| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Elektroniczne dokumenty z KRS będą ważne tak, jak papierowe

Elektroniczne dokumenty z KRS będą ważne tak, jak papierowe

Na wtorkowym posiedzeniu Rząd przyjął założenia do projektu ustawy zmieniającej przepisy o Krajowym Rejestrze Sądowym. Zrównują one ważność dokumentów elektronicznych z wydawanymi przez Centralną Informację KRS dokumentami w formie papierowej.

Ponieważ dokumenty elektroniczne zyskają moc urzędową, będą miały specjalną szatę graficzną, kod literowo-cyfrowy oraz unikalny identyfikator. Możliwe będzie też opatrzenie ich nadrukiem poświadczającym zgodność dokumentu z oryginałem znajdującym się w aktach KRS.

Dostęp do wszystkich danych wpisanych do KRS, w tym dotyczących niewypłacalnych dłużników, ma być powszechny i bezpłatny. Będzie on możliwy przez stronę internetową. Zainteresowany nimi będzie też mógł złożyć drogą elektroniczną wniosek o odpis w takiej samej formie. Szczegółowe zasady przekazywania informacji określi w rozporządzeniu minister sprawiedliwości.

W założeniach do ustawy przewidziano też zmianę sposobu rejestrowania numeru identyfikacji podatkowej. NIP będzie wpisywany do rejestru przedsiębiorców z urzędu, zaraz po jego nadaniu go przez urząd skarbowy i przekazaniu informacji w tej sprawie do sądu rejestrowego. Wpis będzie bezpłatny i ogłaszany w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Jeżeli przedsiębiorca posiada adres poczty elektronicznej i strony internetowej, to również one mają być wpisywane do rejestru. Na ich ujawnienie przedsiębiorca będzie jednak musiał wyrazić zgodę.

reklama

Źródło:

PAP

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dr n.prawnych Roman Ziembiński

Od ponad 20 lat doradza i asystuje w prowadzeniu postępowań upadłościowych i naprawczych oraz przejmuje tymczasowy zarząd kryzysowy w wielu firmach krajowych i zagranicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »