.
REKLAMA
Niektóre produkty podlegają jednocześnie kilku unijnym wymogom. Przed umieszczeniem oznakowania CE na produkcie należy upewnić się, że spełnia on wszystkie odpowiednie wymogi. Zabronione jest umieszczanie oznakowania CE na produktach, dla których specyfikacje UE nie istnieją lub nie wymagają umieszczenia oznakowania CE.
Jak uzyskać oznakowanie CE?
Jako producent wyrobu ponosisz wyłączną odpowiedzialność za deklarację zgodności ze wszystkimi wymogami. Aby umieścić oznakowanie na produkcie, nie trzeba mieć zezwolenia. Przed umieszczeniem oznakowania należy jednak:
- zapewnić zgodność ze wszystkimi odpowiednimi wymogami obowiązującymi w całej UE
- zdecydować, czy można samodzielnie ocenić swój produkt, czy zwrócić się o to do jednostki notyfikowanej
- skompletować dokumentację techniczną potwierdzającą zgodność z przepisami: zapoznać się ze szczegółami dokumentacji technicznej
- sformułować i podpisać deklarację zgodności UE.
Po umieszczeniu oznakowania CE na produkcie – na wniosek właściwego organu krajowego – przedsiębiorca musi przekazać mu wszystkie informacje i dokumenty dotyczące oznakowania CE.
Czy potrzebujesz niezależnej oceny?
Należy sprawdzić, czy produkt wymaga przetestowania przez jednostkę notyfikowaną. Informacje na ten temat można znaleźć w odpowiednich przepisach mających zastosowanie do produktu: sprawdź przepisy według kategorii produktu.
Nie jest to wymagane dla wszystkich produktów.
Jeżeli przedsiębiorca musi się zwrócić do jednostki notyfikowanej, oprócz oznakowania CE na produkcie musi się znaleźć numer identyfikacyjny tej jednostki. Oznakowanie CE i numer identyfikacyjny jednostki można umieścić na produkcie, o ile wyraźnie widać, że są one ze sobą powiązane.
Jednostkę notyfikowaną, która zajmie się certyfikacją produktu, można znaleźć w bazie danych Nando.
Jeżeli wyrób nie podlega ocenie przez niezależny organ, to przedsiębiorca musi zadbać o zagwarantowanie zgodności wyrobu z wymaganiami technicznymi. Wiąże się to z dokonaniem oceny produktu i sporządzeniem dokumentacji dotyczącej ewentualnych zagrożeń dla użytkowników.
Czy za to się płaci?
Jeśli producent dokona samodzielnie oceny zgodności, nie musi uiszczać żadnych opłat. Jeśli jednak zdecyduje się skorzystać z usług jednostki notyfikowanej lub jeśli unijne specyfikacje dotyczące produktu wymagają niezależnej oceny przez jednostkę notyfikowaną, przedsiębiorca będzie musiał zapłacić jednostce notyfikowanej za jej usługi. Koszty zależą między innymi od procedury certyfikacji stosowanej w odniesieniu do produktu i od jego złożoności.
Jak umieścić oznakowanie CE na produkcie?
Oznakowanie CE musi być widoczne, czytelne i trwałe.
Oznakowanie CE musi składać się z liter „CE", przy czym obydwie litery powinny mieć pionowo taki sam rozmiar i nie mogą być mniejsze niż 5 mm (o ile nie określono inaczej w odpowiednich wymaganiach dotyczących produktu).
Jeśli przedsiębiorca chce zmniejszyć lub powiększyć oznakowanie CE na produkcie, należy zachować proporcje obu liter. O ile litery pozostają widoczne, oznakowanie CE może przybierać różne formy (np. kolor, wypełnienie lub kontur).
Jeżeli oznakowania CE nie da się umieścić na samym produkcie, można umieścić je na ewentualnym opakowaniu lub na dokumentach dołączonych do produktu. Jeżeli produkt podlega kilku dyrektywom/rozporządzeniom UE, które wymagają umieszczenia oznakowania CE na produkcie, dokumenty towarzyszące muszą wskazywać, że produkt jest zgodny ze wszystkimi obowiązującymi dyrektywami/rozporządzeniami UE.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.