| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zamówienia publiczne > ABC zamówień publicznych > Kto może uzyskać status wykonawcy w postępowaniu o udzielenie zamówienia

Kto może uzyskać status wykonawcy w postępowaniu o udzielenie zamówienia

Status Wykonawcy w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego może uzyskać podmiot, który zgodnie z definicją zawartą w art. 2 pkt 11 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (t. j. Dz. U. 2010 r., Nr 114, poz. 759) – ubiega się o udzielenie zamówienia publicznego, złożył ofertę lub zawarł umowę w sprawie zamówienia publicznego.

Podmiotem tym mogą być osoby fizyczne, pełnoletnie i nieubezwłasnowolnione, a zatem posiadające zdolność do czynności prawnych. Zgodnie z opinią prawną Urzędu Zamówień Publicznych dotyczącą Oddziału Zagranicznego Zakładu Ubezpieczeń - o zdolności określonego podmiotu do występowania w roli wykonawcy rozstrzyga posiadanie przez niego podmiotowości prawnej i związanej z nią zdolności do składania oświadczeń woli oraz nabywania praw i zaciągania zobowiązań.

Tylko taki podmiot może samodzielnie występować w obrocie prawnym, a więc i w postępowaniu o udzielenie zamówienia, oraz składać oświadczenia woli i zaciągać zobowiązania w swoim imieniu i na swoją rzecz. Mogą to być zarówno osoby fizyczne nie prowadzące działalności gospodarczej jak i przedsiębiorcy (osoby fizyczne prowadzące we własnym imieniu działalność gospodarczą lub zawodową).

Polecamy: Jak prawidłowo opisać przedmiot zamówienia

Status wykonawcy mogą uzyskać także osoby prawne, tj. zgodnie z art. 33 Kodeksu cywilnego Skarb Państwa i jednostki organizacyjne, którym przepisy szczególne przyznają osobowość prawną, a w szczególności:

  • spółki kapitałowe uregulowane w Kodeksie spółek handlowych (spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka akcyjna);
  • spółdzielnie (utworzone na podstawie przepisów ustawy Prawo spółdzielcze);
  • kościoły (którym odpowiednie ustawy przyznają osobowość prawną);
  • wyższe uczelnie (na podstawie ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym);
  • stowarzyszenia rejestrowe (podlegające wpisowi do Krajowego Rejestru Sądowego);
  • samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej (na podstawie ustawy o zakładach opieki zdrowotnej);

Status wykonawcy uzyskać mogą także jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, którym przepisy ustaw przyznają zdolność prawną i związaną z nią zdolność do występowania w obrocie prawnym, składania oświadczeń woli oraz do nabywania praw i zaciągania zobowiązań w swoim imieniu i na swoją rzecz.

Takimi jednostkami są m.in.:

- spółki osobowe (uregulowane w kodeksie spółek handlowych), tj.: spółka jawna, partnerska, komandytowa, komandytowo-akcyjna;
- spółka z ograniczona odpowiedzialnością w organizacji, tj. od zwarcia umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością do chwili wpisania spółki do rejestru;
- spóła akcyjna w organizacji, tj. od zawiązania spółki do chwili wpisania spółki do rejestru;
- stowarzyszenia zwykłe (utworzone na podstawie ustawy Prawo o stowarzyszeniach).

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna - Inkaso WEC S.A.

Obsługa wierzytelności

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK