| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zakładam firmę > Firma transportowa > Zakładanie firmy transportowej - jakie są wymogi?

Zakładanie firmy transportowej - jakie są wymogi?

Założenie firmy transportowej wiąże się z koniecznością wpisu działalności do rejestru przedsiębiorców oraz uzyskaniem dodatkowego uprawnienia w formie licencji. W przypadku braku stosownej licencji przedsiębiorca powinien liczyć się z nałożeniem na niego sankcji karnej. Zatem w jaki sposób założyć firmę transportową?

Aby rozpocząć prowadzenie działalności w zakresie transportu drogowego należy spełnić określone wymogi. Tak, jak w przypadku podejmowania zwykłej działalności gospodarczej konieczne jest dokonanie wpisu do odpowiedniego rejestru przedsiębiorców (KRS lub ewidencja działalności gospodarczej). W odniesieniu do firmy transportowej niezbędne jest uzyskanie dodatkowego pozwolenia w formie licencji, określonej w przepisach ustawy o transporcie drogowym (Dz.U.2012.1265). Licencja na wykonywanie transportu drogowego stanowi uprawnienie o charakterze osobistym co oznacza, iż może posługiwać się nią wyłącznie przedsiębiorca, któremu została udzielona licencja. Jeżeli przedsiębiorca chce natomiast prowadzić działalność na terytorium Unii Europejskiej to zobowiązany jest uzyskać licencję wspólnotową na międzynarodowy przewóz drogowy. Tego rodzaju licencja wydawana jest przez państwo członkowskie przewoźnikowi, który ma siedzibę w tym państwie oraz jest uprawniony do wykonywania przewozu międzynarodowego zgodnie z przepisami prawa tego państwa oraz przepisami prawa wspólnotowego.


Zobacz również:
Rejestracja firmy w CEIDG


Przesłanki uzyskania licencji


Uzyskanie stosownej licencji na wykonywanie transportu drogowego wiąże się ze spełnieniem określonych warunków, wymienionych w art. 5 ustawy o transporcie drogowym. Zgodnie z tą regulacją przedsiębiorca musi spełnić wymóg dobrej reputacji. Oznacza to, że otrzyma licencję, jeżeli nie został skazany prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwa umyślne karne skarbowe, przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, mieniu, obrotowi gospodarczemu, wiarygodności dokumentów, ochronie środowiska lub warunkom pracy i płacy albo innym przepisom dotyczącym wykonywania zawodu oraz nie wydano w stosunku do tych osób prawomocnego orzeczenia zakazującego wykonywania działalności gospodarczej w zakresie transportu drogowego.


Kolejną przesłanką jest posiadanie przez przynajmniej z jedną z osób zarządzających przedsiębiorstwem certyfikatu kompetencji zawodowych. Istotne jest, że ważnego certyfikatu nie musi posiadać osobiście sam przedsiębiorca ani osoba zarządzająca, wystarczy bowiem, aby certyfikatem legitymowała się osoba współpracująca lub zatrudniona w przedsiębiorstwie. Posiadany certyfikat powinien odpowiadać rodzajowi licencji, o którą przedsiębiorca się ubiega.  


Zgodnie z art. 5 ust. 3 ustawy przedsiębiorca powinien posiadać stabilną sytuację finansową, która zapewni podjęcie i prowadzenie działalności. Ustawodawca przewidział wysokość zabezpieczenia wymaganego do uzyskania licencji:

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dowson Holdings Limited

Optymalizacja podatkowa, konta i spółki zagraniczne

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK