| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Firmy nie będą musiały ponownie ubiegać się o zezwolenie na pracę

Firmy nie będą musiały ponownie ubiegać się o zezwolenie na pracę

Resort pracy chce ograniczyć obowiązki administracyjne firm zatrudniających cudzoziemców spoza UE.


Zmiana prawa 

Przedsiębiorcy nie będą musieli starać się u wojewody o nowe zezwolenie na pracę, jeśli zatrudniony przez nich cudzoziemiec podejmie pracę w innej miejscowości niż wskazana w składanym przez nich wcześniej wniosku o zezwolenie. Tak wynika z projektu nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Projekt jest po pierwszym czytaniu w Sejmie. Przewiduje on także inne sytuacje, kiedy firma nie musi starać się o nowe zezwolenie.

Stanie się tak wtedy, gdy przedsiębiorca powierzy cudzoziemcowi pracę o innym charakterze lub na innym stanowisku niż w nim określone. Nie może to jednak trwać dłużej niż 30 dni w roku. Przedsiębiorca nie będzie musiał ponownie starać się o zezwolenie, jeśli zmieni siedzibę lub miejsce zamieszkania, nazwę lub formę prawną działania. Także wtedy, gdy zostanie przejęty w całości lub części przez inną firmę. O każdej z wymienionych sytuacji przedsiębiorca jest zobowiązany niezwłocznie poinformować pisemnie wojewodę.

Procedura zatrudnienia cudzoziemca w Polsce jest skomplikowana i długotrwała. Przedsiębiorca najpierw stara się o uzyskanie od wojewody przyrzeczenia zatrudnienia cudzoziemca, a następnie o zezwolenie.

- Zanim otrzyma przyrzeczenie, musi przejść uciążliwy tzw. test rynku pracy i złożyć kilkanaście dokumentów - mówi Andrzej Korkus z EastWest Link.

Po uzyskaniu przyrzeczenia wysyła je kandydatowi do pracy, a ten dołącza je do wniosku o wizę narodową uprawniającą do pracy. Zanim ją jednak podejmie, pracodawca składa do wojewody wniosek o zezwolenie na pracę cudzoziemca. We wniosku określa m.in. miejsce pracy cudzoziemca i siedzibę firmy.

Zdarza się jednak, że cudzoziemiec ze względu na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej musi pracować w innej miejscowości niż wskazana we wniosku, np. w Ostrołęce, zamiast w Płocku. Z kolei przedsiębiorca może zmienić formę prawną i organizacyjną po uzyskaniu zezwolenia na pracę dla cudzoziemca.

- Wówczas musi przejść ponownie test lokalnego rynku pracy, na którym będzie pracował cudzoziemiec - wyjaśnia Andrzej Korkus.

Zdaniem Zbigniewa Bachmana, dyrektora Izby Przemysłowo-Handlowej Budownictwa, propozycje resortu pracy są zgodne z oczekiwaniami przedsiębiorców.

- Będą ułatwieniem dla firm, które na przykład otwierają nowe oddziały, realizują kontrakty budowlane w różnych miejscach Polski albo zmieniają formę prawną - mówi.

PAWEŁ JAKUBCZAK

pawel.jakubczak@infor.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Bem & Wspólnicy

Kancelaria radców prawnych specjalizująca się w prawie medycznym, prawie pracy, prawie rodzinnym oraz prawie nieruchomości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK