REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wierzyciel nie chce przyjąć świadczenia? Co powinien zrobić dłużnik?

Monika Serwatka
Aplikantka radcowska
O złożeniu przedmiotu do depozytu sądowego dłużnik powinien niezwłocznie zawiadomić na piśmie wierzyciela, chyba że zawiadomienie takie napotyka trudne do przezwyciężenia przeszkody.
O złożeniu przedmiotu do depozytu sądowego dłużnik powinien niezwłocznie zawiadomić na piśmie wierzyciela, chyba że zawiadomienie takie napotyka trudne do przezwyciężenia przeszkody.

REKLAMA

REKLAMA

Wydawać by się mogło, że wskazanie na liczne próby spełnienia świadczenie są wystarczające do tego aby można było stwierdzić, że twoje zobowiązanie zostało spełnione. Niestety, w świetle prawa zachowanie takie nie spełnia przesłanki do uznania, że jesteś zwolniony z obowiązku spełnienia świadczenia.

Co należy zrobić w przypadku, gdy mimo szczerych chęci do spełnienia świadczenia, ta czynność okazuje się niemożliwa i wierzyciel odmawia przyjęcia twojego świadczenia? W takiej sytuacji, aby można było uznać, że nastąpiło spełnienie świadczenia konieczne jest złożenie przedmiotu świadczenia do depozytu sądowego.

REKLAMA

Jak złożyć przedmiot świadczenia do depozytu sądowego

Złożenie przedmiotu do depozytu sądowego następuje na wniosek dłużnika kierowany do sądu miejsca wykonania zobowiązania. Jeżeli miejsca wykonania zobowiązania nie można ustalić, dłużnik powinien skierować wniosek do sądu miejsca zamieszkania wierzyciela. Wniosek o złożenie przedmiotu do depozytu sądowego podlega stałej opłacie w kwocie 100 zł.

Jak powinien wyglądać wniosek o złożenie przedmiotu do depozytu sądowego

We wniosku takim dłużnik powinien:

  • określić zobowiązanie, przy wykonywaniu którego składa przedmiot,
  • przytoczyć okoliczności uzasadniające złożenie, 
  • oznaczyć przedmiot, który mam być złożony, a także 
  • wskazać osobę, której przedmiot ma być wydany, oraz warunki, pod którymi wydanie ma nastąpić.

Porównaj Jak szukać majątku dłużnika

Dodatkowo wniosek powinien spełniać ogólne warunki pism procesowych tj. powinien zawierać:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • oznaczenie sądu, do którego jest kierowany,
  • oznaczenie wnioskodawcy,
  • oznaczenie rodzaju pisma (wniosek o złożenie przedmiotu do depozytu sądowego),
  • podpis wnioskodawcy,
  • wymienienie załączników.

Złożenie przedmiotu do depozytu sądowego następuje po wydaniu przez sąd zezwolenia. Po przyjęciu depozytu, sąd wydaje dłużnikowi pokwitowanie, potwierdzające spełnienie przez dłużnika świadczenia.

O złożeniu przedmiotu do depozytu sądowego dłużnik powinien niezwłocznie zawiadomić na piśmie wierzyciela, chyba że zawiadomienie takie napotyka trudne do przezwyciężenia przeszkody.

Polecamy serwis Windykacja

Skutki ważnego złożenia do depozytu sądowego

Ważne złożenie do depozytu sądowego ma takie same skutki jak spełnienie świadczenia, nadto to wierzyciel jest zobowiązany do zwrotu kosztów jakie poniósł dłużnik w związku ze złożeniem przedmiotu do depozytu sądowego.

Dłużnik może złożyć przedmiot świadczenia do depozytu sądowego także w przypadku gdy:

  • nie wie kto jest wierzycielem albo nie zna miejsca zamieszkania lub siedziby dłużnika (jeśli niewiedza ta jest skutkiem okoliczności, za które dłużnik nie ponosi odpowiedzialności),
  • wierzyciel nie ma pełnej zdolności do czynności prawnych ani przedstawiciela uprawnionego do przyjęcia świadczenia,
  • jeżeli powstał spór kto jest wierzycielem,
  • jeżeli z innych okoliczności dotyczących osoby wierzyciela świadczenie nie może być spełnione.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

Wartościowe środowisko pracy - czym jest, jak je stworzyć?

Dobra atmosfera w pracy przedkłada się na lojalność pracowników, ich motywację i zaangażowanie. Jak zapewnić pracownikom najlepsze employee journey? 

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

REKLAMA

Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

REKLAMA

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

REKLAMA