REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Za dokonanie eksmisji komornik pobiera opłatę stałą w wysokości 40% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za każdą izbę, z której dłużnik ma być eksmitowany (obecnie to 910,15zł za każdą izbę).
Za dokonanie eksmisji komornik pobiera opłatę stałą w wysokości 40% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za każdą izbę, z której dłużnik ma być eksmitowany (obecnie to 910,15zł za każdą izbę).

REKLAMA

REKLAMA

Przez eksmisję należy rozumieć przymusowe opróżnienie z osób i rzeczy lokalu służącego dłużnikowi do celów mieszkalnych. Przepisy nie przewidują eksmisji „na bruk” nawet w przypadku, gdy dłużnikowi nie przydzielono żadnego lokalu socjalnego.

Eksmisja może nastąpić tylko do lokalu socjalnego lub pomieszczenia tymczasowego. Komornik może prowadzić eksmisję tylko tych osób, które są wymienione w wyroku.

REKLAMA

Za dokonanie eksmisji komornik pobiera opłatę stałą w wysokości 40% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za każdą izbę, z której dłużnik ma być eksmitowany (obecnie to 910,15zł za każdą izbę).

Przeprowadzenie eksmisji uzależnione jest od uiszczenia na rzecz komornika tej opłaty. W przypadku, gdy egzekucja z majątku dłużnika jest skuteczna powyższe koszty ściąga komornik i przekazuje je wierzycielowi. W przypadku zaś, gdy egzekucja jest bezskuteczna koszty te pokrywa wierzyciel.

Jeżeli z wyroku nie wynika, że dłużnikowi przysługuje prawo do lokalu socjalnego lub zamiennego to komornik wysłuchuje dłużnika w celu ustalenia jego sytuacji rodzinnej i majątkowej oraz ustalenia czy dłużnikowi przysługuje prawo do innego lokalu lub pomieszczenia, gdzie mógłby zamieszkać.

Zobacz: Jak skutecznie przeprowadzić eksmisję?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pomieszczenie tymczasowe

Komornik występuje do gminy o wskazanie dla dłużnika tymczasowego pomieszczenia, jeżeli:

  • dłużnikowi nie przysługuje prawo do innego lokalu lub pomieszczenia, gdzie mógłby zamieszkać,
  • dłużnik nie znalazł takiego lokalu lub pomieszczenia,
  • wierzyciel nie wskazał tymczasowego pomieszczenia.

Pomieszczenie tymczasowe powinno:
1. nadawać się do zamieszkania,
2. zapewniać, co najmniej 5 metrów kwadratowych na osobę,
3. znajdować się w tej samej miejscowości lub pobliskiej, jeżeli zamieszkanie w tej miejscowości nie pogorszy nadmiernie warunków życia osoby eksmitowanej,
4. posiadać dostęp do źródła wody i do ustępu (nawet, gdy znajdują się poza budynkiem),
5. posiadać oświetlenie naturalne i elektryczne,
6. posiadać możliwość ogrzewania,
7. posiadać niezawilgocone przegrody budowlane,
8. zapewniać możliwość zainstalowania urządzenia do gotowania posiłków.

Zobacz: Eksmisja przy najmie okazjonalnym

Jeżeli pomieszczenie tymczasowe nie spełnia któregokolwiek z wymogów komornik nie powinien dokonać eksmisji. Przed przystąpieniem do eksmisji komornik wzywa dłużnika do dobrowolnego opuszczenia lokalu w wyznaczonym stosownie do okoliczności terminie pod rygorem przymusowej egzekucji. W wezwaniu komornik oznaczy lokal socjalny lub pomieszczenie tymczasowe, do którego ma być dokonana eksmisja.

Eksmisja

REKLAMA

Eksmisja powinna być odpowiednio przygotowana, gdyż w przeciwnym wypadku komornik może odmówić jej przeprowadzenia. Przyjmuje się, że powinna być zapewniona: możliwość wejścia do pomieszczenia (pomoc ślusarza), asysta osób niezbędnych do wynoszenia i pakowania rzeczy dłużnika, środki transportu dla dłużnika i jego rzeczy. Osoby i środki niezbędne do przeprowadzenia eksmisji może zapewnić wierzyciel we własnym zakresie. W przypadku, gdy tego nie zrobi ich zapewnienia dokona komornik.

Wiąże się to jednak z dodatkowymi wydatkami, które w przypadku brak możliwości ich wyegzekwowania od dłużnika będzie pokrywał wierzyciel. Komornik eksmisję wykonuje w asyście Policji i w obecności wierzyciela. Nie jest konieczna obecność dłużnika. Nieobecność wierzyciela powoduje, że komornik nie przystępuje do eksmisji. Z przebiegu eksmisji powinien być sporządzony szczegółowy protokół.

REKLAMA

W razie potrzeby komornik powinien dokonać eksmisji w obecności świadków. W celu wykonania eksmisji komornik może zarządzić przymusowe otwarcie mieszkania/lokalu dłużnika, a także zastosowanie środków przymusu bezpośredniego w celu przełamania biernego lub czynnego oporu dłużnika. Komornik usuwa ruchomości znajdujące się w pomieszczeniu i oddaje je dłużnikowi lub, gdy nie jest on obecny jego domownikowi albo ustanowionemu dozorcy.

Wierzyciel Jan K. złożył do komornika wniosek o eksmisję dłużników: Piotra, Macieja, Franciszka i Józefy L. We wniosku wierzyciel wskazał pomieszczenie tymczasowe dla dłużników, które ma 18 metrów kwadratowych. W toku postępowania komornik ustalił, iż dłużnicy nie dysponują żadnym innym lokalem, gdzie mogliby zamieszkać, ich sytuacja finansowa nie pozwala na wynajęcie żadnego lokalu. Z uwagi na fakt, iż dłużnicy nie wyrazili zgody na eksmisję do pomieszczenia wskazanego przez wierzyciela (brak wymaganych 5 metrów kwadratowych na osobę) komornik zwrócił się do niego o wskazanie innego pomieszczenia lub lokalu socjalnego. Wierzyciel nie dysponuje innym lokalem i dlatego też komornik wystąpił do gminy o wskazanie lokalu, do którego ma nastąpić eksmisja. Gmina odpowiedziała, że nie posiada żadnego takiego lokalu. W związku z tym komornik zawiesił postępowanie egzekucyjne o eksmisję do czasu, gdy wierzyciel lub gmina znajdą odpowiedni lokal albo lokal taki znajda sami dłużnicy. W przypadku, gdy lokal taki nie zostanie wskazany komornikowi w ciągu roku od momentu zawieszenia postępowanie egzekucyjne o eksmisję może ulec umorzeniu z mocy prawa.

1. Brak lokalu socjalnego lub pomieszczenia tymczasowego dla dłużnika spowoduje zawieszenie postępowania egzekucyjnego i w przypadku jego niepodjęcia umorzeniem postępowania z mocy prawa.
2. Istnieje możliwość by pomieszczenie tymczasowe nie spełniało wymogów określonych w pkt. 2 i 3 jeżeli zgodzi się na to eksmitowany
3. Jeżeli eksmitowane mają być osoby małoletnie lub ubezwłasnowolnione to przed przystąpieniem do eksmisji komornik powinien poinformować sąd rodzinny, który określi dalsze miejsce pobytu tych osób.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA