REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zachęty inwestycyjne dla małych firm

Aneta Pilarska

REKLAMA

Młodzi przedsiębiorcy w Katowicach, którzy zdecydują się na remont lub adaptację lokalu, w którym ma działać firma, mogą liczyć na ulgi w podatku od nieruchomości. Miasto chce w ten sposób zachęcić do zakładania działalności gospodarczej.

Pod koniec lipca br. radni Katowic podjęli uchwałę o wprowadzeniu zwolnień od podatku od nieruchomości dla przedsiębiorców podejmujących po raz pierwszy działalność gospodarczą na terenie miasta. Ulgi mają charakter pomocy de minimis i są częścią tworzonego przez władze Katowic pakietu rozwiązań ułatwiających prowadzenie firm w mieście. Wsparcie ma przede wszystkim zachęcić do prowadzenia działalności gospodarczej młodych ludzi, w tym m.in. absolwentów szkół i uczelni. Dla budżetu nie będzie to duże obciążenie, a dla przedsiębiorcy może być znaczącą, a przede wszystkim konkretną pomocą, jaką otrzymaje, otwierając firmę.

REKLAMA

Warunki udzielenia pomocy

REKLAMA

Warunkiem zwolnienia od podatku od nieruchomości budynków lub ich części, w których młody przedsiębiorca prowadzi działalność gospodarczą, jest przeprowadzenie ich remontu lub adaptacji. Przy czym remont musi spełniać warunki przewidziane w przepisach budowlanych, a w wyniku adaptacji budynek lub lokal, w którym ma być prowadzona działalność gospodarcza, ma być przebudowany w ten sposób, aby przystosować go do wymogów firmy. Koszt remontu lub adaptacji musi być co najmniej trzy razy wyższy niż wartość ulgi w podatku od nieruchomości. Informację o poniesionych wydatkach na inwestycję wraz z kopiami dokumentów je potwierdzających (faktury, rachunki) trzeba będzie złożyć w katowickim ratuszu najpóźniej miesiąc po zakończeniu zwolnienia podatkowego.

Ulga w podatku od nieruchomości ma charakter jednorazowy i będzie udzielana na rok. O zwolnienie mogą ubiegać się tylko ci podatnicy, którzy nie mają wobec miasta zaległości z tytułu podatków i opłat lokalnych oraz podatków rolnego i leśnego. Ulgi będą udzielane do końca 2013 r.

Zwolnienia w podatku od nieruchomości będą udzielane na podstawie zgłoszenia zamiaru korzystania z pomocy de minimis (formularz jest załącznikiem do uchwały). Zgłoszenie musi być dokonane najpóźniej w ciągu sześciu miesięcy od założenia firmy. Poza załącznikiem podatnik musi przedstawić:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

1) wpis do ewidencji działalności gospodarczej lub do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej,

2) wszystkie zaświadczenia o pomocy de minimis, jakie otrzymał w roku, w którym ubiega się o pomoc, oraz w ciągu dwóch poprzednich lat, albo oświadczenie o wielkości otrzymanej pomocy w tym okresie, lub oświadczenie o nieotrzymaniu takiej pomocy,

3) informacje niezbędne do udzielenia pomocy de minimis, dotyczące podatnika i prowadzonej przez niego działalności,

4) informacje o wielkości i przeznaczeniu otrzymanej pomocy de minimis.

Podatnik straci prawo do zwolnienia z podatku od nieruchomości w przypadku, gdy inne podatki i opłaty lokalne lub podatki rolny i leśny będzie regulował z co najmniej dwumiesięcznym opóźnieniem, albo firma zostanie postawiona w stan upadłości lub likwidacji.

Pomoc de minimis

Pomoc de minimis to szczególny rodzaj pomocy publicznej. Na jej udzielenie nie wymagana jest zgoda Komisji Europejskiej, ponieważ uznaje się, że ze względu na niewielką wartość nie powoduje ona naruszenia konkurencji. Wartość pomocy de minimis nie może przekroczyć 200 tys. euro w okresie trzech lat budżetowych (100 tys. euro dla przedsiębiorców działających w sektorze transportu drogowego). Do kwoty tej sumuje się całe wsparcie de minimis, jakie przedsiębiorca uzyskał z różnych źródeł w tym okresie.

Aneta Pilarska

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Gazeta Samorządu i Administracji

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

Wartościowe środowisko pracy - czym jest, jak je stworzyć?

Dobra atmosfera w pracy przedkłada się na lojalność pracowników, ich motywację i zaangażowanie. Jak zapewnić pracownikom najlepsze employee journey? 

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

REKLAMA

Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

REKLAMA

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

REKLAMA