| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Producent odpowiada za bezpieczeństwo wyrobu

Producent odpowiada za bezpieczeństwo wyrobu

Nawet 100 tys. zł kary może zapłacić przedsiębiorca, który wiedząc, że korzystanie z wytworzonego przez niego produktu wiąże się z niebezpieczeństwem, nie powiadomił o tym odpowiednich władz.


W ciągu ostatnich czterech lat przedsiębiorcy złożyli 209 dobrowolnych powiadomień o niebezpiecznym produkcie. Liczba zgłoszeń w ciągu ostatnich lat rośnie: w 2004 roku było ich 16, rok później - 34, w 2006 roku - 51, a w ubiegłym roku aż 108. Najwięcej dobrowolnych powiadomień skierowanych do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów dotyczy branży motoryzacyjnej (w 2007 roku było ich 71) oraz sprzętu AGD i zabawek.

Przedsiębiorcy powinni sprawdzać jakość wytwarzanego asortymentu: analizować przebieg procesu produkcyjnego i poddawać produkt rutynowym badaniom laboratoryjnym. Jeszcze przed wprowadzeniem wyrobu na rynek muszą oznakować go w taki sposób, aby konsument nie miał problemu z ustaleniem, kto jest odpowiedzialny za jego bezpieczeństwo. Kontroli bezpieczeństwa służy również systematyczna analiza skarg konsumentów i badania próbek produktów wprowadzanych na rynek.

W razie potrzeby przedsiębiorca ma też obowiązek zmodyfikować proces produkcyjny, a nawet wycofać wyrób z obrotu. O wadliwym produkcie musi też powiadomić sieć sprzedaży oraz potencjalnych użytkowników, a także opracować komunikaty dla mediów, zamieścić ogłoszenia w prasie, wywiesić plakaty w punktach handlowych, uruchomić infolinię i informować o wadach produktów w witrynach internetowych. Musi też naprawić lub wymienić wadliwy produkt na sprawny albo zwrócić pieniądze.

Przedsiębiorca powinien niezwłocznie powiadomić UOKiK o wykrytych wadach oraz działaniach naprawczych, jakie podjął lub zamierza podjąć. Informacje takie należy przekazywać do Urzędu niezwłocznie. Wstrzymywanie się z podjęciem takich działań do czasu przygotowania kampanii naprawczej może zostać uznane przez prezesa UOKiK za naruszenie prawa i zagrożone jest karą do 100 tys. zł.

MaŁgorzata Piasecka-Sobkiewicz

malgorzata.piasecka@infor.pl

reklama

Autor:

Źródło:

GP
Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych 2017 Komentarz54.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Mikołaj Przywara

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »