REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Bezpieczeństwo danych w chmurze - certyfikaty bezpieczeństwa

Subskrybuj nas na Youtube
  • Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo danych w chmurze
Bezpieczeństwo danych w chmurze
Kirill Ivanov
fot. materiały prasowe

REKLAMA

REKLAMA

Pro dostawca usług w chmurze powinien posiadać niezbędne certyfikaty, które są potwierdzeniem, że nasze dane będą całkowicie bezpieczne. Na praktyki bezpieczeństwa składają się również inne czynności, prowadzone przez dostawcę, na przykład kontrole ryzyka czy audyty wewnętrzne oraz zewnętrzne. W jaki sposób zapewnić bezpieczeństwo danych w chmurze? Którzy z usługodawców działających na polskim rynku są godni zaufania? I czy w ogóle chmura może być bezpieczna?

W przypadku użytkowników komputerów obrona przed atakami hakerów polega przede wszystkim na powstrzymaniu się przed nierozważnymi krokami. Nie należy otwierać dziwnie wyglądających wiadomości e-mail, albo informacji w komunikatorach, nawet jeżeli pochodzą od znajomych osób. Często oznacza to, że ktoś z naszych bliskich ma zainfekowaną pocztę lub profil w mediach społecznościowych.

REKLAMA

Inaczej wygląda kwestia bezpieczeństwa danych w przypadku firm i danych przechowywanych na serwerach. Te są nieustannie, aktywnie atakowane przez cyberprzestępców, którzy chcą wykraść z nich to, co najcenniejsze w dzisiejszej gospodarce - dane. Działy bezpieczeństwa w organizacjach starają się jak najlepiej zabezpieczyć środowisko IT przed nieuprawnioną ingerencją.

Czy chmura jest bezpieczna?

Skoro dane przechowywane przez firmy są tak cenne, kwestia zapewnienia odpowiedniego poziomu ochrony stawia przed szefami informatyki jedno z fundamentalnych pytań: czy lepiej wybrać własne serwery, czy postawić na  bezpieczeństwo danych w chmurze. Wielu z nich osób zastanawia się: czy chmura jest bezpieczna? Skoro dane są rzeczą tak wrażliwą, to nie lepiej trzymać je całkowicie na własnych serwerach, zlokalizowanych w budynku firmy, nawet jeśli publiczna chmura obliczeniowa zapewnia szereg możliwości, niedostępnych w chmurze prywatnej?

.

Czy chmura danych jest bezpieczna

fot. materiały prasowe

REKLAMA

Jeśli odpowiedź na pytanie o bezpieczeństwo danych w chmurze byłaby negatywna, z pewnością wiele biznesów, które już przeszły albo zaczynają przechodzić do chmury publicznej zachowywałoby się zupełnie inaczej. W dzisiejszych czasach poziom bezpieczeństwa chmury może być w równie wysoki, jak ten w chmurze prywatnej. Należy zauważyć, że choć nikt jeszcze nie zbudował informatycznej twierdzy, której nie dałoby się zdobyć, to jednak usługi dostarczane przez wiodących na rynku dostawców rozwiązań chmurowych charakteryzują się dobrymi, wielopoziomowymi zabezpieczeniami.

Ponadto wraz z rozpowszechnianiem korzystania z chmury obliczeniowej powstały odpowiednie krajowe i ponadnarodowe przepisy prawne, które dotyczą między innymi bezpieczeństwa kopii danych o klientach, przechowywanych przez firmy w sieci. Każdy odpowiedzialny dostawca usług w chmurze powinien legitymować się ponadto odpowiednimi certyfikatami bezpieczeństwa, o których będziemy pisać nieco więcej w niniejszym tekście.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Chmura - jak zapisać i ściągnąć dane?

Kwestie jak zapisywać dane w chmurze oraz jak ściągać dane z chmury są raczej mało skomplikowane, przynajmniej na poziomie prywatnym. Robią to każdego dnia użytkownicy, chcący na przykład wrzucić na wirtualny dysk zdjęcia, pliki tekstowe czy książki w różnych formatach. Czynności te można wykonać z dosłownie każdego miejsca, gdzie mamy połączenie z internetem. Dane zapisywane są w centrach danych dostawcy. Na przykład Google Cloud, czyli jeden z największych na rynku dostawców technologii cloud computing, posiada takie centra rozmieszczona po całym świecie, w tym również w Polsce.

.

Bezpieczeństwo danych - infografika

fot. materiały prasowe

Na poziomie biznesowym sprawa jest oczywiście bardziej skomplikowana, niż w przypadku prywatnego użytkowania chmury. Przede wszystkim sama migracja danych do chmury nie jest zadaniem najłatwiejszym. Należy się do tego odpowiednio przygotować, biorąc między innymi regulacje prawne co do przechowywania danych w chmurze, jakim podlega dany biznes. W tym zakresie można liczyć jednak na pomoc specjalistów dostawcy usług w chmurze, którzy powinni szczegółowo przygotować cały proces migracji wraz z klientem, a następnie dbać o bezpieczeństwo zmigrowanych danych.

Rodzaje usług bezpieczeństwa w chmurze

W ramach usług bezpieczeństwa w chmurze dostawcy oferują różnego rodzaju rozwiązania. W katalogu Chmury Krajowej mamy między innymi usługi Cloud Security Assessment, SOC as a Service czy Multicloud SOC Consulting. Pierwsza z usług to spersonalizowana, przygotowana pod konkretną firmę ocena bezpieczeństwa rozwiązań chmurowych. Dzięki niej można określić mocne i słabe strony istniejących zabezpieczeń, a w rezultacie wykryć i poprawić słabe punkty. Z kolei SOC as a Service to rodzaj usługi, której zadanie polega na stałym monitorowaniu zasobów klienta z perspektywy utrzymania i niezakłóconego działania. Zadania dostawcy w tym modelu współpracy mogą być różne: od samego monitoringu i informowania klienta o incydentach bezpieczeństwa, aż do bieżącego i szybkiego reagowania na te incydenty. W końcu usługa Multicloud SOC Consulting polega na analizie środowisk chmurowych klienta, który korzysta z rozwiązań Google Cloud oraz Microsoft Azure, ale też szkoleniu jego pracowników pod kątem bezpieczeństwa danych w chmurze.

Certyfikaty bezpieczeństwa danych w chmurze

Klient powinien wymagać od dostawcy usług w sieci posiadania odpowiednich certyfikatów bezpieczeństwa, które potwierdzają, że można mu powierzyć odpowiedzialne zadanie przechowywania i przetwarzania danych. Dostawca powinien nie tylko wdrożyć międzynarodowe praktyki bezpieczeństwa, ale również prowadzić okresowe oceny ryzyka, aby minimalizować potencjalne zagrożenia. Profesjonalny dostawca usług w chmurze powinien prowadzić nie tylko regularne audyty wewnętrzne, ale również powierzać je niezależnym jednostkom zewnętrznym. Przed wyborem dostawcy usług w chmurze warto szczegółowo prześledzić kwestię certyfikatów bezpieczeństwa.

.

Zabezpieczenia danych w chmurze

fot. materiały prasowe

Na przykład najbardziej wyspecjalizowany obecnie dostawca usług w chmurze na polskim rynku, czyli Chmura Krajowa, posiada wszystkie najważniejsze certyfikaty, w tym te dotyczące systemów zarządzania bezpieczeństwem informacji, systemów zarządzania ciągłością działania oraz certyfikat CSA STAR, poświadczający bezpieczeństwo danych w chmurze obliczeniowej w ramach dostosowania normy ISO/IEC 27001 (standaryzującej systemy zarządzania bezpieczeństwem informacji) do specyfiki cloud computing.

Nie ma idealnych zabezpieczeń

REKLAMA

Korzystanie z publicznej chmury obliczeniowej jest podstawą transformacji cyfrowej, w którą powoli wchodzi światowa (w tym polska) gospodarka. Choć trzeba przyznać, że dane przechowywane w chmurze nigdy nie będą w stu procentach bezpieczne, to jednak można zagwarantować ich taki poziom bezpieczeństwa, który drastycznie zminimalizuje ryzyko wycieku. W tym celu warto korzystać z usług oferowanych przez dużych graczy, takich jak Google Cloud, który na rynku polskim współpracuje z Chmurą Krajową i właśnie otwiera region w Warszawie – pierwszy w tej części Europy.

Korzyści z korzystania usług największych dostawców są oczywiste. Posiadają oni możliwości przeznaczenia ogromnych pieniędzy na budową bardzo mocnych zabezpieczeń. Jeśli jednak doszłoby do sytuacji, że nasze dane dostaną się w niepowołane ręce, należy szybko reagować, kontaktując się z dostawcą usług. W ten sposób będzie można ustalić i naprawić przyczynę całego zdarzenia.

Nie należy jednak winić tutaj chmury publicznej jako takiej. Na atak hackerski są w równym stopniu narażone również serwery prywatne. Natomiast zarządzana przez profesjonalny zespół wysoko wykwalifikowanych specjalistów chmura publiczna może posiadać nawet wyższy poziom zabezpieczeń niż rozwiązania stacjonarne. Pewne jest również, że ten poziom będzie rósł wraz ze wzrostem przechodzenia kolejnych biznesów do chmury. A proces ten nabiera tempa i wydaje się nie do zatrzymania.

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Artykuł sponsorowany

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Umowa z influencerem krok po kroku

Szybki rozwój marketingu internetowego otworzył przed markami i twórcami zupełnie nowe perspektywy współpracy. W dobie cyfrowej rewolucji, influencerzy stali się kluczowymi partnerami w promocji produktów i usług, oferując unikatowy sposób docierania do odbiorców (potencjalnych klientów marek). Współpraca z twórcami, choć niezwykle efektywna, wiąże się jednak z szeregiem wyzwań prawnych, które wymagają szczególnej uwagi. Odpowiednie uregulowanie wzajemnych praw i obowiązków jest fundamentem sukcesu i bezpieczeństwa obu stron, minimalizując ryzyko sporów i nieporozumień.

Deregulacja: rząd naprawia prawo, ale przedsiębiorcy nie są zadowoleni z zakresu i tempa zmian w przepisach

Przedsiębiorcy przekonują, że Polska musi być krajem ze sprawną strukturą przepisów. Mimo postępów nadal wiele zagadnień z prawa budowlanego, pozwoleń na zatrudnienie czy przepisów związanych z regulacją handlu i usług zdają się być niepotrzebnym mnożeniem administracji.

Czy konto firmowe jest obowiązkowe?

Przy założeniu firmy musisz dopełnić wielu formalności. O ile wybór nazwy przedsiębiorstwa, wskazanie adresu jego siedziby, czy wskazanie właściwego PKD są obligatoryjne, o tyle otworzenie rachunku firmowego niekoniecznie. Jednak dużo zależy przy tym od tego, jaka forma działalności jest prowadzona, jakie transakcje są wykonywane i wreszcie, czy chce ona korzystać z mechanizmu split payment.

Blisko LUDZI i dla LUDZI. Czym Emtor wyróżnia się jako pracodawca na rynku wózków widłowych?

Na przestrzeni lat firma Emtor udowodniła, że sukces w biznesie nie zależy wyłącznie od produktów czy wyników finansowych, ale przede wszystkim od ludzi, którzy ten biznes tworzą. To dzięki zaangażowaniu, lojalności i codziennej pracy zespołów połączenie tradycji z nowoczesnością jest możliwe. Emtor stawia na człowieka – nie tylko jako pracownika, ale jako partnera w budowaniu wspólnej przyszłości. Bo gdy ludzie czują się docenieni, chcą zostać na dłużej. Jak zatem firma buduje swoją przewagę na konkurencyjnym rynku?

REKLAMA

Poczta Polska nawiązuje partnerstwo z Temu. Wszyscy dołożymy się do chińskiego giganta?

Poczta Polska poinformowała o nawiązaniu współpracy logistycznej z platformą Temu. Państwowe przedsiębiorstwo rozwija obsługę przesyłek e-commerce. Przesyłki zakupione na chińskiej platformie zakupowej będą dostarczane do klientów w ciągu kilku dni.

6 miesięcy vacatio legis i gotowy projekt deregulacyjny to za mało. Deregulacja musi przyspieszyć

Przedsiębiorcy pozytywnie oceniają 6 miesięcy vacatio legis i gotowy projekt deregulacyjny zakładający uproszczenie prowadzenia działalności nierejestrowanej czy milczącą zgodę w wyszczególnionych w ustawie zagadnieniach gospodarczych, ale to za mało. Deregulacja musi przyspieszyć.

Warto udzielić pełnomocnictwa lub prokury w CEIDG

Prowadzenie własnej firmy to nie tylko pasja i satysfakcja, ale także szereg obowiązków, które co do zasady przedsiębiorca powinien wykonywać osobiście sprawując zarząd nad swoim przedsiębiorstwem. Chodzi tu przede wszystkim o zawieranie umów, czy kontakty z urzędami i sądami. Wraz z rozwojem firmy może okazać się, że konieczne będzie delegowanie części zadań związanych z zarządzaniem przedsiębiorstwem na inne osoby. Aktualnie, każdy przedsiębiorca wpisany do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) może ustanowić pełnomocnika lub prokurenta, który będzie reprezentować go w sprawach pozostających w związku z prowadzoną przez tego przedsiębiorcę działalnością gospodarczą.

Biznesowy challenge z dala od zgiełku

Rozmowa z Agnieszką Najberek, dyrektorką sprzedaży MICE w Hotelu Arłamów, o trendach w budowaniu dobrostanu i integracji pracowników.

REKLAMA

Outsourcing obsługi prawnej firmy

Ciągle następujące, dynamiczne i nieprzewidywalne zmiany rynkowe wymuszają na przedsiębiorcach konieczność nieustannego dostosowywania swoich strategii do zmieniających się realiów. W obliczu takich wyzwań, wiele firm zwraca uwagę na konieczność optymalizacji funkcjonowania pozaoperacyjnej części swojej działalności. Niczym nowym nie będzie wskazanie, że takim narzędziem jest właśnie outsourcing, który coraz częściej obejmuje także pracę prawników.

Polubownie czy przez sąd – jak najlepiej dochodzić należności w TSL?

W branży TSL nawet niewielkie opóźnienia w płatnościach mogą prowadzić do utraty płynności, a w skrajnych przypadkach – do upadłości firmy. Skuteczna windykacja to często kwestia przetrwania, a nie tylko egzekwowania prawa. Co zatem wybrać: sąd czy polubowne rozwiązanie?

REKLAMA