REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Obiecujące wzrosty i jasna przyszłość: polski i globalny rynek pamięci w 2023 roku

Maciej Kamiński
Dyrektor Samsung Memory w Polsce i regionie CEE
Nowe rekordy sprzedaży SSD na polskim rynku
Nowe rekordy sprzedaży SSD na polskim rynku
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Rok 2023 okazał się niezwykle istotny dla polskiego rynku pamięci. Z każdym dniem technologia pamięci półprzewodnikowych zyskiwała, a rozwijająca się sztuczna inteligencja, w połączeniu z dynamicznym wzrostem globalnego rynku, pomogły wprowadzić branżę dysków SSD na zdecydowanie wysoki poziom. Opierając się na własnych obserwacjach sektora i posiadanych danych, mogę z całą pewnością stwierdzić, że ostatnie trzy lata to zdecydowanie fascynujący i obiecujący okres dla tego rynku w Polsce.

Nowe rekordy sprzedaży SSD na polskim rynku

REKLAMA

Ostatni rok dowodzi, że Polska staje się istotnym graczem na międzynarodowej scenie tech, a branża nośników pamięci rozwija się tutaj w rekordowym tempie, otwierając przed nami nowe możliwości i wyzwania. Podczas gdy wartość globalnego rynku sprzedaży dysków SSD nieprzerwanie wzrasta – o 37 proc. r/r (od 2021 do 2022)[1] – na rynku polskim wzrost sięga aż 40 proc. r/r[2].

REKLAMA

Postępująca inflacja czy inne kryzysy, z którymi mierzyliśmy się na przestrzeni ostatnich trzech lat nie tylko nie zahamowały rozwoju rynku, a nawet go przyspieszyły. W obliczu tych wyzwań, wielu klientów zwróciło szczególną uwagę na efektywność wydatków oraz zwiększenie wydajności systemów komputerowych. Dużo istotniejszą kwestią stało się bezpieczne przechowywanie i szybkie przesyłanie danych w firmach, dostosowane do coraz popularniejszego modelu pracy zdalnej i hybrydowej. Jednocześnie dyski SSD w Polsce do dziś zachowały stabilne ceny przy zachowaniu znakomitej wydajności. Warto podkreślić, że te czynniki nie tylko stymulowały rynek w roku 2023, ale także mogą wpłynąć na wybory technologiczne w przyszłości.

Dyski zewnętrzne w centrum uwagi konsumentów

Segment dysków przenośnych jeszcze bardziej zyskał na znaczeniu, ze wzrostem wartości sprzedaży o 47 proc. oraz ilościowym o przeszło 3/4.[3] Powodem takiego stanu rzeczy były przerwane łańcuchy dostaw i nadprodukcja kości pamięci, w efekcie czego producenci zdecydowali się na korektę cenową oferowanych wariantów urządzeń.

Prognozujemy, że globalny rynek przenośnych dysków SSD będzie się sukcesywnie rozwijał, osiągając imponującą wartość 41 mld funtów w 2028 roku, co przekłada się na ponad 224 mld złotych[4].

Przewidywany wzrost wartości rynku PSSD. Oprac. na podstawie danych własnych Samsung Electronics

Przewidywany wzrost wartości rynku PSSD. Oprac. na podstawie danych własnych Samsung Electronics

 

INFOR

Technologie pamięci w służbie AI – innowacje na najbliższe lata

REKLAMA

Korzystanie ze sztucznej inteligencji staje się coraz bardziej powszechne, a nowe technologie pamięciowe odgrywają kluczową rolę we wspieraniu jej rozwoju. Aby zapewnić najlepsze rozwiązania w zakresie dywersyfikacji usług AI, niezbędne są produkty pamięciowe o wysokiej wydajności, dużej pojemności i niskim poborze mocy, zdolne do przetwarzania ogromnych ilości danych, a jednocześnie zmniejszają całkowity koszt posiadania (TCO).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

2023 rok przyniósł nam prezentację ultrapojemnych produktów do zastosowania przy aplikacjach korzystających ze sztucznej inteligencji: 32-gigabajtowej pamięci DDR5 DRAM i 256-terabajtowego dysku SSD.

Nazywam ten rok obiecującym, ponieważ jest on wraz z tymi produktami (które dopiero oczekują na masową produkcję) początkiem innowacji na rynku, stanowiącym podstawę rozwoju AI. W ostatnich miesiącach dowiedzieliśmy się także, że w przygotowaniu są również – najszybsza dotąd pamięć DRAM HBM3E, petabajtowy serwerowy dysk SSD oraz pierwsza w branży pamięć GDDR7 32 Gb/s[5].

Wysoka szybkość, duża pojemność: główne trendy na polskim rynku memory 

Trendy na polskim rynku pamięci w ostatnim roku są fascynującym odzwierciedleniem zmieniających się potrzeb konsumentów i dynamicznej ewolucji technologii.

Pierwszym z nich jest apetyt na większe pojemności dysków. Obecnie grupa nośników o pojemnościach między 1 a 2 terabajtami stanowi dominującą część rynku – aż 56,5 proc.[6]. Odzwierciedla to rosnące zapotrzebowanie na przestrzeń do przechowywania coraz większych ilości danych, takich jak filmy w jakości 4K, gry wideo oraz treści multimedialne. Klienci chcą mieć pewność, że dyski są w stanie pomieścić wszystkie pliki. Dlatego też dynamicznie rozwijającą się kategorią są kości o wielkości do 4 TB – te stanowią 23,7 proc., zaś tempo wzrostu wartości ich sprzedaży wynosi 42 proc.[7]

Kolejnym ważnym trendem jest zwracanie uwagi na szybkość transferu danych. Odczyt na poziomie 1000 MB/s jest wyborem ponad 60 proc. konsumentów[8]. Wynika to z rosnącej potrzeby płynnego przesyłania dużych plików oraz uruchamiania aplikacji, wymagających znacznej przepustowości, jak na przykład te oparte na sztucznej inteligencji. Także, w miarę jak treści multimedialne stają się coraz bardziej zaawansowane, szybkość stanowi jeden z kluczowych czynników w ocenie wydajności nośników pamięci. 

W związku z potrzebą większych prędkości transferu obserwujemy również stopniowe wycofywanie z użytku tradycyjnych dysków twardych (HDD)[9]. Obecnie, te wolniejsze, bardziej podatne na uszkodzenia i energochłonne nośniki stają się coraz mniej popularne, zwłaszcza w środowiskach użytkowników indywidualnych. Z wyjątkiem wariantów kilkunastoterabajtowych i większych, dyski HDD wkrótce mogą zniknąć z rynku konsumenckiego.

Zauważamy za to rosnącą popularność dysków SSD z interfejsem NVMe. Nośniki te zyskują na znaczeniu, osiągając wzrost wartościowy o 15,7 p. p. r/r, zaś wolumenu o 13,6 p. p. r/r[10]. Już teraz stanowią one ponad połowę wartości całkowitego sprzedaży, a w Polsce są znacznie popularniejsze niż dyski ze starszym interfejsem SATA[11]. Dowodzi to, że klienci doceniają ich wydajność, a branża w Polsce myśli przyszłościowo, odchodząc od poprzednich rozwiązań.

Warto także zwrócić uwagę na wzrost świadomości ekologicznej konsumentów. W obliczu coraz większych wyzwań związanych z ochroną środowiska, użytkownicy coraz częściej podejmują proekologiczne wybory. W tym przypadku, wymiana dysku na nowy może być bardziej przyjazna dla planety niż zakup nowego komputera. Dla wielu klientów aspekt ekologiczny staje się coraz bardziej istotny przy decyzjach zakupowych.

Jasna przyszłość technologii pamięci

Rok 2023 przyniósł znaczący wzrost na polskim rynku nośników pamięci, który jest podstawą wszelkich innowacyjnych rozwiązań. Dynamiczny rozwój technologii, większe znaczenie sztucznej inteligencji i rosnące zapotrzebowanie na większe pojemności wyznaczyły nowe trendy w zastosowaniu konsumenckim i biznesowym. 

Patrząc w przyszłość, z ogromnym optymizmem wprowadzamy i oczekujemy dalszych innowacji w dziedzinie technologii pamięci. Jestem przekonany, że produkty na tym rynku stanowią odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie firm i konsumentów. Już w 2024 roku możemy spodziewać się przełomu technologicznego, który uczyni nośniki pamięci jeszcze bardziej wydajnymi energetycznie, zminiaturyzowanymi, szybszymi i pojemniejszymi. Te nadchodzące rozwiązania – z których wiele już istnieje w działach R&D – będą w stanie sprostać potrzebom każdego segmentu, przynosząc nowe możliwości i potencjał dla rozwoju technologicznego.

Maciej Kamiński, Dyrektor Samsung Memory w Polsce i regionie CEE

_____________________

[1] Dane własne Samsung Electronics

[2] GfK Polonia na zlecenie Samsung Electronics Polska, Polski rynek dysków SSD styczeń – lipiec 23, sierpień 2023 r.

[3] Dane własne Samsung Electronics

[4] Ibidem

[5] https://semiconductor.samsung.com/news-events/news/samsung-electronics-holds-memory-tech-day-2023-unveiling-new-innovations-to-lead-the-hyperscale-ai-era/

[6] GfK Polonia na zlecenie Samsung Electronics Polska, Polski rynek dysków SSD styczeń – lipiec 23, sierpień 2023 r.

[7] Ibidem

[8] Dane własne Samsung Electronics; GfK: US, EU, CN

[9] Dane własne Samsung Electronics

[10] Ibidem

[11] GfK Polonia na zlecenie Samsung Electronics Polska, Polski rynek dysków SSD lipiec 23 r

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Współpraca na styku biznesu i nauki to nieocenione korzyści także dla firm

  Współpraca praktyków biznesu z instytucjami naukowymi wielu z nas kojarzy się głównie z działalnością społeczną. Korzyści dla uczelni i ich studentów są bowiem dość oczywiste. Mowa m.in. o dostępie do najnowszej wiedzy praktycznej i możliwości warsztatowego pogłębiania umiejętności uczniów, co pośrednio buduje także prestiż szkoły wyższej. A co z takiej współpracy może wynieść biznes? Wbrew pozorom to nie tylko poczucie dobrze wypełnionej misji, ale też korzyści ekonomiczne i wizerunkowe.

  Kto zakłada firmę by spełnić swoje marzenia a kto przechodzi na swoje, by skorzystać z okazji

  Daleko za sobą mamy już etap szybkiego przyrostu firm wskutek wymuszania przez dotychczasowych pracodawców przejścia na samozatrudnienie. Teraz rynek młodych firm znormalniał i niewiele różni się od innych, w krajach o ustabilizowanej od dekad gospodarce.

  Przedsiębiorcy z listą oczekiwań do nowego rządu. Na co liczą najbardziej?

  Lista oczekiwań przedsiębiorców wobec nowego rządu jest całkiem długa, a otwierają ją: odblokowanie środków z KPO, przywrócenie dialogu społecznego i stabilności wprowadzania zmian w przepisach czy powrót do poprzedniego sposobu rozliczania składki zdrowotnej.

  1000 zł na całe świąteczne zakupy? Taka kwota wystarczy połowie Polaków

  Ponad połowa badanych Polaków planuje przeznaczyć na wszystkie świąteczne (chodzi oczywiście o Święta Bożego Narodzenia) zakupy do 1000 zł - wynika z badania opublikowanego 6 grudnia 2023 r. przez Mastercard. Dodano, że ok. 46 proc. odkłada na ten cel z dużym wyprzedzeniem.

  REKLAMA

  Prawdziwa szynka, wędlina, kiełbasa, wędzonka – z czego powinny być zrobione? Określi rozporządzenie

  Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotował 5 grudnia 2023 r. projekt rozporządzenia, które ma na celu wprowadzenie zasad stosowania określeń "szynka" „wędlina”, „wędzonka”, „kiełbasa” przy znakowaniu produktów żywnościowych. Po wejściu w życie tych przepisów będzie jasne jakie produkty będą mogły być oznaczane na opakowaniach tymi określeniami. Projekt ten spotkał się ze sprzeciwem polskich producentów żywności roślinnej.

  Do 200 tys. euro i szansa rozwoju w USA. 10-12 polskich startupów zostanie wybranych w I kwartale 2024 roku

  Maverick Nation wyselekcjonuje technologiczne startupy z Polski i umożliwi im rozwój w Stanach Zjednoczonych. Na początku II kwartału 2024 roku swoich sił w USA spróbuje od 10 do 12 polskich startupów, które na ten cel otrzymają do 200 tys. euro i niespotykane dotąd wsparcie biznesowe. To pierwszy polski, całkowicie prywatny projekt tego typu, utworzony bez wsparcia publicznego ze strony Polskiego Funduszu Rozwoju czy Europejskiego Funduszu Innowacji, co jest ewenementem w inicjatywach tego typu.

  Co dostaniemy zamiast podwyżki w 2024 roku? Firmy szukają oszczędności. Ale pracownicy mogą na tym zyskać!

  Widmo wysokich kosztów firmowych skłania pracodawców do szukania rozwiązań, które pozwolą optymalizować wydatki. Jednym z nich jest wdrożenie strategii pozapłacowej bazującej na benefitach żywieniowych, która zapewnia oszczędności zarówno firmie, jak i zatrudnionym. Aby przyciągnąć i zatrzymać talenty, firmy coraz częściej już na etapie rekrutacji informują o wartości finansowej benefitów, ponieważ kandydaci nie mają świadomości, z czego składa się całkowity pakiet wynagrodzeń. 

  Branża transportowa najdłużej czeka na pieniądze od kontrahentów

  Branża TSL jest najszybciej rozwijającym się sektorem gospodarki. Najważniejszą składową tego sukcesu jest transport, który w ciągu ostatnich 10 lat zwiększył zatrudnienie o blisko ćwierć miliona osób (najnowszy raport „Transport drogowy w Polsce 2023”). Skąd zatem biorą się finansowe wyzwania i problemy tej branży? Chociażby z długich terminów płatności. 

  REKLAMA

  Które branże mają najlepsze perspektywy na przyszły rok?

  Pozytywne dane z NBP pokazujące wzrost wskaźnika prognoz popytu dają optymizm firmom. Które branże mają najlepsze perspektywy? 

  Czy inwestorzy w spółki memowe są bardziej skłonni do inwestowania w kryptowaluty czy w akcje?

  Czy inwestorzy którzy wcześniej kupowali akcje memowej spółki GameStop mogą być zainteresowani bardziej tradycyjną giełdą? Jakie są główne trendy dominujące wśród osób wybierających inwestowanie w te nowe instrumenty?

  REKLAMA