| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Windykacja > ABC windykacji > Koszty związane z dochodzeniem wierzytelności od dłużników

Koszty związane z dochodzeniem wierzytelności od dłużników

Nowe koszty związane z dochodzeniem wierzytelności nakłada na dłużników ustawa o terminach zapłaty w transakcjach handlowych. Zgodnie z art. 10 to dłużnik musi zapłacić dług powiększony o odsetki i ewentualne koszty postępowania sądowego lub komorniczego oraz koszty działania firmy windykacyjnej.

Rzeczywiste poniesienie kosztów

Ponadto, jeżeli wierzyciel chce dochodzić od dłużnika kosztów odzyskiwania należności przekraczające kwotę 40 euro, musi wykazać, że koszty te rzeczywiście poniósł. W przypadku ewentualnego sporu, powinien przedstawić nie tylko dowód, że został przez firmę windykacyjną obciążony tymi kosztami - np. prezentując fakturę VAT za usługi windykacyjne dotyczące odzyskania należności od danego dłużnika. Powinien również wykazać, że koszty te rzeczywiście poniósł - przykładowo dostarczając dokument potwierdzający, że należność wynikająca z tej faktury została przez niego uregulowana.

Podsumowując, narzędzie, które jest znacznym udogodnieniem dla wierzycieli, którzy chcą dochodzić swoich należności od dłużników, doznaje pewnych ograniczeń. Warto o nich pamiętać w sytuacji, gdy dłużnik otrzyma notę obciążeniową, wskazującą, że jest zobowiązany zapłacić za usługi, które firma windykacyjna świadczy na rzecz wierzyciela.

Autor: Rafał Rojek, radca prawny w kancelarii Sienkiewicz, Jaroszewski, Zamroch. Radcowie prawni sp. p., autor bloga przedawnione.pl

Prawa dłużnika w postępowaniu egzekucyjnym

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

KPMG

Firma Doradcza KPMG

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK