| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Producent odpowiada za bezpieczeństwo wyrobu

Producent odpowiada za bezpieczeństwo wyrobu

Nawet 100 tys. zł kary może zapłacić przedsiębiorca, który wiedząc, że korzystanie z wytworzonego przez niego produktu wiąże się z niebezpieczeństwem, nie powiadomił o tym odpowiednich władz.


W ciągu ostatnich czterech lat przedsiębiorcy złożyli 209 dobrowolnych powiadomień o niebezpiecznym produkcie. Liczba zgłoszeń w ciągu ostatnich lat rośnie: w 2004 roku było ich 16, rok później - 34, w 2006 roku - 51, a w ubiegłym roku aż 108. Najwięcej dobrowolnych powiadomień skierowanych do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów dotyczy branży motoryzacyjnej (w 2007 roku było ich 71) oraz sprzętu AGD i zabawek.

Przedsiębiorcy powinni sprawdzać jakość wytwarzanego asortymentu: analizować przebieg procesu produkcyjnego i poddawać produkt rutynowym badaniom laboratoryjnym. Jeszcze przed wprowadzeniem wyrobu na rynek muszą oznakować go w taki sposób, aby konsument nie miał problemu z ustaleniem, kto jest odpowiedzialny za jego bezpieczeństwo. Kontroli bezpieczeństwa służy również systematyczna analiza skarg konsumentów i badania próbek produktów wprowadzanych na rynek.

W razie potrzeby przedsiębiorca ma też obowiązek zmodyfikować proces produkcyjny, a nawet wycofać wyrób z obrotu. O wadliwym produkcie musi też powiadomić sieć sprzedaży oraz potencjalnych użytkowników, a także opracować komunikaty dla mediów, zamieścić ogłoszenia w prasie, wywiesić plakaty w punktach handlowych, uruchomić infolinię i informować o wadach produktów w witrynach internetowych. Musi też naprawić lub wymienić wadliwy produkt na sprawny albo zwrócić pieniądze.

Przedsiębiorca powinien niezwłocznie powiadomić UOKiK o wykrytych wadach oraz działaniach naprawczych, jakie podjął lub zamierza podjąć. Informacje takie należy przekazywać do Urzędu niezwłocznie. Wstrzymywanie się z podjęciem takich działań do czasu przygotowania kampanii naprawczej może zostać uznane przez prezesa UOKiK za naruszenie prawa i zagrożone jest karą do 100 tys. zł.

MaŁgorzata Piasecka-Sobkiewicz

malgorzata.piasecka@infor.pl

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Prawo i Logistyka

PrawoiLogistyka.pl to serwis tematyczny zajmujący się prawnymi aspektami działalności transportowej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK