| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Firmy ze Szczecina z szansami na odszkodowania

Firmy ze Szczecina z szansami na odszkodowania

Wskazanie odpowiedzialnego za przerwę w dostawie prądu umożliwi dochodzenie roszczeń. Nie wiadomo, czy czyste straty finansowe będą mogły być pokryte z polis OC. Nawet małe firmy mogą kupić ubezpieczenia od skutków przerw w dostawach prądu.

- Jeśli są to umowy standardowe, to mogą nie dać im pełnej ochrony, bo zwykle wyłączona jest odpowiedzialność za tzw. czyste straty finansowe, czyli np. utratę przychodów sklepów czy firm, w sytuacji gdy nie nastąpiło uszkodzenie ich mienia, a miał miejsce przestój spowodowany przerwą. Oznacza to, że towarzystwo pokryje tylko szkody osobowe lub rzeczowe, np. jeśli zepsuł się towar w zamrażarkach lub partia produkcji w toku - mówi Michał Kiesiński.

Z punktu widzenia poszkodowanych może to być utrudnienie, bo roszczeń z polisy będą mogli domagać się tylko ci ostatni. Pozostali, którzy ponieśli czyste straty finansowe, będą musieli dochodzić swoich roszczeń na drodze cywilnej bezpośrednio od podmiotu odpowiedzialnego za szkodę.

Szybciej pieniądze dostaną ci, którzy mieli swoje polisy zabezpieczające przed takim wypadkiem. W przypadku dużych firm taka ochrona powinna być standardem.

- W ramach ubezpieczenia maszyn od uszkodzeń mogą one liczyć na pokrycie kosztów naprawy maszyn i urządzeń wynikających z ich uszkodzenia wskutek nagłego braku prądu, z dowolnej przyczyny, w tym także leżącej po stronie dostawcy energii - mówi Anna Świątek z Generali.

Dodaje, że w każdym przypadku wyłączone są szkody, jeśli przerwa w dostawie prądu była efektem np. braku konserwacji instalacji w firmie.

Duże przedsiębiorstwa mogą też liczyć na pokrycie strat finansowych związanych z przestojem w wyniku braku prądu. Jest to jednak opcja dodatkowa, za którą trzeba opłacić dodatkową składkę. Ma ona jednak w standardzie bardzo przykre wyłączenie: nie obejmuje szkód wynikających z uszkodzeń linii napowietrznych.

- To ostatnie ryzyko jest wyłączone w umów reasekuracyjnych, więc trzeba albo szukać pokrycia w ramach umów fakultatywnych, albo przenieść roszczenie na tzw. udział własny, co sprawia, że jest to relatywnie droga opcja - mówi Anna Świątek.

Ale również małe i średnie firmy mogą zabezpieczyć się przed skutkami przerwy w dostawie elektryczności.

- Niemal we wszystkich pakietach dla tego segmentu jest opcja dodatkowa lub klauzula ubezpieczenia rozmrożenia. Jest ona skierowana oczywiście do firm, które mogą ponieść z tego tytułu jakieś straty, więc będą to głównie sklepy czy hurtownie spożywcze - mówi Liliana Pawelczak-Szulc z firmy Brokerskiej STBU.

Przy czym warto zwrócić uwagę na to, że np. w warunkach PZU, Warty i większości innych towarzystw na naszym rynku polisa obejmuje tylko towary przechowywane w urządzeniach chłodniczych w temperaturze co najmniej minus 18 stopni Celsjusza. Dodatkowym warunkiem jest też, że przerwa musi trwać więcej niż 2 godziny.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Piotrowski

Prawnik, aplikant radcowski.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK