| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zamówienia publiczne > Udzielanie zamówień > Czym jest zamówienie dodatkowe i uzupełniające w robotach budowlanych?

Czym jest zamówienie dodatkowe i uzupełniające w robotach budowlanych?

Udzielenie zamówienia publicznego w trybie zamówienia z wolnej ręki uzależnione jest od zaistnienia okoliczności ściśle określonych w ustawie Prawo zamówień publicznych. Jakie wymogi stawia ustawodawca?

Zamawiający na podstawie art. 67 ust.1 5b w trybie zamówienia z wolnej ręki udziela dotychczasowemu wykonawcy robót budowlanych zamówień dodatkowych, nieobjętych zamówieniem podstawowym i nie przekraczających łącznie 50% wartości realizowanego zamówienia.

Postępowanie to musi być poprzedzone negocjacją z wykonawcą i powinno być zakończone zawarciem odpowiedniej umowy określającej zakres prac dodatkowych. Z kolei udzielenie zamówienia z wolnej reki na podstawie art. 67 ust.1 pkt.6. Pzp może być udzielone przez zamawiającego zamówienie uzupełniające w okresie 3 lat od udzielenia zamówienia podstawowego dotychczasowemu wykonawcy robót budowlanych stanowiących nie więcej niż 50 % wartości zamówienia podstawowego.

Warunkiem możliwości udzielenia zamówienia w tym trybie jest wcześniejsze przeprowadzenie postępowania w trybie przetargu nieograniczonego lub ograniczonego. 

Polecamy: Jakie zmiany czekają zamówienia publiczne?

Zamówienie uzupełniające powinno być przewidziane w ogłoszeniu o zamówieniu i być zgodne z przedmiotem zamówienia podstawowego.W tym przypadku zamawiający także udziela zamówienia po przeprowadzonych negocjacjach z jednym wykonawcą.

Należy pamiętać o możliwości udzielenia tego zamówienia w określonym czasie, tj. 3 lat od udzielenia podstawowego, w odróżnieniu od zamówienia dodatkowego, które z praktycznego punktu widzenia, powinno zostać wykonane teoretycznie tuż po wykonaniu zamówienia podstawowego.

Polecamy: Czy można uzupełniać dokumenty ofertowe - informacja z banku

Podstawa prawna:
Art. 67 , 67 ust.1pkt 5b, art. 67 ust.1 pkt.6. Ustawy z dnia 29 stycznia 2004r. Prawo zamówień publicznych.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Drapała

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK