REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak przejrzystość i bezpieczeństwo mogą przywrócić zaufanie na rynku kryptowalut?

Gracy Chen
dyrektorka zarządzająca Bitget
Kryptowaluty, blockchain
Jak przywrócić zaufanie do kryptowalut? Potrzebne przejrzystość i bezpieczeństwo

REKLAMA

REKLAMA

Cyfrowe aktywa oparte na technologii blockchain, takie jak kryptowaluty, choć często krytykowane przez tradycyjne instytucje finansowe, zmieniają rynek finansowy, jaki znamy.

Kryptowaluty, blockchain

Rozwiązują one wiele problemów w porównaniu z tradycyjnym systemem finansowym. Kryptowaluty umożliwiają wielu osobom dostęp do usług finansowych i niezależne zarządzanie własnymi pieniędzmi. Zdecentralizowana technologia blockchain zapewnia również najbardziej bezpieczne i przejrzyste struktury w świecie finansów, ponieważ została zaprojektowana tak, aby była niezmienna, a wprowadzone dane były nieodwracalne. 

REKLAMA

Korzyści tej technologii są jednak negowane przez ostatnie wiadomości dotyczące upadku instytucji kryptowalutowych, prowadząc ludzi do przekonania, że kryptowaluty nie są bezpieczne i godne zaufania. Aby odzyskać zaufanie użytkowników do rynku finansowego, firmy kryptowalutowe powinny zapewnić przejrzystość finansową i bezpieczeństwo należących do nich aktywów.

Proof of Reserves na giełdach kryptowalutowych

Po upadku FTX wiele giełd kryptowalutowych wdrożyło Proof of Reserves. Praktyka ta pokazuje, jakie aktywa ma giełda w rezerwie. Jeśli firma posiada co najmniej 100% wszystkich aktywów użytkowników, oznacza to, że ma wystarczająco dużo środków na pokrycie codziennych operacji i obsługę wszystkich potencjalnych wypłat klientów. Dzięki metodzie kryptograficznej drzewa Merkle zastosowanej do certyfikacji Proof of Reserves każdy użytkownik może zweryfikować, czy jego środki znajdują się w drzewie Merkle, sprawdzając łączną kwotę aktywów użytkowników przechowywanych w węzłach drzewa Merkle. 

Proof of Reserves, pokazuje tylko aktywa on-chain i nie wystarczy, aby przywrócić zaufanie inwestorów do firm kryptowalutowych. 

Pełna przejrzystość kryptowalut

REKLAMA

Technologia blockchain może zapewnić doraźne rozwiązania tego problemu. Firmy takie jak Space and Time zapewniają zdecentralizowane magazyny danych, które łączą odporne na manipulacje dane on-chain i off-chain. Space and Time opracowała nowatorską kryptografię o nazwie Proof of SQL, która w sposób kryptograficzny udowadnia, że obliczenia zapytania zostały wykonane dokładnie i że zarówno one, jak i dane są odporne na manipulację. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Bitget jest pierwszą scentralizowaną giełdą, która zintegrowała to rozwiązanie, zapewniając dowód księgowy. Pokazuje to użytkownikom, że wszystkie operacje giełdy są zarówno ważne, jak i możliwe do zweryfikowania.

Wraz z rozwojem branży, możemy oczekiwać większej przejrzystości od instytucji kryptowalutowych. Jest to niezbędne, aby przywrócić zaufanie do rynku kryptowalut i odwrócić sceptycyzm wobec aktywów cyfrowych. Większa adopcja kryptowalut w dłuższej perspektywie będzie możliwa tylko dzięki niezawodnym praktykom zarządzania ryzykiem. 

Autorka: Gracy Chen, dyrektorka zarządzająca Bitget

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

REKLAMA

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku - dla kogo?

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku nie dla wszystkich. Kto zapłaci więcej? Co więcej, sposób naliczania opłaty oraz stawki dla części dotyczącej transportu zmienią się od 2026 r.

Tachografy do wymiany, ważna zmiana prawa. Kto musi, w jakim terminie, jaka kara

Nadchodzi rewolucja w branży transportowej. Od styczna 2025 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące tachografów wynikające z Pakietu Mobilności. Pierwszy etap obowiązkowej wymiany urządzeń na inteligentne tachografy drugiej generacji (G2V2) kończy się już w grudniu 2024 roku.

Udostępnianie i wymiana informacji gospodarczych - zmiana przepisów jeszcze w 2024 roku. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 9 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, przedłożony przez Ministra Rozwoju i Technologii. Rząd chce uprościć przepisy, które dotyczą udostępniania oraz wymiany informacji i danych gospodarczych. Proponowane zmiany obejmują też pracę biur informacji gospodarczej. Co się zmieni i od kiedy?

REKLAMA

Branża IT pracuje na rzecz zrównoważonego rozwoju [WYWIAD]

Sektor data center i chmury - jak pogodzić cyfrową transformację z drogą do zrównoważonego rozwoju? Czym w praktyce jest unijny pakiet ustaw Fit for 55 i co będą musiały zrobić przedsiębiorstwa, żeby się dostosować do zmian? Rozmawiamy z Wojciechem Stramskim, Prezesem Zarządu Beyond.pl, dostawcy usług data center, chmury i Managed Services i pierwszego w Polsce operatora zasilającego swoje obiekty w 100% energią odnawialną. 

Cyfryzacja dwóch prędkości. Jak się digitalizują polskie firmy?

Analizy rynkowe wskazują na istnienie wśród polskich przedsiębiorstw zjawiska „cyfryzacji dwóch prędkości”. Implementacja elementarnych cyfrowych narzędzi, jak podpis elektroniczny czy cyfrowa pieczęć, może stać się pierwszym krokiem w kierunku zniwelowania różnic względem liderów.

REKLAMA