| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Windykacja > ABC windykacji > Zakres obciążenia hipoteką

Zakres obciążenia hipoteką

Przedmiotami hipoteki, oprócz tych wymienionych w art. 65 ustawy o księgach wieczystych i hipotece, mogą być także części składowe i przynależności.

Byłe przynależności

Przynależnością może być tylko taka rzecz, która jest własnością właściciela nieruchomości.

Co dzieje się z rzeczami zbytymi przez właściciela? Rzeczy te przestają być przynależnościami, ale są objęte hipoteką do czasu pozostawania ich na nieruchomości. Nie będą obciążone hipoteką rzeczy pozostające na nieruchomości, jeśli zostały zbyte w granicach prawidłowej gospodarki, a umowa ich zbycia została stwierdzona pismem z datą urzędowo poświadczoną.

Zdarza się, że przynależność przestaje być potrzebna do korzystania z nieruchomości i w związku z tym przestaje być przynależnością. Staje się samoistną rzeczą ruchomą, a hipoteka przestaje ją obejmować.

Innym przypadkiem jest przekształcenie się przynależności w część składową nieruchomości. Odrębna własność tej rzeczy wygasa, a hipoteka automatycznie obciąża nową część składową.

Sprzeciw wierzyciela

Właściciel nieruchomości obciążonej hipoteką ma prawo do rozporządzania zarówno częściami składowymi jak i przynależnościami. Jakie uprawnienia przysługują wierzycielowi hipotecznemu w sytuacji, gdy właściciel nieruchomości usuwa części składowe lub przynależności poza granice tej nieruchomości?

Do chwili zajęcia nieruchomości wierzyciel hipoteczny nie może sprzeciwić się usunięciu jej części składowych lub przynależności, jeżeli właściciel nie narusza przez to zasad prawidłowej gospodarki. Gdy zasady prawidłowej gospodarki zostają naruszone wierzyciel hipoteczny może się takiemu usuwaniu sprzeciwić niezależnie od tego czy w wyniku tych czynności właściciela nieruchomości wierzyciel poniesie szkodę, czy też nie.

Nie może jednak sprzeciwić się usuwaniu części składowych i przynależności, jeżeli właściciel nieruchomości robi to w granicach prawidłowej gospodarki.

Na podkreślenie zasługuje fakt, że może wierzyciel hipoteczny może sprzeciwić się jedynie usunięciu części składowych lub przynależności, ale nie może sprzeciwić się ich zbyciu.

Prawo do zgłoszenia sprzeciwu przysługuje wierzycielowi hipotecznemu do chwili zajęcia nieruchomości. Uważa się, że forma takiego sprzeciwu może być dowolna.

Polecamy serwis: Windykacja

Roszczenia o czynsz

Hipoteka oprócz nieruchomości obejmuje także roszczenie właściciela o czynsz najmu lub dzierżawy. Pomimo istnienia hipoteki, do chwili zajęcia nieruchomości przez wierzyciela hipotecznego właściciel może czynsz pobierać. Przepis ten znajduje zastosowanie także do umów podobnych do umowy najmu i dzierżawy, np. do umowy hotelowej.

W przypadku zajęcia nieruchomości zapłata czynszu, dokonana z góry więcej niż za 1 pełny okres płatności przypadającej po zajęciu, nie ma skutku względem wierzyciela hipotecznego. Nie dotyczy to sytuacji ujawnienia jej w księdze wieczystej przed wpisem hipoteki. Przepisy te należy stosować odpowiednio do rozporządzenia roszczeniem o czynsz.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece (Dz.U. z 1982 r. Nr 19, poz. 147) tj. z dnia 11 października 2001 r. (Dz.U. Nr 124, poz. 1361)

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Zbigniew Waz

Managing Partner w Leaware - spółce tworzącej aplikacje mobilne i webowe dla klientów na całym świecie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK