REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przemysł cierpi na brak zamówień

Konfederacja Lewiatan
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Wskaźnik PMI dla polskiego sektora przemysłowego wyniósł w grudniu 2012 r. 48,5 pkt osiągając poziom najwyższy od lipca (49,7) - podał HSBC.

REKLAMA

REKLAMA

 Przemysł ciągle sygnalizuje o słabości zamówień - tak krajowych, jak i eksportowych - wskaźnik PMI utrzymuje się bowiem poniżej 50 pkt. Ale ostatni kwartał 2012 r. pokazuje, że ten stan powoli zmienia się - we wrześniu PMI wynosił 47 pkt, w październiku, 47,3, a w listopadzie 48,2. Przedsiębiorstwa są jednak ciągle bardzo ostrożne w ocenie sytuacji, o czym świadczy wskaźnik zatrudnienia, który nie tylko zmalał czwarty miesiąc z rzędu, ale był niższy niż w listopadzie.

To co dzieje się w przemyśle jest bardzo ważne dla całej gospodarki, bowiem to on jest jej motorem napędowym. Jedno miejsce pracy utworzone w przemyśle generuje trzy razy więcej nowych etatów niż np. usługi. Niestety, jedno utracone miejsce pracy powoduje trzykrotnie większe zmniejszenie się zapotrzebowania na pracę w innych branżach niż redukcja zatrudnienia w usługach. Jeżeli rząd szybko nie przygotuje i nie doprowadzi do przyjęcia przez Sejm zmian dotyczących stosunków pracy (m.in. wprowadzenie 12-miesięcznego okresu rozliczania czasu pracy), trudno będzie zahamować negatywne tendencje w przemyśle i ich przenoszenie się na inne branże.

 

Zobacz: Pieniądze na założenie firmy

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 

REKLAMA

W trzech pierwszych kwartałach 2012 roku zatrudnienie w przemyśle spadło o 0,8 proc. r/r (po 11 miesiącach - o 1 proc.). Jednocześnie wartość dodana brutto wypracowana przez przemysł wzrosła nominalnie, a także realnie. Podobnie było w czwartym kwartale 2012 r., aczkolwiek wzrost ten był nieco słabszy. Rosnąca wartość dodana i malejące zatrudnienie wpłynęły na wzrost wydajności w przemyśle. Jednak po 9. miesiącach 2012 r. przedsiębiorstwa przemysłowe miały wynik finansowy netto niższy o prawie 10 proc. (o prawie 5,5 mld zł) niż w tym samym okresie 2011 r. Wzrósł także odsetek firm przemysłowych, które nie osiągnęły zysku netto - z 23,6 proc. na koniec września 2011 r. do 24,1 proc. na koniec września 2012 r.

Sytuacja w przedsiębiorstwach sektora przemysłowego w 2012 r. nie była zatem łatwa - przychody co prawda wzrosły, ale koszty rosły szybciej, a tym samym zyski netto spadły, obniżyła się także rentowność. Wzrósł również odsetek firm, które poniosły straty finansowe. I to mimo wzrostu wydajności pracy.
W 2013 r. sytuacja w przemyśle w bardzo dużym stopniu będzie zależała od kondycji naszych biznesowych partnerów, głównie w UE. Ale także od skłonności Polaków do konsumpcji. A na nią wpływ będzie miała sytuacja na ryku pracy i zdolności firm do utrzymania zatrudnienia.

 

Zobacz: Zmiany w podatkach dla przedsiębiorców w 2013 roku

 

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  REKLAMA

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  REKLAMA

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  REKLAMA