| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Umowy > ABC umów > Potrącenie w postępowaniu upadłościowym i naprawczym

Potrącenie w postępowaniu upadłościowym i naprawczym

Potrącenie ustawowe (oraz umowne) pełni ważną funkcję w obrocie gospodarczym. Pozwala bowiem na kompensacje wzajemnych wierzytelności bez konieczności spełniania każdego ze świadczeń osobno.

Art. 94 ust. 2 Potrącenie jest dopuszczalne, jeżeli nabywca stał się wierzycielem upadłego wskutek spłacenia jego długu, za który odpowiadał osobiście albo określonymi przedmiotami majątkowymi, i jeżeli nabywca w czasie, gdy przyjął odpowiedzialność za dług upadłego, nie wiedział o istnieniu podstaw do ogłoszenia upadłości. Potrącenie jest zawsze dopuszczalne, jeżeli przyjęcie odpowiedzialności nastąpiło na rok przed dniem ogłoszenia upadłości

O ograniczeniu zakresu potrącenia i dodatkowych przesłankach jego skuteczności stanowią art. 96 i 93 ust. 2. Pierwszy z nich nakłada na wierzyciela upadłego konieczność złożenia oświadczenia o chęci skorzystania z potrącenia, najpóźniej w dacie zgłoszenia wierzytelności.

Oświadczenie takie ma być skierowane do syndyka, a składane na ręce sędziego-komisarza. Nie wymaga dla swej skuteczności żadnej formy szczególnej. Drugi z nich służy jako podstawa do zmniejszenia sumy wierzytelności przysługującej wobec upadłego.

Art. 93 ust. 2 Do potrącenia przedstawia się całkowitą sumę wierzytelności upadłego, a wierzytelność wierzyciela tylko w wysokości wierzytelności głównej wraz z odsetkami naliczonymi do dnia ogłoszenia upadłości.
ust. 3 Jeżeli termin płatności nieoprocentowanego długu upadłego w dniu ogłoszenia upadłości nie nastąpił, do potrącenia przyjmuje się sumę należności zmniejszoną o odsetki ustawowe, nie wyższe jednak niż sześć procent, za czas od dnia ogłoszenia upadłości do dnia płatności i nie więcej niż za okres dwóch lat

Polecamy: Jakie są prawa podwykonawcy przy umowie o roboty budowlane?

Ustanawia on granicę, którą jest ogłoszenie upadłości, powodującą zaprzestanie naliczania odsetek od świadczenia głównego wierzyciela upadłego. W ust. 3 wierzyciel uzyskuje korzyść z ogłoszenia upadłości, w postaci natychmiastowej wymagalności jego wierzytelności. Ta korzyść zostaje zrekompensowana poprzez pomniejszenie sumy głównej o określoną wartość odsetek ustawowych. Ponadto podlega zastosowaniu reguła ogólna umarzania wierzytelności do kwoty niższej – art. 498 k.c.

reklama

Polecamy artykuły

Ekspert:

Marek Pasiński

Radca prawny

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Potrącenie w postępowaniu upadłościowym i naprawczym
Potrącenie w postępowaniu upadłościowym i naprawczym

CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Wojciechowski

Adwokat, ekspert prawa pracy, publicysta. Były Wicedyrektor Departamentu Prawnego w Głównym Inspektoracie Pracy. W latach 1998-2001 pracował w charakterze specjalisty w Departamencie Prawa Pracy Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. W ramach prac ministerialnych zajmował się sporządzaniem opinii prawnych, brał udział w pracach nad projektami legislacyjnymi, pisał ekspertyzy na potrzeby Komisji Trójstronnej oraz Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK