| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Zarządzanie > Szkolenia > E-learning > E-learning wciąż jest nowością

E-learning wciąż jest nowością

Polska musiała pokonać bardzo długi i szeroko zakrojony cykl przemian technicznych i merytorycznych, aby móc zrównać się poziomem z technologicznie zaawansowanym Zachodem. Dlatego nauczanie na odległość jest nowością na rynku usług edukacyjnych.

W chwili obecnej można powiedzieć, że jesteśmy tak naprawdę na starcie i dopiero w tym momencie warto zaczynać zgłębiać tematykę e-learningu, a oprócz tego nadal kontynuować projekty prowadzące do informatyzacji Polski i poprawy świadomości informatycznej. Dlaczego?

Komputery i dostęp do Internetu są tanie i ogólnodostępne. Niestety, badania przeprowadzone przez CBOS w lipcu 2009 roku pokazują, że jedynie 65 proc. Polaków ma komputer, a 56 proc. Internet. Zauważalne są różnice między miastem a wsią. Na wsi dostęp do sieci ma 46 proc. badanych, natomiast w miastach, niezależnie od ich wielkości - 62 proc.

Oznacza to dalszą potrzebę tworzenia programów pomocy, których celem będzie udostępnienie odpowiedniego sprzętu każdemu, kto mimo braku płynności i możliwości finansowej posiada chęć włączenia się do życia w społeczeństwie informacyjnym. Warto jednak odnotować, że na przestrzeni lat odsetek ludzi korzystających z komputerów systematycznie wzrasta.

Polecamy: Nauczanie na odległość - nowa era w szkoleniach dla firm

Te same badania pokazują, że wśród społeczeństwa wzrósł poziom świadomości i wiedzy informatycznej. Dotyczy to jednak głównie ludzi młodych i w średnim wieku do 45 roku życia. Tymczasem należy edukować i zachęcać ludzi, którzy przekroczyli ten wiek, aby zyskiwali nowe doświadczenie w zakresie korzystania z Internetu i komputera, ponieważ zwiększy to ich szanse na rynku pracy.

Oprócz tego informatyzacja wsi i biedniejszych regionów kraju umożliwi zdalne nauczanie osób, które nie mają możliwości dotarcia do szkoły. Częstym czynnikiem warunkującym ten stan rzeczy jest rozproszenie placówek oświatowych w miastach, które często są odległe o kilka kilometrów od ludzi chcących się edukować.

Rząd planuje udostępnić mechanizmy zdalnego nauczania dla ludzi po 45. roku życia, którzy stracili pracę, a do podjęcia nowej formy zarobkowej potrzebują większych kwalifikacji. Czy obecnie jest na to dobry moment? Sądzę, że potrzebujemy jeszcze kilku zabiegów umożliwiających sprawne przeprowadzenie tego procesu – z bardzo prostego powodu.

Jeśli przekonamy starsze pokolenie do korzystania z Internetu, rozpoczniemy powolne wprowadzenie do tematyki nauczania na odległość, to zyska na tym nie tylko ono (ponieważ będą wiedzieli w jaki sposób mogą nauczyć się np. języka angielskiego za darmo lub za bardzo małe pieniądze), lecz także rząd, który nie będzie musiał wydawać kolejnych milionów złotych na programy doszkalające dla ludzi bezrobotnych po 45 roku życia.

Polecamy: Webcasting we współczenym nauczaniu

Bardzo pozytywnym aspektem programu rozwoju gospodarczego ePolska była informatyzacja placówek publicznych takich jak szkoły i biblioteki. Wiele osób, których nie było stać na własne komputery i łącza, zyskało darmowy dostęp do globalnej sieci. W tym miejscu warto jednak zadać pytanie odnośnie tego, ile takich osób skorzystało z tej możliwości?

Jak widać, jesteśmy na dobrej drodze do informatyzacji obejmującej coraz większy zasięg Polski, rząd nadal powinien dążyć i wspierać dalsze działania mające na celu rozpowszechnianie nowych technologii.

Artykuł jest fragmentem raportu „Nauczanie na odległość 2010” WebHat

reklama

Polecamy artykuły

Ekspert:

WebHat

WebHat to prężnie rozwijająca się firma tworząca interaktywny video e-learning.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Rząd planuje udostępnić mechanizmy zdalnego nauczania dla ludzi po 45. roku życia, którzy stracili pracę, a do podjęcia nowej formy zarobkowej potrzebują większych kwalifikacji.
Rząd planuje udostępnić mechanizmy zdalnego nauczania dla ludzi po 45. roku życia, którzy stracili pracę, a do podjęcia nowej formy zarobkowej potrzebują większych kwalifikacji.

Klasyfikacja Środków Trwałych 2016 ze stawkami amortyzacji i powiązaniem z KŚT 201079.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

ELPIGAZ

ELPIGAZ jest czołowym producentem i dostawcą nowoczesnych rozwiązań dla motoryzacji w zakresie gazowych układów zasilania pojazdów, zbiorników LPG i ciśnieniowych zbiorników powietrza.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK