REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przed nami dwa lata życia z podwyższoną inflacją? [VIDEO]

Oprac. Paulina Karpińska
Przed nami dwa lata życia z podwyższoną inflacją?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Rynki obstawiają, że do obniżek stóp procentowych dojdzie na przełomie roku lub w I kw. 2024 r. Na niską inflację trzeba będzie poczekać dłużej.

Szczyt inflacji w okolicach 18,5 proc. powinny pokazać dane GUS za luty. Prezes NBP ocenia, że pod koniec roku inflacja może spaść do 6-7 proc. To optymistyczne założenie, a i tak długo jeszcze będziemy żyć z podwyższona inflacją.

REKLAMA

REKLAMA

Rada Polityki Pieniężnej po raz szósty zdecydowała się na utrzymanie stóp procentowych na niezmienionym poziomie, pomimo ostatniego niewielkiego wzrostu inflacji powyżej 17%. Inflacja za luty nie powinna zmienić nastawienia RPP, ze względu na najnowsze projekcje makroekonomiczne NBP, które zostały obniżone. Pozostają one na tyle wysoko, że szanse na obniżki stóp procentowych w tym roku są raczej niepewne.

Poprzednie projekcje przygotowane w listopadzie zaskoczyły tym, że zwiększono okres prognozy do 2025 roku, aby pokazać, że centralne oczekiwanie dotyczące inflacji schodzi do celu. Od tego czasu wielokrotnie podkreślano, że decyzje RPP będą nudne i nieco więcej może zdarzyć się w marcu. Projekcja mówi: „roczna dynamika cen znajdzie się z 50-procentowym prawdopodobieństwem w przedziale 10,2 – 13,5% w 2023 r. (wobec 11,1 – 15,3% w projekcji z listopada 2022 r.)”. Widać w takim razie, że projekcje obniżono. Jednocześnie podniesiono projekcje na 2025, z dolnym limitem na poziomie 2,0%, a z górnym na poziomie 4,5%.

Projekcje przygotowano z oczekiwaniem utrzymania stóp procentowych na bieżącym poziomie. Utrzymanie dolnego limitu projekcji na bieżący rok na poziomie dwucyfrowym i szanse, że inflacja nie spadnie do celu w 2025 roku powodują, że nadzieje na obniżki stóp procentowych w tym roku wydają się nieprawdopodobne. Nie można wykluczyć, że właśnie ze względów politycznych przed wyborami dojdzie do sugestii obniżek pod koniec tego roku, ale biorąc pod uwagę obecny obraz inflacyjny, szanse są na to bardzo małe.

Jaka jest ocena rynków, dotycząca obniżek stóp procentowych? Można to przewidywać na podstawie cen 10-letnich polskich obligacji rządowych. Ich cenę można potraktować jako swoisty wskaźnik wyprzedzający decyzje RPP.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

- Jest to ciekawy wskaźnik, który dobrze obrazuje sentyment na rynku, jego oczekiwania inflacyjne i możliwe obniżki stóp procentowych – mówi w rozmowie z MarketNews24 Maciej Kietliński, ekspert XTB. – Rentowności 10-letnich obligacji co do zasady rosną, gdy rosną oczekiwania inflacyjne.

Rentowności obligacji rosną, gdy ich ceny spadają. Ceny spadały bo rynek zakładał, że inflacja nadal będzie rosła, a w konsekwencji tego RPP jednak będzie podnosiła stopy procentowe. Spadek rentowności poprzedzał o kilka miesięcy obniżki stóp procentowych przez RPP. Czy rynki grają na pivot czyli na zmianę podejścia RPP i przejście do obniżek stóp procentowych?

Rentowności ostatnio zaczęły spadać. Rynki obstawiają, że do obniżek dojdzie na przełomie roku lub w I kw. 2024 r.

- Zakładam, że stanie się to nie wcześniej niż w I kw. przyszłego roku – stwierdza ekspert XTB. - Natomiast powrót do celu inflacyjnego 2,5% (+/- 1%) wydaje się bardzo odległy, to byłoby wróżenie z fusów. Bardzo ostrożnie do tego podchodząc, to może być koniec przyszłego roku.

RPP raczej nie będzie się spieszyć z obniżkami stóp procentowych z obawy na stan gospodarki. Dominuje wśród analityków przekonanie, że jeżeli wpadniemy w recesję, to będzie płytka i krótkotrwała. Natomiast osłabienie dynamiki NBP może przyczynić się do zdławienia inflacji.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: MarketNews24

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

  Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

  Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

  Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

  "DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

  Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

  Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

  "Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

  REKLAMA

  Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

  W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

  Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

  12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

  Sprzedaż miodu - nowe przepisy od 18 kwietnia 2024 r.

  Nowe przepisy dotyczące sprzedaży miodu wchodzą w życie 18 kwietnia 2024 r. O czym muszą wiedzieć producenci miodu?

  Branża HoReCa nie jest w najlepszej kondycji. Restauracja z Wrocławia ma 4,2 mln zł długów

  Branża HoReCa od pandemii nie ma się najlepiej. Prawie 13,6 tys. obiektów noclegowych, restauracji i firm cateringowych w Polsce ma przeterminowane zaległości finansowe na ponad 352 mln zł. 

  REKLAMA

  Branża handlu detalicznego liczy w 2024 roku na uzyskanie wyższych marż – i to mimo presji na obniżanie cen

  Choć od pandemii upłynęło już sporo czasu, dla firm handlu detalicznego dalej największym wyzwaniem jest zarządzanie kosztami w warunkach wciąż wysokiej inflacji oraz presji na obniżkę cen. Do tego dochodzi w dalszym ciągu staranie o ustabilizowanie łańcucha dostaw. Jednak coraz więcej przedsiębiorstw patrzy z optymizmem w przyszłość i liczy na możliwość uzyskania wyższej marzy.

  Coraz więcej firm ma w planach inwestycje – najwięcej wśród średnich, co trzecia. Co to oznacza dla gospodarki

  Czwarty kwartał z rzędu rośnie optymizm wśród przedsiębiorców, co oznacza powrót do normalności jakiego nie było od czasów pandemii. Stabilność w pozytywnych nastrojach właścicieli i kadry zarządzającej firmy dobrze rokuje dla tempa wzrostu polskiej gospodarki.

  REKLAMA