| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Program zwalczania przestępczości gospodarczej na lata 2015-2020

Program zwalczania przestępczości gospodarczej na lata 2015-2020

Program przeciwdziałania i zwalczania przestępczości gospodarczej na lata 2015-2020 to główny temat spotkania pełnomocników ds. zwalczania przestępczości gospodarczej. Program zakłada zwalczanie przestępczości tzw. białych kołnierzyków oraz wzmocnienie efektywności odzyskiwania mienia pochodzącego z przestępstw.

Prace nad rządowym Programem przeciwdziałania i zwalczania przestępczości gospodarczej na lata 2015-2020 oraz metodyczne wskazówki dla funkcjonariuszy związane z zabezpieczeniem mienia pochodzącego z przestępstw – to główne tematy spotkania pełnomocników ds. zwalczania przestępczości gospodarczej, które odbyło się we wtorek w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych (MSW).

W spotkaniu uczestniczyli pełnomocnicy stron Porozumienia zawartego w 2014 r. między szefami resortów: MSW, MF oraz Prokuratorem Generalnym o współpracy w zakresie wypracowania systemowych rozwiązań w odniesieniu do przeciwdziałania i zwalczania przestępczości gospodarczej: wiceminister spraw wewnętrznych Grzegorz Karpiński, wiceminister finansów Agnieszka Królikowska, zastępca Prokuratora Generalnego Marzena Kowalska oraz przedstawiciele MF, MSW i PG.

Rozmowy dotyczyły wyników prac zespołów eksperckich powołanych w ramach Porozumienia, odnoszących się do kwestii przestępczości w zakresie podatku od towarów i usług oraz akcyzy, a także wypracowania propozycji mechanizmów efektywnego odzyskiwania, ewidencjonowania oraz zarządzania zabezpieczonym mieniem pochodzącym z przestępstw. Podsumowano również pozostałe efekty Porozumienia wypracowane w pierwszym półroczu 2015 r.

Program przeciwdziałania i zwalczania przestępczości gospodarczej na lata 2015-2020

W trakcie spotkania przedstawiono informację o zaawansowaniu prac związanych z przyjęciem rządowego Programu przeciwdziałania i zwalczania przestępczości gospodarczej na lata 2015-2020, który stanowi efekt realizacji Porozumienia.Koordynatorem prac jest resort spraw wewnętrznych. Program ma ograniczyć przestępczość gospodarczą, realizując trzy cele szczegółowe: wzmocnienia przeciwdziałania przestępczości gospodarczej, zwiększenia skuteczności jej zwalczania oraz wzmocnienia efektywności odzyskiwania mienia pochodzącego z przestępstw. Program przeszedł już konsultacje międzyresortowe oraz uzyskał akceptację Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Zobacz: Zalety wywiadu gospodarczego

Metody postępowania w związku z zabezpieczeniem majątkowym

Przyjęto również opracowanie Metodyka postępowania w związku z zabezpieczeniem majątkowym. Jest to interaktywny dokument zawierający wskazówki postępowania w związku z przygotowaniem, wydaniem i wykonaniem zabezpieczenia majątkowego w postępowaniu przygotowawczym. Znajdują się w nim też praktyczne informacje o sposobach zabezpieczania poszczególnych składników majątkowych. Dokument może być również istotnym wsparciem w kontekście ostatniej nowelizacji Kodeksu postępowania karnego.Metodyka zostanie wkrótce przekazana do służb i instytucji odpowiedzialnych za ściganie przestępstw gospodarczych.

Zobacz: Czy nowe prawo działalności gospodarczej będzie korzystne dla przedsiębiorców?

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Igor Bąkowski

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK