REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rusza krajowy Plan Odbudowy. Firmy przestają mówić o potrzebie transformacji energetycznej, by skupić się na zainwestowaniu w nią

Wielu przedsiębiorców w KPO widzi szansę na odejście od drogich systemów grzewczych na rzecz zielonej energii; to będzie ważny temat w agendzie gospodarczej roku 2024
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Pierwsze 20 miliardów złotych z Krajowego Planu Odbudowy pójdzie na termomodernizację setek tysięcy mieszkań, budowę szybkiego Internetu, a także aktywizację zawodową rodziców z małym dzieckiem. Ten ostatni cel jak wiadomo rząd chce realizować poprzez nowe świadczenie – 1500 zł babciowego, ale i utworzenie ok. 47 tys. nowych miejsc w żłobkach i klubach dziecięcych.

Minister Funduszy i Polityki Regionalnej poinformowała, że pierwsze 5 miliardów euro z Krajowego Planu Odbudowy (KPO) trafiło do Polski. To dopiero pierwsza rata ogromnych środków, które w kilka najbliższych lat zmienią Polskę w kraj zielonej energii oi zrównoważonej gospodarce.

REKLAMA

Firmy też chcą przejść na zieloną energetykę

Obywatele dostaną wsparcie, a biznes zyska zamówienia i nowy impuls do rozwoju.

REKLAMA

– Krajowy Plan Odbudowy jest dla wielu przedsiębiorców szansą na rozwój, dywersyfikację działalności czy na zmianę systemu energetycznego. Liczymy na to, że pieniądze uda się szybko zagospodarować, a przedsiębiorcy będą mogli partycypować w ich absorpcji – mówi Hanna Mojsiuk. prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.

Z Krajowego Planu Odbudowy do Polski ma trafić prawie 60 miliardów euro. Pierwsze 5 miliardów na transformację energetyczną jest zaledwie ułamkiem pieniędzy, jakie Polska otrzyma. To jednak pozytywny zwiastun i wreszcie szansa na to, by pieniądze z KPO były wydawane.

– Transformacja energetyczna, inwestycje energetyczne, nie są zadaniami, które realizuje się w tydzień. Stąd też nasze zabiegi, by procedury i wytyczne odnośnie wydawania środków z KPO były znane jak najszybciej. Liczymy na to, że przedsiębiorcy będą mieć prawo głosu i będą mogli inwestować i rozwijać się dzięki KPO – mówi Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pieniądze z KPO to dla firm szansa np. na wdrażanie technologii wodorowych.

– Wiemy, że wielu przedsiębiorców w KPO widzi szansę na odejście od drogich systemów grzewczych na rzecz zielonej energii. To będzie ważny temat w agendzie gospodarczej roku 2024. Jestem przekonana, że wielu przedsiębiorców będzie tymi środkami bardzo zainteresowanych – Hanna Mojsiuk.

Ruszy budowa kolejnych elektrowni słonecznych i wiatrowych

5 miliardów euro pochodzi z programu RePowerEu, będącego częścią Krajowego Planu Odbudowy. Ten fundusz jest przeznaczony na budowę elektrowni słonecznych, wiatrowych i na przygotowanie atomu. Także na ocieplanie budynków. 

REKLAMA

Jak podkreśla Marcin Pawłowski, prezes Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości w roku 2023 problemem był brak inwestycji publicznych. Przedsiębiorcy byli znacznie ostrożniejsi, a instytucje finansowe z dużym dystansem patrzyły na finansowanie wielu przedsięwzięć. KPO jest szansą dla małych, średnich i dużych firm – bo inwestorzy nabiorą odwagi, pewni że z braku środków nie zostaną z perspektywą przerwania budowy.

– Jeżeli patrzymy na to z punktu widzenia „wydumanych miliardów” to jest zły punkt widzenia. Te miliardy trafią do dużych firm na wielkie inwestycje, ale te duże firmy będą potrzebowały podwykonawców. To da prace setkom osób i sprawi, że wiele sektorów gospodarki przeżyje ożywienie – mówi Marcin Pawłowski.

Zielona transformacja dotyczy całej gospodarki

W opinii prezesa PFP absorpcja środków z Krajowego Planu Odbudowy będzie jednym z najważniejszych wydarzeń roku 2024.

Eksperci z Klastra Optymalizacji Energetycznej Północnej Izby Gospodarczej szacują, że ponad 46% budżetu KPO będzie przeznaczona na cele energetyczne, a jedną z głównych grup beneficjentów będą przedsiębiorcy.

Jak już powszechnie wiadomo,  preferowane będą inwestycje w zielone przedsiębiorstwa, w rozwój energetyki wiatrowej na morzu, czy w budowę magazynów energii elektrycznej.

Spodziewamy się także, że szerokie będzie  wsparcie inwestycji w zielone i mobilne miasta oraz ich obszary funkcjonalne, z uwzględnieniem zielonej rewitalizacji oraz wsparcie inwestycji w zielone budownictwo wielorodzinne – mówi Piotr Ostrowski z firmy Europrojekty Consulting, wiceprezes Klastra Optymalizacji Energetycznej przy Północnej Izbie Gospodarczej w Szczecinie.

Dlatego z pieniędzy przeznaczonych na krajowy Plan Odbudowy skorzystają praktycznie wszystkie sektory gospodarki oraz infrastruktury społecznej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA