| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Elektroniczne dokumenty z KRS będą ważne tak, jak papierowe

Elektroniczne dokumenty z KRS będą ważne tak, jak papierowe

Na wtorkowym posiedzeniu Rząd przyjął założenia do projektu ustawy zmieniającej przepisy o Krajowym Rejestrze Sądowym. Zrównują one ważność dokumentów elektronicznych z wydawanymi przez Centralną Informację KRS dokumentami w formie papierowej.

Ponieważ dokumenty elektroniczne zyskają moc urzędową, będą miały specjalną szatę graficzną, kod literowo-cyfrowy oraz unikalny identyfikator. Możliwe będzie też opatrzenie ich nadrukiem poświadczającym zgodność dokumentu z oryginałem znajdującym się w aktach KRS.

Dostęp do wszystkich danych wpisanych do KRS, w tym dotyczących niewypłacalnych dłużników, ma być powszechny i bezpłatny. Będzie on możliwy przez stronę internetową. Zainteresowany nimi będzie też mógł złożyć drogą elektroniczną wniosek o odpis w takiej samej formie. Szczegółowe zasady przekazywania informacji określi w rozporządzeniu minister sprawiedliwości.

W założeniach do ustawy przewidziano też zmianę sposobu rejestrowania numeru identyfikacji podatkowej. NIP będzie wpisywany do rejestru przedsiębiorców z urzędu, zaraz po jego nadaniu go przez urząd skarbowy i przekazaniu informacji w tej sprawie do sądu rejestrowego. Wpis będzie bezpłatny i ogłaszany w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Jeżeli przedsiębiorca posiada adres poczty elektronicznej i strony internetowej, to również one mają być wpisywane do rejestru. Na ich ujawnienie przedsiębiorca będzie jednak musiał wyrazić zgodę.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

HRM partners

ekspert z zakresu HR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK