Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Bezpieczeństwo danych w chmurze - certyfikaty bezpieczeństwa

 • Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo danych w chmurze
Bezpieczeństwo danych w chmurze
Kirill Ivanov
fot. materiały prasowe
Pro dostawca usług w chmurze powinien posiadać niezbędne certyfikaty, które są potwierdzeniem, że nasze dane będą całkowicie bezpieczne. Na praktyki bezpieczeństwa składają się również inne czynności, prowadzone przez dostawcę, na przykład kontrole ryzyka czy audyty wewnętrzne oraz zewnętrzne. W jaki sposób zapewnić bezpieczeństwo danych w chmurze? Którzy z usługodawców działających na polskim rynku są godni zaufania? I czy w ogóle chmura może być bezpieczna?

W przypadku użytkowników komputerów obrona przed atakami hakerów polega przede wszystkim na powstrzymaniu się przed nierozważnymi krokami. Nie należy otwierać dziwnie wyglądających wiadomości e-mail, albo informacji w komunikatorach, nawet jeżeli pochodzą od znajomych osób. Często oznacza to, że ktoś z naszych bliskich ma zainfekowaną pocztę lub profil w mediach społecznościowych.

Inaczej wygląda kwestia bezpieczeństwa danych w przypadku firm i danych przechowywanych na serwerach. Te są nieustannie, aktywnie atakowane przez cyberprzestępców, którzy chcą wykraść z nich to, co najcenniejsze w dzisiejszej gospodarce - dane. Działy bezpieczeństwa w organizacjach starają się jak najlepiej zabezpieczyć środowisko IT przed nieuprawnioną ingerencją.

Czy chmura jest bezpieczna?

Skoro dane przechowywane przez firmy są tak cenne, kwestia zapewnienia odpowiedniego poziomu ochrony stawia przed szefami informatyki jedno z fundamentalnych pytań: czy lepiej wybrać własne serwery, czy postawić na  bezpieczeństwo danych w chmurze. Wielu z nich osób zastanawia się: czy chmura jest bezpieczna? Skoro dane są rzeczą tak wrażliwą, to nie lepiej trzymać je całkowicie na własnych serwerach, zlokalizowanych w budynku firmy, nawet jeśli publiczna chmura obliczeniowa zapewnia szereg możliwości, niedostępnych w chmurze prywatnej?

.

.

Czy chmura danych jest bezpieczna

fot. materiały prasowe

Jeśli odpowiedź na pytanie o bezpieczeństwo danych w chmurze byłaby negatywna, z pewnością wiele biznesów, które już przeszły albo zaczynają przechodzić do chmury publicznej zachowywałoby się zupełnie inaczej. W dzisiejszych czasach poziom bezpieczeństwa chmury może być w równie wysoki, jak ten w chmurze prywatnej. Należy zauważyć, że choć nikt jeszcze nie zbudował informatycznej twierdzy, której nie dałoby się zdobyć, to jednak usługi dostarczane przez wiodących na rynku dostawców rozwiązań chmurowych charakteryzują się dobrymi, wielopoziomowymi zabezpieczeniami.

Ponadto wraz z rozpowszechnianiem korzystania z chmury obliczeniowej powstały odpowiednie krajowe i ponadnarodowe przepisy prawne, które dotyczą między innymi bezpieczeństwa kopii danych o klientach, przechowywanych przez firmy w sieci. Każdy odpowiedzialny dostawca usług w chmurze powinien legitymować się ponadto odpowiednimi certyfikatami bezpieczeństwa, o których będziemy pisać nieco więcej w niniejszym tekście.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Chmura - jak zapisać i ściągnąć dane?

Kwestie jak zapisywać dane w chmurze oraz jak ściągać dane z chmury są raczej mało skomplikowane, przynajmniej na poziomie prywatnym. Robią to każdego dnia użytkownicy, chcący na przykład wrzucić na wirtualny dysk zdjęcia, pliki tekstowe czy książki w różnych formatach. Czynności te można wykonać z dosłownie każdego miejsca, gdzie mamy połączenie z internetem. Dane zapisywane są w centrach danych dostawcy. Na przykład Google Cloud, czyli jeden z największych na rynku dostawców technologii cloud computing, posiada takie centra rozmieszczona po całym świecie, w tym również w Polsce.

.

.

Bezpieczeństwo danych - infografika

fot. materiały prasowe

Na poziomie biznesowym sprawa jest oczywiście bardziej skomplikowana, niż w przypadku prywatnego użytkowania chmury. Przede wszystkim sama migracja danych do chmury nie jest zadaniem najłatwiejszym. Należy się do tego odpowiednio przygotować, biorąc między innymi regulacje prawne co do przechowywania danych w chmurze, jakim podlega dany biznes. W tym zakresie można liczyć jednak na pomoc specjalistów dostawcy usług w chmurze, którzy powinni szczegółowo przygotować cały proces migracji wraz z klientem, a następnie dbać o bezpieczeństwo zmigrowanych danych.

Rodzaje usług bezpieczeństwa w chmurze

W ramach usług bezpieczeństwa w chmurze dostawcy oferują różnego rodzaju rozwiązania. W katalogu Chmury Krajowej mamy między innymi usługi Cloud Security Assessment, SOC as a Service czy Multicloud SOC Consulting. Pierwsza z usług to spersonalizowana, przygotowana pod konkretną firmę ocena bezpieczeństwa rozwiązań chmurowych. Dzięki niej można określić mocne i słabe strony istniejących zabezpieczeń, a w rezultacie wykryć i poprawić słabe punkty. Z kolei SOC as a Service to rodzaj usługi, której zadanie polega na stałym monitorowaniu zasobów klienta z perspektywy utrzymania i niezakłóconego działania. Zadania dostawcy w tym modelu współpracy mogą być różne: od samego monitoringu i informowania klienta o incydentach bezpieczeństwa, aż do bieżącego i szybkiego reagowania na te incydenty. W końcu usługa Multicloud SOC Consulting polega na analizie środowisk chmurowych klienta, który korzysta z rozwiązań Google Cloud oraz Microsoft Azure, ale też szkoleniu jego pracowników pod kątem bezpieczeństwa danych w chmurze.

Certyfikaty bezpieczeństwa danych w chmurze

Klient powinien wymagać od dostawcy usług w sieci posiadania odpowiednich certyfikatów bezpieczeństwa, które potwierdzają, że można mu powierzyć odpowiedzialne zadanie przechowywania i przetwarzania danych. Dostawca powinien nie tylko wdrożyć międzynarodowe praktyki bezpieczeństwa, ale również prowadzić okresowe oceny ryzyka, aby minimalizować potencjalne zagrożenia. Profesjonalny dostawca usług w chmurze powinien prowadzić nie tylko regularne audyty wewnętrzne, ale również powierzać je niezależnym jednostkom zewnętrznym. Przed wyborem dostawcy usług w chmurze warto szczegółowo prześledzić kwestię certyfikatów bezpieczeństwa.

.

.

Zabezpieczenia danych w chmurze

fot. materiały prasowe

Na przykład najbardziej wyspecjalizowany obecnie dostawca usług w chmurze na polskim rynku, czyli Chmura Krajowa, posiada wszystkie najważniejsze certyfikaty, w tym te dotyczące systemów zarządzania bezpieczeństwem informacji, systemów zarządzania ciągłością działania oraz certyfikat CSA STAR, poświadczający bezpieczeństwo danych w chmurze obliczeniowej w ramach dostosowania normy ISO/IEC 27001 (standaryzującej systemy zarządzania bezpieczeństwem informacji) do specyfiki cloud computing.

Nie ma idealnych zabezpieczeń

Korzystanie z publicznej chmury obliczeniowej jest podstawą transformacji cyfrowej, w którą powoli wchodzi światowa (w tym polska) gospodarka. Choć trzeba przyznać, że dane przechowywane w chmurze nigdy nie będą w stu procentach bezpieczne, to jednak można zagwarantować ich taki poziom bezpieczeństwa, który drastycznie zminimalizuje ryzyko wycieku. W tym celu warto korzystać z usług oferowanych przez dużych graczy, takich jak Google Cloud, który na rynku polskim współpracuje z Chmurą Krajową i właśnie otwiera region w Warszawie – pierwszy w tej części Europy.

Korzyści z korzystania usług największych dostawców są oczywiste. Posiadają oni możliwości przeznaczenia ogromnych pieniędzy na budową bardzo mocnych zabezpieczeń. Jeśli jednak doszłoby do sytuacji, że nasze dane dostaną się w niepowołane ręce, należy szybko reagować, kontaktując się z dostawcą usług. W ten sposób będzie można ustalić i naprawić przyczynę całego zdarzenia.

Nie należy jednak winić tutaj chmury publicznej jako takiej. Na atak hackerski są w równym stopniu narażone również serwery prywatne. Natomiast zarządzana przez profesjonalny zespół wysoko wykwalifikowanych specjalistów chmura publiczna może posiadać nawet wyższy poziom zabezpieczeń niż rozwiązania stacjonarne. Pewne jest również, że ten poziom będzie rósł wraz ze wzrostem przechodzenia kolejnych biznesów do chmury. A proces ten nabiera tempa i wydaje się nie do zatrzymania.

Reklama
Zaktualizuj swoją wiedzę z naszymi publikacjami i szkoleniami
Źródło: Artykuł sponsorowany
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Polscy emeryci muszą pracować, żeby przetrwać

  Badanie obejmujące 45 rozwiniętych krajów świata stawia Polskę w nie najlepszym świetle – to polskim emerytom, bez pracy na emeryturze najtrudniej sobie poradzić. 

  Sztuczna inteligencja pomoże w marketingu?

  71 proc. dyrektorów marketingu ma problem z realizacją swoich strategii w ramach obniżonych budżetów. To powoduje, że muszą poszukiwać nowych możliwości, aby przy funduszach, jakimi dysponują, mogli spełniać założone plany

  Mój Prąd 5.0 – pompy ciepła w czołówce wniosków

  Ruszył Mój Prąd 5.0. Ważnymi zmianami są m.in. rozszerzenie dofinansowania o pompy ciepła różnego typu oraz kolektory słoneczne. Zainteresowanie było tak duże, że dołożone zostały dodatkowe środki krajowe w wysokości 400 milionów złotych. Kto ma jeszcze szansę zdążyć i dostać dofinansowanie? 

  Corporate gifting. W jakie prezenty biznesowe inwestować?

  Prezenty biznesowe i firmowe akcesoria zawsze były ważnym elementem prowadzenia firmy. Przekłada się to na wzrost wartości globalnego rynku corporate gifting, która wynosi ponad 258 miliardów dolarów.

  Konsumenci surowo oceniają jakość obsługi klienta. Jest coraz gorzej

  Jakość obsługi klientów na polskim rynku sukcesywnie spada, na co wskazują cykliczne badania prowadzone przez Polski Program Jakości Obsługi. Z ostatniej edycji tego badania wynika, że Polacy najgorzej oceniają m.in. wiedzę i kompetencje pracowników, czas obsługi oraz ceny i dostępność asortymentu. 

  Ile Polacy planują wydać na prezent na Dzień Dziecka?

  Dzień Dziecka. Niemal co czwarty ankietowany zamierza przeznaczyć od 50 do 100 zł na prezent dla jednej osoby z okazji Dnia Dziecka. Z kolei 15% uczestników sondażu chce na ten cel wydać od 100 do 150 zł. Natomiast 12% nie będzie w ogóle obchodzić tego święta. 

  Opel Corsa 2023. Lifting dodaje do gamy 48-woltową hybrydę

  Opal zaprezentował poliftingowe wydanie Corsy F. Modernizacja kojarzy się z delikatnymi zmianami? Na polu stylistycznym być może i tak. Małego hatchbacka czeka jednak rewolucja technologiczna.

  Jak podróżować autem ze zwierzętami?

  Podróż autem ze zwierzęciem może być prawdziwym wyzwaniem. Co zatem zrobić, aby zadbać o komfort, ale i bezpieczeństwo czworonoga oraz zabezpieczyć auto przed zniszczeniami? Jest kilka porad, które powinniście poznać.

  Izba Zbożowo-Paszowa: zwiększenie dopłat do sprzedaży zbóż zachęciło rolników

  Decyzje rządu w sprawie zwiększenia dopłat do sprzedaży zbóż zachęciły rolników do sprzedaży, ale podażowa "górka" wydaje się powoli kończyć – przekazała Izba Zbożowo-Paszowa. Dodano, że część przetwórców skupuje spore wolumeny ziarna przewidując, że w żniwa rynkowa podaż może być mniejsza.

  Telezakupy 2.0 z użyciem internetu

  Gdy połączyć to, co internauci kochają najbardziej, czyli wideo i zakupy, otrzymamy przepis na sprzedażowy sukces. 

  Prawdziwy Lider

  W dobie nieustających wyzwań, to właśnie umiejętności przywódcze naszych liderów są najsilniej wystawione na próbę. Każdy kryzys stanowi egzamin ich siły oraz magnetyzmu. Beata Drzazga – przedsiębiorca wizjoner, konsultant biznesowy i prelegent na konferencjach związanych z przywództwem i biznesem, opowiada czy urodzony lider to mit czy rzeczywistość.

  W Polsce jest obecnie około setki start-upów, których działalność jest bezpośrednio związana ze sztuczną inteligencją

  – Sztuczna inteligencja i cleantech to w tej chwili dwie kluczowe branże, które są w centrum zainteresowania funduszy venture capital i do nich będą płynąć w nadchodzącym czasie największe środki – ocenia prezes zarządu Orlen VC Marek Garniewski. Statystyki pokazują, że rodzime start-upy dobrze sobie radzą w obu tych branżach.

  DS 7 Rivoli E-Tense 4x4 300. Bo SUV może być... artystyczny!

  Czy DS 7 jest pretensjonalny? W żadnym razie! Czy jest nietuzinkowy? W stu procentach. A lifting jedynie podkreślił wartości tego rodzinnego SUV-a. Chociaż sprawdźcie na własne oczy.

  Test: DS 7 po liftingu. Wersja E-Tense 4x4 300 jest szybka jak... hot-hatch!

  Choć jest 5-osobowym SUV-em z 555-litrowym bagażnikiem, oferuje 300 koni i może jeździć... za darmo! A to dopiero początek ciekawostek dotyczących testowego przeze mnie DS 7 po liftingu w wersji E-Tense 4x4 300.

  Sejmowa komisja przeciw poprawkom do projektu zniesienia opłat za państwowe autostrady

  Sejmowa Komisja Infrastruktury nie poparła poprawek zgłoszonych podczas drugiego czytania do projektu dot. zniesienia opłat za państwowe autostrady. Jedna z nich miałby skutkować zdjęciem opłat ze wszystkich autostrad w Polsce.

  11. pakiet sankcji UE wobec Rosji w fazie uzgodnień technicznych

  11. pakiet sankcji UE wobec Rosji jest w fazie uzgodnień technicznych. W ciągu najbliższych dni powinien zostać przyjęty przez państwa członkowskie - mówi PAP ambasador Polski przy UE Andrzej Sadoś.

  Składniki masy upadłości. Co syndycy wystawiali na sprzedaż w 2022 r.?

  Od domów i mieszkań, poprzez samochody i komputery, aż po widelce, kilogramy posypki czekoladowej i drewniane wiaderka. Oto, jakie przedmioty zostały wystawione na sprzedaż przez syndyków w Krajowym Rejestrze Zadłużonych w 2022 r. pokazuje raport analityków MGBI.

  Jak smartfony ułatwiają życie mamom?

  75 proc. mam używa dziennika elektronicznego, by sprawdzać wyniki w nauce swojego dziecka. Co druga z nich robi to codziennie. Technologia pomaga także rodzicom najmłodszych. Co trzecia kobieta korzysta bądź korzystała z aplikacji monitorujących ciążę, a co piąta wykorzystuje smartfona do organizacji opieki nad dzieckiem. 

  Coraz więcej wniosków o założenie jednoosobowej działalności gospodarczej

  W pierwszym kwartale br. do rejestru CEIDG wpłynęło ponad 80 tys. wniosków dot. założenia jednoosobowej działalności gospodarczej. Tym samym nastąpił wzrost o przeszło 6% rdr. A do tego zaobserwowano przewagę zakładanych JDG nad zamykanymi.

  Używane Audi A4 B8. Awarie, wady, ceny, opinie

  Używane Audi A4 to marzenie przeciętnego Polaka. Szczególnie gdy mówimy o generacji B8. Auta są przystępne cenowo. Tylko czy z technologicznego punktu widzenia nie stanowią zakupowej miny? Sprawdźmy, co psuje się w używanych sedanach i kombi z Niemiec.

  Rośnie świadomość polskich firm na temat faktoringu

  Ostatnie lata pokazały, że polscy przedsiębiorcy wiedzą o faktoringu coraz więcej i coraz częściej wybierają tę opcję. Jaka jest kondycja polskiego faktoringu i czy dzięki niemu polskie firmy unikną utraty płynności?

  Matura 2023: co o egzaminie mówią maturzyści?

  Jak uczniowie oceniają tegoroczną maturę? Które zadania sprawiły im najwięcej trudności? Z jakich pomocy korzystali, przygotowując się do egzaminu? 

  Coraz więcej prądu z małych OZE. Fotowoltaika najbardziej opłacalna

  Najszybciej rozwijają się niewielkie farmy solarne, które pod koniec ubiegłego roku osiągnęły moc 2,5 GW i wytworzyły 4,6 TWh energii elektrycznej. W 73 proc. została ona sprzedana.

  Pięć tanich chwytów hakerów – jak nie dać się nabrać

  Phishing był i jest najczęstszym cyberprzestępstwem internetowym. Potwierdza to również raport FBI. Zgodnie z nim liczba zgłoszonych przestępstw związanych z phishingiem wzrosła o ponad 1560 procent w ciągu pięciu lat

  Jak przyciągnąć uwagę klientów marketów? Czy warto umieszczać reklamę na drzwiach sklepów?

  Z raportu firmy technologicznej Proxi.cloud wynika, że w pierwszym kwartale 2023 roku Polacy robili zakupy w dużych sieciach 15% częściej niż w 2022 roku, a same dyskonty odwiedziło 92% ogółu konsumentów. Jak wykorzystać ten trend by dotrzeć z reklamą do potencjalnego klienta? Odpowiadamy.