REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Windykatorzy mają więcej pracy niż w 2023 r. "Windykacja nie oznacza bankructwa"

windykacja
windykacja
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Rok 2024 nie zaczął się optymistycznie dla kilku branż. Liczba windykacji w I kwartale tego roku jest większa niż w roku 2023. Które sektory mają najtrudniej? Co czeka przedsiębiorców do końca roku?

Coraz więcej windykacji windykacji

REKLAMA

Podczas, gdy część branży rozkwita, inne mierzą się z poważnymi problemami. Eksperci zajmujący się gospodarką i rynkiem pracy unikają sformułowań, że mierzymy się w kraju z recesją, ale przedsiębiorcy zajmujący się windykacją, restrukturyzacją oraz doradztwem gospodarczym przyznają, że sytuacja wielu branż jest bardzo trudna.

REKLAMA

- Jest w tym pewien paradoks, bo z jednej strony mamy najlepsze nastroje konsumenckie od lat i najniższe bezrobocie, ale z drugiej wiele sektorów gospodarki jest w gorszym stanie niż w roku 2023, a nawet najgorszym od czasów pandemii. Powodów jest pewnie więcej niż jeden. Z naszego doświadczenia na restrukturyzację coraz częściej decydują się firmy, które widzą, że ten rok nie przyniesie przełomu w zdobywaniu klientów. Są to branże, które np. kooperują z przemysłem niemieckim, a tam z powodu kryzysu jest mniej zleceń – mówi Katarzyna Rogoźnicka, doradca restrukturyzacyjny. – Restrukturyzacja to system działania, który w wielu przypadkach pomaga przeprowadzić firmę przez gorszy czas. Pokazujemy przedsiębiorcom, że upadłość nie zawsze jest konieczna. Przypominamy jednak, że na takie działanie trzeba się zdecydować kiedy na horyzoncie pojawiają się ciemne chmury, a nie wtedy, gdy sytuacja często jest krytyczna. Przedsiębiorcy bardzo często zwlekają zbyt długo z podjęciem decyzji, jak ratować się w czasie kryzysu – przyznaje Katarzyna Rogoźnicka.

Co czeka przedsiębiorców w 2024 r.?

Jakie są możliwości przedsiębiorców na ten rok? - Z jednej strony mamy perspektywę pozyskania środków z KPO i wielu inwestycji publicznych, co da oddech sektorowi budowlanemu i przemysłowi. Z drugiej strony mamy w Polsce coraz więcej uruchamianych zwolnień grupowych. Szczególnie w firmach produkcyjnych, IT oraz BPO, co nie jest dobrym prognostykiem. To jest na pewno rok gospodarczych paradoksów – mówi Katarzyna Rogoźnicka.

REKLAMA

Jak się przedstawia pierwszy kwartał 2024 r. pod względem liczby windykacji? Małgorzata Marczulewska przyznaje, że windykatorzy mają więcej pracy niż w roku 2023. Powodów gospodarczych jest kilka. Podstawowy to trudniejsza sytuacja handlu i przemysłu, co przekłada się na sytuację np. transportu. 

- Był czas, gdy niemal 80% windykacji dotyczyła np. gastronomii i turystyki. Teraz ta struktura jest zupełnie inna. Windykujemy nie wśród małych firm, a coraz większych podmiotów, które wpadły w spiralę zadłużenia, bo nagle spadło zainteresowanie ich produkcją. Taki problem ma przemysł, w tym przemysł drzewny – mówi windykator Małgorzata Marczulewska.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 – Najwięcej windykacji w tym kwartale mieliśmy w sektorze transportowym. To zwykle mniejsze podmioty, które wpadły w problemy ze względu na małą liczbę zleceń międzynarodowych. Ogólnie widzimy, że firmy działające w kooperacji np. polsko-niemieckiej muszą szukać nowych zleceń, dywersyfikować działalność. Więcej windykacji mamy również w przypadku podwykonawców dla sektora budowlanego, firm remontowych, firm zajmujących się remontami. Nieruchomości to jest branża, która obecnie „faluje”. Budów wciąż jest mniej. Problemy mają czasem np. także pośrednicy nieruchomości czy podmioty odpowiedzialne za obrót nieruchomościami. Oczywiście nasza rada dla wszystkich przedsiębiorców jest oczywista: nie unikanie windykatorów jest drogą do jeszcze większych problemów. Windykacja nie oznacza bankructwa – dodaje Małgorzata Marczulewska. 

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

REKLAMA