REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak bronić się przed bankowym tytułem egzekucyjnym

Piasecka-Sobkiewicz Małgorzata
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Przed zajęciem pieniędzy z rachunku bankowego przedsiębiorca może się bronić, składając powództwo przeciwegzekucyjne. Natomiast jego małżonek może ochronić część kwoty z rachunku wspólnego, wnosząc powództwo o zwolnienie od egzekucji.

Zadłużony przedsiębiorca, który ma rachunek w banku, musi liczyć się z tym, że komornik zajmie rachunek, by dokonać z niego egzekucji. Do zajęcia dochodzi w momencie doręczenia bankowi zawiadomienia o zakazie wypłat z rachunku. Polega ono na tym, że zaczyna obowiązywać zakaz wypłat z tego rachunku do wysokości zajętej wierzytelności z wyjątkiem bieżących wypłat na wynagrodzenie za pracę wraz z podatkami i innymi ciężarami ustawowymi oraz na zasądzone alimenty i renty o charakterze alimentacyjnym zasądzonej tytułem odszkodowania do wysokości przeciętnego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału ogłoszonego przez prezesa GUS. Komornik musi jednak wyrazić zgodę na dokonanie tych wypłat. Zajęcie obejmuje nawet kwoty, które nie zostały na rachunku jeszcze zgromadzone, a będą wpłacone dopiero po dokonaniu zajęcia.

REKLAMA

Tylko z udziałów dłużnika

REKLAMA

Na podstawie tytułu wykonawczego, który został wystawiony przeciwko dłużnikowi, komornik może też dokonać zajęcia z rachunku wspólnego prowadzonego dla dłużnika i osób trzecich oraz z rachunku wspólnego małżonków. Dlatego współwłaściciele rachunku wspólnego muszą bronić zgromadzonych tam swoich pieniędzy przed zajęciem w drodze egzekucji.

Z rachunku wspólnego czynności egzekucyjne mogą być prowadzone tylko do wysokości przypadającego dłużnikowi udziału w nim. Aby nie została zajęta kwota przekraczająca wysokość tego udziału, zadłużony przedsiębiorca powinien - w ciągu tygodnia od dokonanego zajęcia rachunku - przedłożyć komornikowi treść umowy regulującej prowadzenie tego rachunku. Gdy tego dobrowolnie nie zrobi, może zostać wezwany do wyjawienia majątku.

W razie zajęcia rachunku wspólnego dla wspólników spółki cywilnej komornik powinien o tym zawiadomić pozostałych wspólników. Wtedy komornik ustala wielkość poszczególnych udziałów współposiadaczy rachunku. Chodzi tutaj o współwłasność środków zdeponowanych na rachunku, a nie o zakres uprawnień wynikających z umowy tego rachunku, np. do dysponowania zgromadzonymi środkami przez współposiadaczy. Gdyby umowa nie określała wysokości tych udziałów, wówczas domniemywa się, że udziały wszystkich są równe. Po ustaleniu wysokości udziału dłużnika w tym rachunku pozostałe udziały zostaną zwolnione z egzekucji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeżeli przy prowadzeniu egzekucji przeciwko dłużnikowi zostaną zajęte udziały innych współposiadaczy rachunku, będą oni mogli jedynie wystąpić z powództwem przeciwegzekucyjnym i domagać się wyłączenia spod egzekucji swoich pieniędzy.

Zwolnienie małżonka od egzekucji

Na podstawie tytułu wykonawczego wystawionego przeciwko dłużnikowi, który pozostaje w związku małżeńskim, może być prowadzona egzekucja z rachunku wspólnego dłużnika i jego małżonka. Przed utratą oszczędności małżonek, który nie jest dłużnikiem, może się bronić, wnosząc powództwo o zwolnienie od egzekucji. Taką możliwość ma jednak tylko wówczas, gdy na tym rachunku wspólnym zostały zgromadzone środki, które nie wchodzą do majątku osobistego dłużnika, oraz środki, które nie pochodzą z pobranego przez dłużnika wynagrodzenia za pracę i dochodów uzyskanych z innej działalności zarobkowej, z jego praw autorskich, praw pokrewnych, praw własności przemysłowych i innych praw twórcy. Natomiast przy rachunku wspólnym małżonków nie ustala się ich udziałów w majątku wspólnym.

MAŁGORZATA PIASECKA-SOBKIEWICZ

malgorzata.piasecka@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zadbaj o siebie i swoje przywództwo, czyli wyzwania współczesnego menedżera

Dzisiejszy świat zarządzania wymaga od menedżerów nieustannej ewolucji. Hasło „menedżer od nowa” może oznaczać zarówno rozpoczęcie czegoś od początku, jak i wprowadzenie zmian poprawiających istniejący stan rzeczy. W obliczu dzisiejszych wyzwań, pełnych zawirowań i rozlicznych ścieżek, nowoczesne zarządzanie staje się sztuką balansowania między tradycją a innowacją.

Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

REKLAMA

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

REKLAMA

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

REKLAMA