| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zamówienia publiczne > Udzielanie zamówień > Czym jest zamówienie dodatkowe i uzupełniające w robotach budowlanych?

Czym jest zamówienie dodatkowe i uzupełniające w robotach budowlanych?

Udzielenie zamówienia publicznego w trybie zamówienia z wolnej ręki uzależnione jest od zaistnienia okoliczności ściśle określonych w ustawie Prawo zamówień publicznych. Jakie wymogi stawia ustawodawca?

Zamawiający na podstawie art. 67 ust.1 5b w trybie zamówienia z wolnej ręki udziela dotychczasowemu wykonawcy robót budowlanych zamówień dodatkowych, nieobjętych zamówieniem podstawowym i nie przekraczających łącznie 50% wartości realizowanego zamówienia.

Postępowanie to musi być poprzedzone negocjacją z wykonawcą i powinno być zakończone zawarciem odpowiedniej umowy określającej zakres prac dodatkowych. Z kolei udzielenie zamówienia z wolnej reki na podstawie art. 67 ust.1 pkt.6. Pzp może być udzielone przez zamawiającego zamówienie uzupełniające w okresie 3 lat od udzielenia zamówienia podstawowego dotychczasowemu wykonawcy robót budowlanych stanowiących nie więcej niż 50 % wartości zamówienia podstawowego.

Warunkiem możliwości udzielenia zamówienia w tym trybie jest wcześniejsze przeprowadzenie postępowania w trybie przetargu nieograniczonego lub ograniczonego. 

Polecamy: Jakie zmiany czekają zamówienia publiczne?

Zamówienie uzupełniające powinno być przewidziane w ogłoszeniu o zamówieniu i być zgodne z przedmiotem zamówienia podstawowego.W tym przypadku zamawiający także udziela zamówienia po przeprowadzonych negocjacjach z jednym wykonawcą.

Należy pamiętać o możliwości udzielenia tego zamówienia w określonym czasie, tj. 3 lat od udzielenia podstawowego, w odróżnieniu od zamówienia dodatkowego, które z praktycznego punktu widzenia, powinno zostać wykonane teoretycznie tuż po wykonaniu zamówienia podstawowego.

Polecamy: Czy można uzupełniać dokumenty ofertowe - informacja z banku

Podstawa prawna:
Art. 67 , 67 ust.1pkt 5b, art. 67 ust.1 pkt.6. Ustawy z dnia 29 stycznia 2004r. Prawo zamówień publicznych.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Woźniak

Adwokat - ekspert w dziedzinie prawa rodzinnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »