| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zakładam firmę > Jak założyć firmę > Jak założyć firmę w Rosji?

Jak założyć firmę w Rosji?

Choć największymi inwestorami w Rosji od lat pozostają Cypr, Holandia, Luksemburg i Wielka Brytania, Polacy też już doceniają ten rynek. W 2008 roku suma polskich inwestycji w tym kraju wyniosła 596 mln dol. Rynek jest tam ogromny, a formalności przy zakładaniu firmy nie bardziej uciążliwe niż w Polsce.

Wydział Promocji Handlu i Inwestycji przy Ambasadzie RP w Moskwie, podaje, że najwięcej przedsiębiorstw z Polski decyduje się na założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Jak uruchomić taką spółkę?

Dokumentem regulującym państwową rejestrację osób prawnych jest ustawa z 1 lipca 2002 roku o państwowej rejestracji osób prawnych, która reguluje kwestie rejestracji, reorganizacji i likwidacji firmy. W Rosji kontrolą i rejestracją osób prawnych zajmuje się Ministerstwo Podatków i Opłat (odpowiednik polskiego Ministerstwa Finansów). W praktyce rejestracją osób prawnych zajmują się właśnie terenowe urzędy skarbowe. Rejestracja nie zajmuje więcej niż pięć dni roboczych.
Wniosek i inne dokumenty rejestracyjne można również nadać pocztą. W tym przypadku rejestracja spółki będzie dłuższa - oczekiwanie na wprowadzenie spółki do rejestru może się przedłużyć nawet do czterech tygodni.

Zobacz: Jak rozpocząć czasowe transgraniczne świadczenie usług?

Formalności

Przed zarejestrowaniem osoby prawnej trzeba wnieść połowę kapitału zakładowego. W tym celu musimy otworzyć tymczasowy rachunek bankowy. Rachunek ten służy tylko do zdeponowania kapitału zakładowego (lub jego części) i nie mogą być prowadzone na nim żadne operacje rozliczeniowe. Zostaje on zamknięty po uzyskaniu pieczęci, która jest podstawowym wymogiem przy otwieraniu bankowego rachunku rozliczeniowego.

Idziemy rejestrować firmę. W tym celu musimy złożyć następujące dokumenty:

  • podanie o rejestracji na oficjalnym formularzu,
  • decyzja o utworzeniu osoby prawnej w formie protokołu z zebrania założycielskiego, umowy lub innego dokumentu,
  • statut i umowa spółki (oryginały lub kopie poświadczone notarialnie),
  • wypis z rejestru zagranicznych osób prawnych z kraju pochodzenia,
  • potwierdzenie wpłaty rejestracyjnej,
  • wniosek o wprowadzenie do rejestru podatkowego.

Informacja o spółce zarejestrowana zostaje w państwowym rejestrze na podstawie złożonego przez podmiot wniosku. Data wpisu spółki do rejestru oznacza datę jej państwowej rejestracji.

Teraz możemy już wystąpić z wnioskiem o zatwierdzenie wzoru pieczęci. Składamy go w odpowiednim dla siedziby spółki rejestrze pieczęci.

Statystyka i fundusze socjalne

Każda osoba prawna w Rosji musi uzyskać numery kodów statystycznych. Tę formalność załatwiamy, podobnie jak rejestrację w urzędach podatkowych. Tam też zarejestrujemy się jako płatnik jednolitego podatku socjalnego, odprowadzającego środki do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, Funduszu Emerytalnego i Funduszu Obowiązkowego Ubezpieczenia Medycznego.

Na koniec otwieramy rachunek bankowy i informujemy o tym urząd podatkowy nie później niż po 10 dniach.

Zobacz: Jakie obowiązki wiążą się z prowadzeniem firmy w domu?

Trzeba też pamiętać, że w Rosji bardzo trudno zarejestrować firmę, w której dyrektorem będzie obcokrajowiec, jeśli nie ma on zalegalizowanego czasowego pobytu z pozwoleniem na pracę w tym kraju. Najpierw trzeba więc zadbać o legalizację pobytu.

Więcej informacji na temat rozpoczęcia działalności gospodarczej w Rosji znajduje się na stronie Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji przy Ambasadzie RP w Moskwie.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Skuteczne cv

Przygotowujemy do zmiany pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK