REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wojciech Warski: Jak inflacja wpływa na polską gospodarkę? [PODCAST]

Inflacja Ceny w górę wzrost
Inflacja Ceny w górę wzrost
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Czy przyczyny obecnej inflacji w Polsce znajdują się za granicą? Jak inflacja wpływa na kondycję gospodarki? Na czym polega spirala płacowo-cenowa?

Na początku grudnia 2021, sejm skierował do dalszych prac rządowy projekt ustawy, dotyczącej tzw. tarczy antyinflacyjnej. Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że jej celem jest "ochrona Polaków przed inflacją, która ma wiele przyczyn, a jej źródła znajdują się przede wszystkim za granicą".

REKLAMA

Jakie są przyczyny obecnej inflacji w Polsce? Jak inflacja wpływa na kondycję polskiej gospodarki? Na czym polega spirala płacowo-cenowa?

Te kwestie w rozmowie z Szymonem Glonkiem (Infor.pl) wyjaśnia dr Wojciech Warski. Zapraszamy do wysłuchania najnowszego odcinka podcastu "DGPtalk: Obiektywnie o biznesie". Partnerem podcastu jest aplikacja upday. 

Pobierz aplikację upday z Google Play lub App Store!

Czy zduszenie inflacji może zahamować również gospodarkę?

REKLAMA

Oczywiście, trzeba pamiętać, że każda strategia ma skutki uboczne. O ile oczywiście ma się strategię, bo na razie, w moim odczuciu, rządzący nie posiadają żadnej strategii. W kontekście skutków ubocznych, zawsze kluczowe jest jednak pytanie, co jest gorsze: lekarstwo czy choroba?

Na razie, w Polsce, mamy chorobę o nazwie "inflacja" i wiemy, że jeżeli będzie się ona zwiększała przy zachowaniu obecnej dynamiki wzrostu, to za chwilę osiągnie poziom dwucyfrowy. A taki poziom na pewno fatalnie wpłynie na gospodarkę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Tym bardziej, że polska gospodarka jest w dużej mierze uzależniona od importu kooperacyjnego. Tu zaczynamy mieć dodatkowe rozważania o utracie wartości waluty w rozliczeniach międzynarodowych – mówi dr Wojciech Warski.

Jak inflacja wpływa na import i eksport?

Inflacja powoduje, że złotówka jest nie tylko mniej warta na rynku wewnętrznym, ale jest również gorzej notowana w stosunku do walut europejskich. Jest mniej warta w stosunku do euro i dolara. W tym momencie zaczynają się perturbacje gospodarcze i wyścig w imporcie kooperacyjnym.

Teoretycznie, ze słabszej złotówki powinni cieszyć się eksporterzy, bo dostaną tych złotówek więcej. Jednak pamiętajmy, że przedtem muszą kupić materiały, zamrozić większe pieniądze, aby coś wyprodukować z materiałów importowanych – podkreśla dr Warski.

Czym jest spirala płacowo-cenowa?

Spirala inflacyjna, tzw. spirala płacowo-cenowa, jest fatalnym zjawiskiem, które przy inflacji natychmiast się rozkręca.

REKLAMA

Pracownicy przychodzą do pracodawcy i mówią, że ich pensje, nawet po podwyżkach popandemicznych, są obecnie mniej warte i chcą kolejnych podwyżek. Oczywiście, sam jestem pracodawcą i nie mam pretensji do pracowników, rozumiem to. Mam za to pretensje do sterników naszej gospodarki, że tak długo kompletnie nic nie robili ze zjawiskiem inflacji, na którym zarabiał budżet.

Następnie spirala inflacyjna się rozkręca: płace nakręcają ceny, a w związku z tym, wyższe ceny powodują, że jest inflacja, natomiast inflacja powoduje wyższe żądania płacowe. To właśnie jest ta spirala, dodatnie sprzężenie zwrotne, które potencjalnie może zniszczyć gospodarkę – twierdzi dr Wojciech Warski.

Wojciech Warski – przewodniczący Platformy Gospodarka Przyszłości, członek Rady Pracodawców RP. Dr inż. nauk technicznych, absolwent Politechniki Warszawskiej. Od 1990 r. przedsiębiorca, obecnie m.in. prezes firmy informatycznej Softex Data SA.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

REKLAMA

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

REKLAMA

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

REKLAMA