Agroturystyka. Jak zorganizować, aby nie zapłacić podatku?
REKLAMA
REKLAMA
- Kiedy agroturystyka jest zwolniona z podatku?
- Czy agroturystykę trzeba rejestrować?
- Czy w agroturystyce potrzebna jest kasa fiskalna?
- Czy osoba niebędąca rolnikiem może założyć agroturystykę?
Kiedy agroturystyka jest zwolniona z podatku?
Agroturystyka jest wolna od podatku dochodowego pod warunkiem, że rozmiary są niewielkie, a w ofercie nie ma dodatkowych usług poza wypoczynkiem i wyżywieniem.
REKLAMA
Właściciel gospodarstwa rolnego, który chce zarobić na pokojach bez podatku, nie może oferować np. nauki jazdy konnej lub organizacji konferencji biznesowych (tzn. związanych z praca, a nie wypoczynkiem).
Zwolnienie z podatku PIT dla agroturystyki jest określone w art. 21 ust. 1 pkt 43 ustawy o PIT. Zgodnie z tym przepisem wolne od podatku dochodowego są dochody uzyskane z tytułu wynajmu pokoi gościnnych, w budynkach mieszkalnych położonych na terenach wiejskich w gospodarstwie rolnym, osobom przebywającym na wypoczynku oraz dochody uzyskane z tytułu wyżywienia tych osób, jeżeli liczba wynajmowanych pokoi nie przekracza 5.
Podkreślić należy fakt, że pokój musi być położony w budynku mieszkalnym. Zatem nie można doraźnie zaadoptować części budynku gospodarczego na pokoje gościnne.
REKLAMA
Wyrok NSA sygn. II FSK 350/19 precyzuje, że „najem winien dotyczyć pokoi gościnnych znajdujących się w budynkach sklasyfikowanych jako mieszkalne w ewidencji gruntów i budynków lub przez właściwy organ administracji na podstawie dokumentacji budowlanej.”
W tym samym orzeczeniu podkreślono, że przepis przewidujący zwolnienie z PIT używa określenia „pokój” co oznacza, że wynajem apartamentu złożonego z kilku pomieszczeń nie może być uznany za agroturystykę bez podatku.
Agroturystyka nie może być również zorganizowana np. w formie pola namiotowego.
Czy agroturystykę trzeba rejestrować?
Agroturystyka nie podlega obowiązkowi zgłoszenia na takich zasadach jak zakładanie działalności gospodarczej. Konieczne jest jednak zgłoszenie do ewidencji obiektów świadczących usługi hotelarskie w miejscowym urzędzie miasta/gminy.
Czy w agroturystyce potrzebna jest kasa fiskalna?
Agroturystyka nie jest objęta obowiązkiem ewidencjonowania przy użyciu kasy fiskalnej.
Wyłączenie jest zawarte w rozporządzeniu Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 20 grudnia 2017 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących.
Czy osoba niebędąca rolnikiem może założyć agroturystykę?
Osoba niedysponująca budynkiem na terenach wiejskich w gospodarstwie rolnym może zorganizować działalność z kategorii agroturystki jednak bez podatkowych przywilejów. Rozwiązaniem jest w takim przypadku konstrukcja najmu prywatnego.
Dobrą wiadomością jest tu uproszczenie rozliczeń podatkowych – ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Stawki podatkowe w takim przypadku to 8,5% dla przychodów do 100 000 zł oraz 12,5% dla przychodów powyżej limitu 100 000 zł.
Zobacz także: Agroturystyka
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA