| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Spółka z o.o. > Modyfikacja danych rejestrowych wymagająca zmiany umowy spółki z o.o.

Modyfikacja danych rejestrowych wymagająca zmiany umowy spółki z o.o.

Kodeks spółek handlowych określa istotne elementy każdej umowy spółki, co jednak gdy ulegają one modyfikacji?

Zgodnie  z art. 157 § 1 KSH umowa  spółki powinna w szczególności zawierać: firmę i siedzibę spółki, przedmiot jej działalności, wysokość kapitału zakładowego, informację czy wspólnik może posiadać więcej niż jeden udział, liczbę i wartość nominalną udziałów objętych przez poszczególnych wspólników oraz czas trwania spółki (o ile jest takowy zapis)- są to tzw. elementy obligatoryjne umowy. Dlatego też, ich modyfikacja niesie za sobą obowiązek zmiany umowy spółki, która z kolei wymaga uchwały wspólników podjętej w odpowiedniej formie oraz wpisu do rejestru- art. 255 ust. 1 ksh - Zmiana umowy spółki wymaga uchwały wspólników i wpisu do rejestru. W/w odpowiednia forma uchwały została określona w art. 255 ust. 3 ksh, w którym ustawodawca wskazał, iż uchwała o zmianie umowy spółki z o.o. powinna być umieszczona w protokole sporządzonym przez notariusza. Niniejsza forma jest także przewidziana dla rozwiązania spółki oraz przeniesienia jej siedziby za granicę (art. 270 ksh), połączenia, podziału oraz przekształcenia spółki oraz uchwały wskazanej w art. 255 ust. 2 ksh. Zachowanie odpowiedniej formy uchwały jest ważne w szczególności ze względu na  art. 23 ust. 1 ustawy z 20.8.1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym w którym przewidziane jest upoważnienie dla sądu rejestrowego do badania, czy dołączone do wniosku dokumenty są zgodne z przepisami prawa pod względem formy i treści.

Uchwała w sprawie zmiany umowy spółki z o.o. powinna być umieszczona w protokole sporządzonym przez notariusza.

Uchwała wspólników w przedmiocie zmiany umowy spółki powinna być podjęta w głosowaniu jawnym, chyba że głosowania tajnego domaga się przynajmniej jeden ze wspólników obecnych lub reprezentowanych na zgromadzeniu. Uchwała wspólników o zmianie umowy spółki może być podjęta zarówno przez nich osobiście jak i przez pełnomocników.

Polecamy: Zmiana umowy spółki z o. o. - porada

Nie zawsze jednak zmiana danych rejestrowych wymaga zmiany umowy spółki a mianowicie mowa w tym wypadku o podwyższeniu kapitału zakładowego na podstawie postanowień umowy spółki. Podstawą podwyższenia jest wówczas właściwy zapis w umowie spółki, który przewiduje co najmniej maksymalną wysokość oraz termin podwyższenia (art. 257 § 1 ksh). Przeprowadzenie odformalizowanej procedury zwiększenia kapitału zakładowego jest dopuszczalne, o ile wkłady na podwyższony kapitał zostaną wniesione wyłącznie w pieniądzu (por. art. 158 § 1). Ponadto środki na pokrycie podwyższenia nie mogą pochodzić z kapitału zapasowego lub kapitałów, funduszy rezerwowych utworzonych z zysku spółki (por. art. 260 § 1 ksh).

Polecamy: Zawarcie umowy spółki z o.o przy wykorzystaniu wzorca umowy

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Olga Rzycka

Coach, trener, psycholog

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »