REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Brak limitów dorabiania dla rencistów ograniczy szarą strefę

Bożena Wiktorowska
Bożena Wiktorowska

REKLAMA

Od 2009 roku renciści będą mogli dodatkowo pracować bez groźby utraty świadczenia. Pracodawcy chwalą takie rozwiązanie, ale krytykują je lekarze medycyny pracy.

ZMIANA PRAWA

REKLAMA

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej proponuje liberalizację zasad dorabiania przez osoby otrzymujące renty z tytułu niezdolności do pracy. W przygotowanym projekcie ustawy, który trafił już do konsultacji społecznych, resort zaproponował, aby od przyszłego roku osoby otrzymujące te świadczenia nie miały zmniejszanych lub zawieszanych świadczeń, jeśli podejmą pracę. Takie rozwiązanie ma zachęcić rencistów do podejmowania legalnej pracy. Obecnie pracodawcy często zatrudniający takie osoby część wynagrodzenia płacą im w gotówce.

- Likwidacja kwot granicznych spowoduje ograniczenie szarej strefy - uważa Jan Zając, prezes Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych.

Jego zdaniem powinno to też zachęcić rencistów do podejmowania pracy. Tłumaczy, że wiele osób boi się obecnie pracować, aby nie stracić świadczenia.

- To powrót do normalności, bo umożliwi powrót do pracy wielu osobom, które obecnie żyją tylko ze skromnej renty - podkreśla Jan Zając.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zgodnie z ustawą z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z FUS (Dz.U. z 2004 r. nr 39, poz. 353 z późn. zm.) renta nie jest zmniejszana, jeśli kwota przychodu nie przekroczy 70 proc. przeciętnego wynagrodzenia za poprzedni kwartał (aktualnie 1892,40 zł). Natomiast jeśli przychód przekroczy 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia (aktualnie 3514,50 zł), to ZUS zawiesza wypłatę renty.

Bogna Nowak-Turowiecka z Konfederacji Pracodawców Polskich dobrze ocenia propozycje rządu. Uważa, że dla rencistów praca będzie formą rehabilitacji.

- Obecnie przyznawane są tylko renty okresowe i renciści po jakimś czasie powinni wracać do aktywności zawodowej. Nie powinni więc tracić kontaktu z rynkiem pracy - tłumaczy.

Mateusz Walewski z Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych zwraca z kolei uwagę, że zwiększy się liczba pracowników, których będą mogły zatrudnić firmy. Tłumaczy, że zyska budżet, dzięki wpływom ze składek i podatków.

Innego zdania są lekarze medycyny pracy. Ich zdaniem ludzie niezdolni do pracy obok renty powinni mieć możliwość podjęcia pracy na stanowisku dostosowanym do ich potrzeb.

REKLAMA

- Nie można pozwolić na dorabianie bez żadnych ograniczeń, jednocześnie nie tworząc miejsc pracy przystosowanych do rehabilitacji - mówi dr Ewa Wągrowska-Koski, krajowy konsultant medycyny pracy z Instytutu Medycyny Pracy im. prof. J. Nofera.

Jej zdaniem powinno się tworzyć dogodne warunki do powstawania zakładów rehabilitacji zawodowej, żeby stworzyć rencistom szansę na znalezienie pracy i dochodzenie do zdrowia. Profesor Anna Wilkowska-Pietruszyńska z Centrum Medycznego Kształcenia zwraca uwagę, że renta pozwala utrzymać się osobom niezdolnym do pracy z powodu upośledzenia funkcji organizmu w następstwie choroby czy urazu.

6,4 tys. rent zmniejszał ZUS w 2007 roku z powodu przekroczenia wysokości przychodów

4,3 tys. rent zawieszał

BoŻena Wiktorowska

bozena.wiktorowska@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

REKLAMA

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

REKLAMA

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

REKLAMA