REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Straty do rozliczenia z zapłaconych podatków

Magdalena Majkowska
Magdalena Majkowska

REKLAMA

Przedsiębiorca powinien mieć możliwość rozliczenia straty z podatków zapłaconych w ciągu pięciu wcześniejszych lat - uważa Komisja Przyjazne państwo.

Komisja Przyjazne państwo kończy prace nad pakie-tem najpilniejszych nowelizacji ustaw, których celem jest odbiurokratyzowanie polskiej gospodarki. Jednym z pomysłów, które zostaną zaprezentowane Sejmowi, jest zmiana zasad rozliczania straty w podatkach dochodowych.

REKLAMA

REKLAMA

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, przedsiębiorcy mają prawo do odliczenia straty od dochodu (podstawy opodatkowania) w najbliższych, kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych. Dziś podatnik może zatem rozliczyć stratę w okresach przyszłych, ale nie w przeszłych. Komisja proponuje wprowadzenie zmiany, zgodnie z którą podatnik będzie miał możliwość roz- liczenia straty z po-datków zapłaconych w ciągu pięciu wcześniejszych lat. W praktyce oznacza to, że jeśli przedsiębiorca osiągnie stratę, a wcześniej działalność przynosiła dochody, od których opłacał podatki, będzie mógł wystąpić o zwrot nadpłaconego podatku dochodowego.

Jak wskazuje Mateusz Kobyliński, doradca podatkowy, starszy menedżer w firmie KPMG, przepisy umożliwiające podatnikom rozliczanie strat z podatkami zapłaconymi w latach poprzednich funkcjonują w wielu systemach podatkowych na świecie (tzw. loss carryback).

- Proponowana zmiana dająca podatnikowi możliwość rozliczenia straty z danego źródła przychodu z zapłaconym podatkiem z tego źródła w ciągu pięciu poprzednich lat, czyli efektywnie możliwość uzyskania zwrotu podatku, to krok w stronę uczynienia polskiego systemu podatkowego bardziej przyjaznego dla podatnika - ocenia ekspert. Zdaniem Mateusza Kobylińskiego takie rozwiązanie wydaje się szczególnie korzystne np. dla osób prowadzących działalność, umożliwiając złagodzenie negatywnych ekonomicznych skutków danego (słabego) roku działalności przedsiębiorcy, w którym nie osiągnął zysku. Zdaniem Pawła Mazurkiewicza, doradcy podatkowego i partnera w MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy, pomysł wstecznego rozliczania strat nie jest może rewolucyjny (w historii podatków takie rozwiązania można zidentyfikować), jednak byłby nietypowy.

Eksperci podatkowi zgodnie wskazują jednak na wysokie koszty budżetowe takiego rozwiązania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Metoda ta wiąże się z pewnym ryzykiem z perspektywy dochodów budżetu państwa, w szczególności w okresach gorszej koniunktury może się okazać, że podatnicy rozliczający wstecznie straty ubiegać się będą o znaczne kwoty nadpłaconego podatku - mówi Mateusz Kobyliński.

Podobne wątpliwości ma Paweł Mazurkiewicz.

- Z punktu widzenia budżetu państwa rozwiązanie takie jest bardzo trudne do zaakceptowania, zmusza bowiem fiskusa do zwrotu podatków w okresie dekoniunktury. Jednocześnie otwiera dość szerokie pole do nadużyć. Trudno spodziewać się wprowadzenia tej nowości do naszego systemu podatkowego - ocenia ekspert.

50 proc. kwoty straty może wynieść obecnie maksymalna wysokość odliczenia od podstawy opodatkowania w każdym z następujących po sobie pięciu latach podatkowych

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

Wartościowe środowisko pracy - czym jest, jak je stworzyć?

Dobra atmosfera w pracy przedkłada się na lojalność pracowników, ich motywację i zaangażowanie. Jak zapewnić pracownikom najlepsze employee journey? 

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

REKLAMA

Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

REKLAMA

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

REKLAMA