| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Zarządzanie > Szkolenia > ABC szkoleń > Cytaty i anegdoty dotyczące szkoleń

Cytaty i anegdoty dotyczące szkoleń

Poniżej zbiór cytatów i anegdot związanych ze szkoleniami.

Jeżeli nie potrafimy tego robić, jedynym ratunkiem mogą okazać się dobre koligacje, o czym przekonał się pewien arystokrata rosyjski żyjący za czasów Aleksandra I. Po pijanemu stwierdził on kiedyś publicznie w kasynie, że „ma cara w dupie”. Za taki wybryk na długie lata powinien zamienić pałac na kwaterę, która ulokowana byłaby w najzimniejszej części Syberii. Ale ponieważ miał koligacje na dworze petersburskim, skazano go jedynie na niewielką grzywnę. Oto jakie znaleziono uzasadnienie dla wyroku: „... zostaje skazany na grzywnę za rozpowszechnianie nieprawdziwych wiadomości na temat miejsca pobytu Najjaśniejszego Pana".

Zobacz: Czy warto szkolić pracownika?

„Mów tylko o tym, co rozumiesz. O innym milcz!” (Lew Tołstoj). Czasami już lepiej przyznać się do niewiedzy. Tak też zrobiła żona Einsteina. Zapytana o to, czy rozumie teorię względności, odpowiedziała: – Nie. Ale znam mojego męża i wiem, że można mu ufać. Niestosowanie się do tej zasady grozi poważnymi konsekwencjami, a zwłaszcza ujawnieniem naszej ignorancji. Tak też było w przypadku pewnego listonosza, który po raz pierwszy szedł do pracowni Pabla Picassa. Oddał on malarzowi list, rozejrzał się wokół i powiedział:
– Zdolnego ma pan synka... – Dlaczego pan tak myśli? – zapytał Picasso.
– Przecież widzę, tyle tu rysunków.

„Co się w ogóle da powiedzieć, da się powiedzieć jasno. O czym nie potrafi się mówić, o tym należy milczeć” (Ludwik Wittgenstein). A dla jasności mówienia, najlepiej używać przykładów, do czego stosował się Albert Einstein. Poproszony o opisanie radia, odpowiedział: „Widzicie, telegraf jest rodzajem bardzo, bardzo długiego kota. Naciskacie jego ogon w Nowym Jorku, a jego głowa miauczy w Los Angeles. Rozumiecie? I radio działa na tej samej zasadzie: wysyłacie sygnały stąd, a odbierają je tam. Jedyną różnicą jest to, że nie ma kota”.

Powyższych stwierdzeń nie możesz jednak traktować jako praw absolutnych, a jedynie jako drogowskazy. To czy za nimi podążysz, powinno zależeć od sytuacji. W końcu „gdyby ludzie mówili tylko o sprawach, na których się znają – na świecie byłoby bardzo cicho” (Giovanni Guareschi).

Myślisz pewnie: chwileczkę, przecież przez większość tego artykułu było udowadniane, że milczenie jest lepsze od mówienia, a tu nagle taki zwrot stanowiska. Zgoda. Niestety, milczenie samo w sobie jest procesem biernym i nie przynosi żadnych wymiernych korzyści. Co innego, jeżeli jest stosowane w konkretnym celu. Jednym z takich celów może być uniknięcie mówienia rzeczy niewłaściwych. Innym może być wywarcie wrażenia na innych. Jednak najważniejszym powodem, dla którego warto czasami zamilknąć, jest słuchanie. I to właśnie jemu poświęcony zostanie kolejny odcinek tej serii.

Na koniec propozycja ćwiczenia na kreatywność dla uczestników szkolenia, oczywiście z zastosowaniem cytatów. Na początek przygotuj zestaw cytatów i zapisz je na osobnych kartkach. Możesz wybrać zarówno ciekawe i zabawne cytaty, jak i najprostsze, i najbardziej oczywiste. Możesz także stworzyć z nich kontrastujące zestawy. Wybór należy do Ciebie. Przystępując do ćwiczenia, podziel uczestników na kilka zespołów. Optymalna wielkość zespołu to 2-5 osób. Każdy zespół powinien wylosować jeden cytat lub ich zestaw, w zależności od ilości czasu, jaką możesz poświęcić ćwiczeniu. Zadaniem uczestników ćwiczenia jest wymyślenie do każdego cytatu 3–5 różnych interpretacji. Mają na to 5-15 minut. Następnie rezultaty swojej pracy prezentują przed resztą grupy.

Weźmy na przykład użyty w tym tekście cytat Alberta Einsteina „szczęście: praca plus umiejętność trzymania języka za zębami”. Pierwszą interpretacją mogłoby być to, że szczęście możemy czerpać z naszej pracy, pod warunkiem, że nie zrazimy do siebie przełożonych, pokazując im język. Kolejna: pracowanie z wystawionym językiem jest sprzeczne z przepisami BHP, przez co możemy stracić pracę oraz źródło dochodów. Jeszcze inną możliwą interpretacją jest to, że rozmawianie podczas pracy obniża jej efektywność, a tym samym zmniejsza czerpaną z niej satysfakcję i dochody. Takie przykłady można mnożyć uzyskując mniej lub bardziej absurdalne rezultaty. A o to przecież chodzi w kreatywnym myśleniu, gdyż często właśnie dzięki najgłupszym pomysłom znajduje się najbardziej efektywne rozwiązania.

Co Ty zyskujesz poprzez przeprowadzenie takiego ćwiczenia? Przede wszystkim mnóstwo pomysłów na zastosowanie cytatów, które możesz wykorzystać w przyszłości. Ponadto angażujesz uczestników do aktywnego uczestnictwa w szkoleniu oraz osiągasz cel ćwiczenia, jakim jest stymulowanie kreatywnego myślenia. Warto mieć zawsze pod ręką kilka cytatów i korzystać z nich w razie potrzeby. Życzę powodzenia!

Zobacz serwis: ABC szkoleń

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anna Mosiej

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK