REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Obiecujące wzrosty i jasna przyszłość: polski i globalny rynek pamięci w 2023 roku

Maciej Kamiński
Dyrektor Samsung Memory w Polsce i regionie CEE
Nowe rekordy sprzedaży SSD na polskim rynku
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Rok 2023 okazał się niezwykle istotny dla polskiego rynku pamięci. Z każdym dniem technologia pamięci półprzewodnikowych zyskiwała, a rozwijająca się sztuczna inteligencja, w połączeniu z dynamicznym wzrostem globalnego rynku, pomogły wprowadzić branżę dysków SSD na zdecydowanie wysoki poziom. Opierając się na własnych obserwacjach sektora i posiadanych danych, mogę z całą pewnością stwierdzić, że ostatnie trzy lata to zdecydowanie fascynujący i obiecujący okres dla tego rynku w Polsce.

Nowe rekordy sprzedaży SSD na polskim rynku

REKLAMA

Ostatni rok dowodzi, że Polska staje się istotnym graczem na międzynarodowej scenie tech, a branża nośników pamięci rozwija się tutaj w rekordowym tempie, otwierając przed nami nowe możliwości i wyzwania. Podczas gdy wartość globalnego rynku sprzedaży dysków SSD nieprzerwanie wzrasta – o 37 proc. r/r (od 2021 do 2022)[1] – na rynku polskim wzrost sięga aż 40 proc. r/r[2].

REKLAMA

Postępująca inflacja czy inne kryzysy, z którymi mierzyliśmy się na przestrzeni ostatnich trzech lat nie tylko nie zahamowały rozwoju rynku, a nawet go przyspieszyły. W obliczu tych wyzwań, wielu klientów zwróciło szczególną uwagę na efektywność wydatków oraz zwiększenie wydajności systemów komputerowych. Dużo istotniejszą kwestią stało się bezpieczne przechowywanie i szybkie przesyłanie danych w firmach, dostosowane do coraz popularniejszego modelu pracy zdalnej i hybrydowej. Jednocześnie dyski SSD w Polsce do dziś zachowały stabilne ceny przy zachowaniu znakomitej wydajności. Warto podkreślić, że te czynniki nie tylko stymulowały rynek w roku 2023, ale także mogą wpłynąć na wybory technologiczne w przyszłości.

Dyski zewnętrzne w centrum uwagi konsumentów

Segment dysków przenośnych jeszcze bardziej zyskał na znaczeniu, ze wzrostem wartości sprzedaży o 47 proc. oraz ilościowym o przeszło 3/4.[3] Powodem takiego stanu rzeczy były przerwane łańcuchy dostaw i nadprodukcja kości pamięci, w efekcie czego producenci zdecydowali się na korektę cenową oferowanych wariantów urządzeń.

Prognozujemy, że globalny rynek przenośnych dysków SSD będzie się sukcesywnie rozwijał, osiągając imponującą wartość 41 mld funtów w 2028 roku, co przekłada się na ponad 224 mld złotych[4].

Przewidywany wzrost wartości rynku PSSD. Oprac. na podstawie danych własnych Samsung Electronics

Przewidywany wzrost wartości rynku PSSD. Oprac. na podstawie danych własnych Samsung Electronics

 

INFOR

Technologie pamięci w służbie AI – innowacje na najbliższe lata

REKLAMA

Korzystanie ze sztucznej inteligencji staje się coraz bardziej powszechne, a nowe technologie pamięciowe odgrywają kluczową rolę we wspieraniu jej rozwoju. Aby zapewnić najlepsze rozwiązania w zakresie dywersyfikacji usług AI, niezbędne są produkty pamięciowe o wysokiej wydajności, dużej pojemności i niskim poborze mocy, zdolne do przetwarzania ogromnych ilości danych, a jednocześnie zmniejszają całkowity koszt posiadania (TCO).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

2023 rok przyniósł nam prezentację ultrapojemnych produktów do zastosowania przy aplikacjach korzystających ze sztucznej inteligencji: 32-gigabajtowej pamięci DDR5 DRAM i 256-terabajtowego dysku SSD.

Nazywam ten rok obiecującym, ponieważ jest on wraz z tymi produktami (które dopiero oczekują na masową produkcję) początkiem innowacji na rynku, stanowiącym podstawę rozwoju AI. W ostatnich miesiącach dowiedzieliśmy się także, że w przygotowaniu są również – najszybsza dotąd pamięć DRAM HBM3E, petabajtowy serwerowy dysk SSD oraz pierwsza w branży pamięć GDDR7 32 Gb/s[5].

Wysoka szybkość, duża pojemność: główne trendy na polskim rynku memory 

Trendy na polskim rynku pamięci w ostatnim roku są fascynującym odzwierciedleniem zmieniających się potrzeb konsumentów i dynamicznej ewolucji technologii.

Pierwszym z nich jest apetyt na większe pojemności dysków. Obecnie grupa nośników o pojemnościach między 1 a 2 terabajtami stanowi dominującą część rynku – aż 56,5 proc.[6]. Odzwierciedla to rosnące zapotrzebowanie na przestrzeń do przechowywania coraz większych ilości danych, takich jak filmy w jakości 4K, gry wideo oraz treści multimedialne. Klienci chcą mieć pewność, że dyski są w stanie pomieścić wszystkie pliki. Dlatego też dynamicznie rozwijającą się kategorią są kości o wielkości do 4 TB – te stanowią 23,7 proc., zaś tempo wzrostu wartości ich sprzedaży wynosi 42 proc.[7]

Kolejnym ważnym trendem jest zwracanie uwagi na szybkość transferu danych. Odczyt na poziomie 1000 MB/s jest wyborem ponad 60 proc. konsumentów[8]. Wynika to z rosnącej potrzeby płynnego przesyłania dużych plików oraz uruchamiania aplikacji, wymagających znacznej przepustowości, jak na przykład te oparte na sztucznej inteligencji. Także, w miarę jak treści multimedialne stają się coraz bardziej zaawansowane, szybkość stanowi jeden z kluczowych czynników w ocenie wydajności nośników pamięci. 

W związku z potrzebą większych prędkości transferu obserwujemy również stopniowe wycofywanie z użytku tradycyjnych dysków twardych (HDD)[9]. Obecnie, te wolniejsze, bardziej podatne na uszkodzenia i energochłonne nośniki stają się coraz mniej popularne, zwłaszcza w środowiskach użytkowników indywidualnych. Z wyjątkiem wariantów kilkunastoterabajtowych i większych, dyski HDD wkrótce mogą zniknąć z rynku konsumenckiego.

Zauważamy za to rosnącą popularność dysków SSD z interfejsem NVMe. Nośniki te zyskują na znaczeniu, osiągając wzrost wartościowy o 15,7 p. p. r/r, zaś wolumenu o 13,6 p. p. r/r[10]. Już teraz stanowią one ponad połowę wartości całkowitego sprzedaży, a w Polsce są znacznie popularniejsze niż dyski ze starszym interfejsem SATA[11]. Dowodzi to, że klienci doceniają ich wydajność, a branża w Polsce myśli przyszłościowo, odchodząc od poprzednich rozwiązań.

Warto także zwrócić uwagę na wzrost świadomości ekologicznej konsumentów. W obliczu coraz większych wyzwań związanych z ochroną środowiska, użytkownicy coraz częściej podejmują proekologiczne wybory. W tym przypadku, wymiana dysku na nowy może być bardziej przyjazna dla planety niż zakup nowego komputera. Dla wielu klientów aspekt ekologiczny staje się coraz bardziej istotny przy decyzjach zakupowych.

Jasna przyszłość technologii pamięci

Rok 2023 przyniósł znaczący wzrost na polskim rynku nośników pamięci, który jest podstawą wszelkich innowacyjnych rozwiązań. Dynamiczny rozwój technologii, większe znaczenie sztucznej inteligencji i rosnące zapotrzebowanie na większe pojemności wyznaczyły nowe trendy w zastosowaniu konsumenckim i biznesowym. 

Patrząc w przyszłość, z ogromnym optymizmem wprowadzamy i oczekujemy dalszych innowacji w dziedzinie technologii pamięci. Jestem przekonany, że produkty na tym rynku stanowią odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie firm i konsumentów. Już w 2024 roku możemy spodziewać się przełomu technologicznego, który uczyni nośniki pamięci jeszcze bardziej wydajnymi energetycznie, zminiaturyzowanymi, szybszymi i pojemniejszymi. Te nadchodzące rozwiązania – z których wiele już istnieje w działach R&D – będą w stanie sprostać potrzebom każdego segmentu, przynosząc nowe możliwości i potencjał dla rozwoju technologicznego.

Maciej Kamiński, Dyrektor Samsung Memory w Polsce i regionie CEE

_____________________

[1] Dane własne Samsung Electronics

[2] GfK Polonia na zlecenie Samsung Electronics Polska, Polski rynek dysków SSD styczeń – lipiec 23, sierpień 2023 r.

[3] Dane własne Samsung Electronics

[4] Ibidem

[5] https://semiconductor.samsung.com/news-events/news/samsung-electronics-holds-memory-tech-day-2023-unveiling-new-innovations-to-lead-the-hyperscale-ai-era/

[6] GfK Polonia na zlecenie Samsung Electronics Polska, Polski rynek dysków SSD styczeń – lipiec 23, sierpień 2023 r.

[7] Ibidem

[8] Dane własne Samsung Electronics; GfK: US, EU, CN

[9] Dane własne Samsung Electronics

[10] Ibidem

[11] GfK Polonia na zlecenie Samsung Electronics Polska, Polski rynek dysków SSD lipiec 23 r

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

REKLAMA

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

REKLAMA

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

Będzie zakaz nowych licencji na transport międzynarodowy, zablokuje zakładanie jednoosobowych firm

Planowany przez Ministerstwo Infrastruktury pomysł zakazu wydawania licencji dla transportu międzynarodowego może okazać się dużym problemem dla polskich przewoźników. To praktycznie zakaz zakładanie nowych jednoosobowych firm. Ponadto blokada zakupu nowych ciężarówek.

REKLAMA