REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie klauzule można stosować w umowie faktoringu?

Kancelaria KKW
Jakie klauzule można stosować w umowie faktoringu?
Jakie klauzule można stosować w umowie faktoringu?

REKLAMA

REKLAMA

Umowa faktoringu należy do grupy tzw. umów nienazwanych i nie jest stypizowana w polskich prawie cywilnym. Z reguły do jej zawarcia dochodzi w obrocie profesjonalnym, między przedsiębiorcami. Na jakie klauzule firmy powinny zwracać uwagę? Przeczytaj poradę eksperta.

Faktoring łączy elementy różnych umów – przede wszystkim umowy cesji wierzytelności tj. umowy przenoszącej wierzytelności z majątku przedsiębiorcy (faktoranta) do majątku nabywcy (faktora), umowy zlecenia oraz innych umów, których przedmiotem jest świadczenie usług. Często faktor w ramach umowy zobowiązuje się do wykonania czynności dodatkowych, niezwiązanych już bezpośrednio z samą cesją, jak np. doradztwo prawne, usługi marketingowe, usługi związane z windykacją należności.

REKLAMA

W umowach faktoringu znajdziemy więc klauzule charakterystyczne dla różnych typów umów. Dopuszczalność zawierania umów faktoringowych wynika z zasady swobody umów określonej w art. 353¹ kodeksu cywilnego, zgodnie z którym strony zawierające umowę, mogą ułożyć stosunek prawny według swego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości (naturze) stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego.

Zobacz: Jak uniknąć niedozwolonych klauzul umownych?

REKLAMA

W praktyce w umowie faktoringu strony umieszczają klauzule typowe dla cesji wierzytelności czy umowy zlecenia. Ponadto w umowie faktoringu zamieszcza się często np.: klauzule dotyczące podziału ryzyka na wypadek niewypłacalności dłużnika (klauzule przewidujące zwrotne przejście wierzytelności na faktoranta), klauzule zakładające tzw. cesję globalną (czyli przejęcie przez faktora wszystkich, zarówno istniejących jak i przyszłych wierzytelności, które przysługują lub będą przysługiwać faktorantowi), klauzule dotyczące zasad powiadamiania dłużnika (w wypadku faktoringu otwartego – dłużnik jest powiadamiany, podczas gdy faktoring tajny zakłada nieinformowanie dłużnika o dokonanej cesji). Zgodnie z w/w zasadą autonomii kontraktowania, strony mają swobodę kształtowania relacji i treści wzajemnych zobowiązań. 

Istnieją jednak pewne ograniczenia dla stron stosunków obligacyjnych, w tym stron umów faktoringu, w formułowaniu treści umowy. Mają tutaj zastosowanie ogólne zasady kreowania stosunków zobowiązaniowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Co to jest faktoring i jakie są jego rodzaje?

REKLAMA

Po pierwsze niedopuszczalne będzie zawarcie w umowie faktoringu postanowienia sprzecznego z bezwzględnie obowiązującym przepisem prawa (ius cogens) oraz przepisami semiimperatywnymi, tj. określającymi minimalne wymogi ochrony prawnej, a więc postanowienia sprzecznego z ustawą.

Przykładowo:
- niedopuszczalne jest zamieszczenie w umowie jako warunku takiego zastrzeżenia, które nie może być uznane jako warunek w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego (art. 89 i art. 94) i od jego ziszczenia się uzależniać możliwość odstąpienia od umowy;
- sprzeczna z ustawą (z art. 83 Prawa upadłościowego i naprawczego) jest klauzula przewidująca zmianę lub rozwiązanie umowy na wypadek ogłoszenia upadłości jednej ze stron umowy;
- niedopuszczalne jest zastrzeżenie kary umownej na wypadek niewykonania zobowiązania pieniężnego;
- nieważna jest klauzula umowna, na mocy której strony dokonują umownego wyłączenia odsetek za opóźnienie w spełnieniu świadczenia pieniężnego (zrzeczenie się odsetek z góry, jeszcze przed ich powstaniem),
- nieskuteczne jest także zastrzeżenie prawa do odstąpienia umowy bez określenia terminu na jego wykonanie;
- sprzecznym z ustawą jest również postanowienie umowne, uprawniające do naliczania za opóźnienie w spełnieniu świadczenia pieniężnego odsetek wyższych niż maksymalne odsetki umowne (w rozumieniu art. 359 k.c.);
- nieskuteczne jest ponadto ustalenie w umowie innego okresu przedawnienia roszczeń stron, niż to wynika z ustawy.

Po drugie granice swobody umów wyznaczają zasady współżycia społecznego, a więc normy pozaprawne, takie jak np.: zasada uczciwości i rzetelności kupieckiej, zasada lojalnego, opartego na zaufaniu, postępowania wobec kontrahenta w trakcie kształtowania treści umowy i jej realizacji.

Przykładowo za niedopuszczalne można uznać nieuzasadnione rażąco nierównoważone ukształtowanie wzajemnych praw i obowiązków stron (na granicy wyzysku) czy też klauzule, z których wynika, że stwierdzenie, czy doszło do zawinionego niewywiązania się z umowy przez jedną stronę, należy do wyłącznej oceny drugiej strony tej umowy. 

Polecamy: Na czym polega umowa faktoringu?

Po trzecie autonomia stron w kształtowaniu treści kontraktu jest ograniczona naturą (właściwością) zobowiązania. Postanowienia umowy sprzeczne z celem stosunku obligacyjnego są nieważne. Dla przykładu sądy uznają, iż sprzeczność taka występuje w wypadku zawarcia w umowie klauzuli dopuszczającej dokonywanie jednostronnej zmiany umowy w dowolnym czasie przez jedną ze stron (np. zmiany regulaminów wiążące drugą stronę).
Zamieszczenie nieważnych postanowień w każdej umowie, także w umowie faktoringu wywołuje skutki wynikające z ogólnych reguł dokonywania czynności prawnych, określone w art. 58 k.c. Co do zasady przekroczenie granic autonomii kontraktowania oznacza nieważność całej umowy. Jeśli jednak naruszenie swobody umów dotyczyło tylko części umowy, wówczas czynność jest ważna w pozostałej części, chyba że bez postanowień dotkniętych nieważnością umowa nie zostałaby dokonana (art. 58 § 3 k.c.).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

REKLAMA

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA