| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Umowy > ABC umów > Odpowiedzialność za niewykonanie zobowiązania

Odpowiedzialność za niewykonanie zobowiązania

Strona jeśli zawarła umowę, ale nie wykonała swojego zobowiązania, będzie musiała ponieść tego konsekwencje. Odpowiedzialność dłużnika z tytułu niewykonania umów określona została przepisami Kodeksu cywilnego odpowiedzialnością kontraktową. Odpowiedzialność ta odnosi się do szkody, jaką poniosła druga strona, z powodu niewykonania świadczenia przez dłużnika.

Za co odpowiada dłużnik

Jak już wyżej pisaliśmy, dłużnik ponosi odpowiedzialność za szkodę, przy czym w miejscu tym należy zaznaczyć, że szkoda ta może być następstwem niewykonania lub tez niewłaściwego wykonania przez dłużnika zobowiązania, chyba że wykonanie jest następstwem okoliczności za które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi.

Polecamy serwis Odszkodowania

Rozmiary szkody

Odpowiedzialność kontraktowa obejmuje tylko szkody majątkowe, a dłużnik zobowiązany do odszkodowania ponosi odpowiedzialność tylko za normalne następstwa działania lub zaniechania, z którego szkoda ta wynikła i w granicach tych ma obowiązek naprawić szkodę. Szkoda obejmuje straty poniesione przez poszkodowanego a także utracone korzyści tj. korzyści, które poszkodowany mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono.

Prawo stwarza domniemanie, ze dłużnik odpowiada za niezachowanie należytej staranności, chyba że ze szczególnego przepisu albo z czynności prawnej wynika co innego.

Porównaj: Kto odpowiada za zderzenie z dzikim zwierzęciem

Nie można zastrzec w umowie, że dłużnik nie będzie ponosił odpowiedzialności za szkodę, którą mógłby wyrządzić umyślnie. Oczywiście dodanie do umowy zapisu, w którym strony zaostrzą odpowiedzialność dłużnika ponad tą, o której mowa w przepisach, jest dopuszczalne.

Na mocy zawartej przez strony umowy, Firma A dostarczyła Firmie B określoną w umowie ilość środków chemicznych do ochrony roślin. Niestety przez pomyłkę pracownika firmy A, dostarczony został inny towar. Firma B zastosowała dostarczony przez kontrahenta środek na całym obszarze produkcji rolnej. W skutek zastosowania niewłaściwego środka, plantacja Firmy B została w całości zniszczona. W związku z zaistniałą sytuacją, Firma B nie będzie w stanie sprzedać zbiorów, które miała osiągnąć z tej plantacji. Czego poszkodowana spółka może domagać się od Firmy, która dostarczyła niewłaściwy towar? Poszkodowana spółka będzie mogła domagać się od drugiej strony umowy odszkodowania w wysokości obejmującej nie tylko rzeczywiście poniesione szkody, którą doznała na skutek nienależytego wykonania umowy przez drugą stronę, ale także szkody wynikającej z fakt, iż na skutek zniszczenia plantacji, nie będzie mogła sprzedać plonów (czyli utraconych korzyści).

reklama

Polecamy artykuły

Ekspert:

Monika Serwatka

Aplikantka radcowska

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Prawo stwarza domniemanie, ze dłużnik odpowiada za niezachowanie należytej staranności, chyba że ze szczególnego przepisu albo z czynności prawnej wynika co innego.
Prawo stwarza domniemanie, ze dłużnik odpowiada za niezachowanie należytej staranności, chyba że ze szczególnego przepisu albo z czynności prawnej wynika co innego.

Rachunkowość Budżetowa764.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna - Inkaso WEC S.A.

Obsługa wierzytelności

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK