| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zakładam firmę > Jak założyć firmę > Jak założyć firmę w Rosji?

Jak założyć firmę w Rosji?

Choć największymi inwestorami w Rosji od lat pozostają Cypr, Holandia, Luksemburg i Wielka Brytania, Polacy też już doceniają ten rynek. W 2008 roku suma polskich inwestycji w tym kraju wyniosła 596 mln dol. Rynek jest tam ogromny, a formalności przy zakładaniu firmy nie bardziej uciążliwe niż w Polsce.

Wydział Promocji Handlu i Inwestycji przy Ambasadzie RP w Moskwie, podaje, że najwięcej przedsiębiorstw z Polski decyduje się na założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Jak uruchomić taką spółkę?

Dokumentem regulującym państwową rejestrację osób prawnych jest ustawa z 1 lipca 2002 roku o państwowej rejestracji osób prawnych, która reguluje kwestie rejestracji, reorganizacji i likwidacji firmy. W Rosji kontrolą i rejestracją osób prawnych zajmuje się Ministerstwo Podatków i Opłat (odpowiednik polskiego Ministerstwa Finansów). W praktyce rejestracją osób prawnych zajmują się właśnie terenowe urzędy skarbowe. Rejestracja nie zajmuje więcej niż pięć dni roboczych.
Wniosek i inne dokumenty rejestracyjne można również nadać pocztą. W tym przypadku rejestracja spółki będzie dłuższa - oczekiwanie na wprowadzenie spółki do rejestru może się przedłużyć nawet do czterech tygodni.

Zobacz: Jak rozpocząć czasowe transgraniczne świadczenie usług?

Formalności

Przed zarejestrowaniem osoby prawnej trzeba wnieść połowę kapitału zakładowego. W tym celu musimy otworzyć tymczasowy rachunek bankowy. Rachunek ten służy tylko do zdeponowania kapitału zakładowego (lub jego części) i nie mogą być prowadzone na nim żadne operacje rozliczeniowe. Zostaje on zamknięty po uzyskaniu pieczęci, która jest podstawowym wymogiem przy otwieraniu bankowego rachunku rozliczeniowego.

Idziemy rejestrować firmę. W tym celu musimy złożyć następujące dokumenty:

  • podanie o rejestracji na oficjalnym formularzu,
  • decyzja o utworzeniu osoby prawnej w formie protokołu z zebrania założycielskiego, umowy lub innego dokumentu,
  • statut i umowa spółki (oryginały lub kopie poświadczone notarialnie),
  • wypis z rejestru zagranicznych osób prawnych z kraju pochodzenia,
  • potwierdzenie wpłaty rejestracyjnej,
  • wniosek o wprowadzenie do rejestru podatkowego.

Informacja o spółce zarejestrowana zostaje w państwowym rejestrze na podstawie złożonego przez podmiot wniosku. Data wpisu spółki do rejestru oznacza datę jej państwowej rejestracji.

Teraz możemy już wystąpić z wnioskiem o zatwierdzenie wzoru pieczęci. Składamy go w odpowiednim dla siedziby spółki rejestrze pieczęci.

Statystyka i fundusze socjalne

Każda osoba prawna w Rosji musi uzyskać numery kodów statystycznych. Tę formalność załatwiamy, podobnie jak rejestrację w urzędach podatkowych. Tam też zarejestrujemy się jako płatnik jednolitego podatku socjalnego, odprowadzającego środki do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, Funduszu Emerytalnego i Funduszu Obowiązkowego Ubezpieczenia Medycznego.

Na koniec otwieramy rachunek bankowy i informujemy o tym urząd podatkowy nie później niż po 10 dniach.

Zobacz: Jakie obowiązki wiążą się z prowadzeniem firmy w domu?

Trzeba też pamiętać, że w Rosji bardzo trudno zarejestrować firmę, w której dyrektorem będzie obcokrajowiec, jeśli nie ma on zalegalizowanego czasowego pobytu z pozwoleniem na pracę w tym kraju. Najpierw trzeba więc zadbać o legalizację pobytu.

Więcej informacji na temat rozpoczęcia działalności gospodarczej w Rosji znajduje się na stronie Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji przy Ambasadzie RP w Moskwie.

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Artur Tim

Doradca podatkowy w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego Kancelarii Mariański Group w Łodzi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK